Dolar/TL 4.40’ı aştı yükselmeye devam ediyor!

Rekor haberleri devam eden yükselişle hızlıca eskiyor, yeni rekorlar kırılıyor, bu sert hareket ne zaman duracak merak ediliyor
14:1415 Mayıs 2018
Dolar/TL 4.40’ı aştı yükselmeye devam ediyor!
Rekor haberleri devam eden yükselişle hızlıca eskiyor, yeni rekorlar kırılıyor, bu sert hareket ne zaman duracak merak ediliyor

Haftaya yükselişle başlamış olan Dolar/TL kuru bu sabah 4.38 seviyesini kırarak bir rekora ulaşmıştı.

Geçtiğimiz hafta yükselen “Merkez Bankası acil bir toplantı ile faiz silahını kullanır mı” beklentileri dün ve bu sabah iyice yükselirken, TCMB’den bu yönde bir atak görülmedikçe gerilen piyasada kuru zapt etmek iyice zorlaştı. Bir de üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere’de yaptığı açıklamalar ve Moody’s’in notları eklenince Dolar/TL’de 4.40 seviyesinin aşıldığı görüldü.

Moody’s, Türkiye ekonomisindeki göstergelerin geçen yıl itibariyle zayıfladığını ve Türkiye’deki makro trendlerin ülkenin kredi notu için olumsuz olduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABERMoody's'den Türk bankalarına ve finansal sisteme ilişkin çarpıcı açıklamalarMoody’s’den Türk bankalarına ve finansal sisteme ilişkin çarpıcı açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merkez bankasının yetkisinde olan para politikasında daha etkin rol oynayacağını, enflasyon ve faizi düşürmek için gereken tüm imkanları kullanacağını açıklamıştı. 

İLGİLİ HABERErdoğan BloombergTV’ye konuştu, dolar/TL  4.37-4.38Erdoğan BloombergTV’ye konuştu, dolar/TL  4.37-4.38

İLGİLİ HABERPiyasalar çıldırdı: Altın fiyatı, Dolar ve Euro kurları, tahvil faizinde rekorlar!Piyasalar çıldırdı: Altın fiyatı, Dolar ve Euro kurları, tahvil faizinde rekorlar!

TSİ 14.12’de 4.42’yi aşan kur nerede duracak, Merkez Bankası nerede adım atacak, Merkez’in olası bir müdahalesi ne kadar sert olacak ve piyasayı bu çılgın yükselişi durdurmaya yetecek mi gibi sorular havada uçuşuyor.

Bugün %1’in üzerinde bir kazançla yoluna devam eden Dolar/TL kuruna ek olarak Euro/TL Sterlin/TL kurları da yerinde seyretmiyor tabii ki. Benzer rekorları bu kurlarda da görmekteyiz.

EUR/TRY kuru da 5,28’i aşarak rekor kırdı, GBP/TRY kuru ise 6,0 seviyesine ulaştı.

 

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 14:1915 Mayıs 2018
Paylaş Tweet