Atilla Yeşilada

ANALİZ:  Anketler yarışlar başabaş diyor

10 Mayıs 2018

Millet olarak BES’e, bankalara, basına, polise ve yargıya güvenmediğimiz için, anketlere burun kıvırmak da  doğal. Üstelik bu güven bunalımında araştırma şirketlerinin de payı var. Bir kısmı AKP’ye para karşılığı araştırma yaparken, diğerleri de anket sonuçlarını açıklarken “Benim partim Şampiyon, ötekiler ipile..” türünden ifadelerle kendi kredibilitelerini şüphe altına atıyor.

Öte yanda, anket yöntemi dışında halkın nabzını tutacak bir zamazingo keşfedilmedi. Size ufak bir tüyo, 81 ilde çarşı-pazar dolaşıp “halkın nabzını tutan”, göya “siyasetin eski kurtları ile konuşan” köşe yazarlarını okuyup boşuna zaman harcamayın. Kasım 2015 seçimleri haricinde, takip ettiğim bütün seçimlerde tek bir anket şirketi değil, ama anketlerin ortalaması, sonuçları 1-2 puan hatayla bildi.   Bu nedenden dolayı güzel milletimin ne düşündüğü ve nasıl davranacağı hakkında tek bir şey dahi bilmediğimi yüksek sesle ve açık yüreklilikle itiraf ederek, size Nisan-Mayıs anketlerinin çizdiği manzarayı yorumsuz nakledeceğim.

Bu eserimin ilerde seçim analizi ve bundan yola çıkarak piyasa stratejisi yapacak tüm gençlere örnek olmasını dilerim. Ey Vatan, sen FÖŞ’e çok şey borçlusun.

 

Hemen MetroPoll anketi ile başlayayım analize: “MetroPOLL Araştırma’nın anketine göre, kararsızlar dağıtılınca AK Parti’nin oy oranı yüzde 48, CHP’nin oy oranı yüzde 21, MHP’nin yüzde 6, HDP’nin yüzde 10, İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 12’ye çıktı. En dikkat çekici sonuç ise yüzde 1.5 gibi bir kesimin ‘seçimi boykot etme’ kararında olması oldu.

Bu ankete göre, Cumhur İttifakı TBMM’nde  rahat bir çoğunluğa sahip oluyor. Ama MetroPoll ve bu tür anketleri eleştiriyorum, çünkü ittifakların seçmen üzerindeki etkisini sormamış. Bir çok uzman ittifakların küçük partilerin oy oranını kayda değir ölçüde yükselttiğini  saptadı.

Optimar anketiyle devam edelim:  Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir’in açıklamasına göre; Erdoğan’a oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 39 olarak çıktı. Kararsızların oranı ise yüzde 10 civarında.

Buna göre, kararsızların oyu dağıtıldığında, Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsi oyu yüzde 57-60’a kadar ulaşabiliyor.

Yine Daşdemir’in açıkladığı sonuçlara göre, ittifaka oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranının yüzde 37.3 olduğu görülüyor.

(Genel seçimde) Kararsızların oranı ise yüzde 10 civarında. Kararsızların dağıtılması durumda da yine Cumhur ittifakının oy oranı yüzde 58 civarını buluyor”.

 

Optimar kusura bakmasın,  bu anketi pek ciddiye almıyorum. Bir, lütfen künye ve detaylı tablo. İki, bir şirket herhangi bir partiye yakınlık duyabilir, ama ORC ve Optimar anketlerinde  AKP HEP %50’nin üstünde oy alır. Mesela, MAK da koyu AKP taraftarı, ama parti oy kaybedince, harbice söyler.

Murat Gezici’yle devam edelim: “Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, anketlere göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran’daki seçimde oy oranının yüzde 46 olduğunu söyledi.

Gezici, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in oyu için, yüzde 25-27 bandından olduğunu aktardı.

Gezici 24 Haziran sonraki kurulacak yeni Meclis’te AKP ve MHP’nin çoğunluğu kaybedeceğini söyledi. Araştırma şirketinin başkanı sözlerini, “Açık ve net” olarak niteledi…HDP’nin baraj sorunu olmadığını belirten Gezici oy oranı için “Yüzde 11 civarında” dedi.

Murat Gezici de künye vermiyor, ya da bu haberde yer almamış, ama Gezici’nin bir özelliği var ki  anketi dikkate almaya davet ediyor. Sosyal demokrat olmasına karşın, AKP öndeyse, çıkar söyler, CHP’lilerden küfür yer.  Ona göre, Erdoğan başkan, ama TBMM muhalefete  gidiyor.

REMRES anketi ise çok detaylı:

Cumhur İttifakı 44.2

CHP+İYİ+SP+DP 43.4

HDP 12.1

Diğer 0.3

Yani, Millet İttifakı artı HDP TBMM’de çoğunluk oluşturup, Erdoğan’ı bloke ediyor.

Peki başkanlık seçimleri?  İkinci tura kalıyor. İkinci turda ise

RTE: % 42.3

CHP Adayı: %41.8

Kararsızlar: % 8.6

Oy vermem: % 7.3

 

Ya da

RTE: % 41.1

Meral Akşener: % 41.0

Kararsız: % 9.6

Oy vermem: % 8.3

 

İstatiksel olarak ikinci turda Erdoğan ve Akşener başabaş. Kararsızlar sonucu belirler. Bugün (Cuma) Can Ataklı’nın makalesi kararsızlar hakkında yazılanların en kalitelisi: “Yazdıklarının, 24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde geçerli olacağını belirten Ataklı, seçimin ikinci tura kalması halinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alacağı oyun da, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partili adayların alacağı oyunda yüzde 50’nin altında kalacağını söyledi.

İkinci tura kalan adayların oy oranlarının, Millet İttifakı’na girmeyen HDP’li seçmenin oyuyla belli olacağını aktaran Ataklı, “Bugün itibarıyla yapılan kamuoyu araştırmalarına göre AKP’nin MHP ile yaptığı ittifakın yüzde 40-44 arasında çıkacağı görülüyor. Demek ki Erdoğan yüzde 44 alırsa muhalefet bloğu da birinci turu toplam yüzde 45’le tamamlamış olacak.

İkinci tura gelindiğinde Tayyip Erdoğan muhtemelen en az yüzde 44’ü yine alacaktır doğal olarak. CHP- İYİ Parti ve Saadet artık diğer küçük sağ partiler, verdikleri sözü tutar ve ikinci tura kalan adayı firesiz desteklerse o da yüzde 45 edecektir” diye yazdı. (NOT:  Sözcü’nün sitesi hacklendi galiba, giremiyorum).

 

Tarih sırasıyla, elimdeki en eski Mayıs anketi PI-AR’a ait, en son da ona bakalım:

“Kararsızlar dağıtıldığında tablo şöyle oluyor:

Cumhur İttifakı: % 44.24

CHP: % 23.42

HDP: % 12.05

İYİ Parti: % 17.53

Saadet Partisi: % 2.49

 

Peki başkanlık seçimi?

İkinci tura kalıyor, ve Erdoğan’la değişik aday seçenekleri arasında şu dağılım şekilleniyor:

“Ayrı ayrı senaryolara göre ikinci turda oy dağılımı ise şöyle şekilleniyor:

 

Erdoğan %42.9 / Kemal Kılıçdaroğlu %41.2

Erdoğan %41.30 / Meral Akşener %41.50

Erdoğan %41.87 / Abdüllatif Şener %41.71

Erdoğan %43.80 / İlhan Kesici %41.00

 

Linki açıp okursanız, Mediar anketini de göreceksiniz. Özetle:  “Ankette, milletvekili seçimlerinde CHP %22.9, İYİ Parti %17.1, HDP %13.2, Saadet Partisi %3.1 olarak gözlemlenirken, Saadet Partisi’nin seçime ittifakla katılması halinde 12 ila 16 milletvekili çıkaracağı ve ‘Cumhur İttifakı’nın Meclis’te mutlak çoğunluğu elde edemeyeceği öngörüldü”.

 

Pek, sonuç nedir?

  • Elimdeki anketlerin biri hariç hiç birinde Başkanlık seçiminin birinci turda biteceğine dair işaret göremedim.
  • İkinci turda, Erdoğan’ın kaybettiğini gösteren hiç bir anket yok, ama HDP seçmeni onun rakibine yönelirse, fikrimi değiştiririm.
  • HDP’nin %10’u aşmasına en az %75 ihtimal veriyorum.
  • Anketlere ilk bakışta, Cumhur ve Millet İttifakı + HDP (muhalefet bloğu) arasında başa-baş bir yarış gözleniyor. Ama, son anketlerde Millet İttifakı’nı önde gösterenler daha fazla.

Yorum katmadan,  partizanlık ve borazanlık yapmadan, anket analizi böyle yapılır. Beğenen yer, beğenmeyen gider Hörtülükozantı ilçesinde berberle yapılan röportajdan seçim sonucu tahmini yapar.

 

FÖŞ

Yeni kitabım Hormonlu Büyüme Yılları size nasıl bu noktaya geldiğimizi detayları ile anlatacak. Milli ve yerli ekonomi mucizesi dediler,  ekonomi göçtü, artık seçim de tehlikeye girdi.  Niçin? Cevabı bu kitapta. İşte içerik ve tedarik detayı.

 

Yorumlar

Yazarın Diğer Yazıları