Akaryakıtta  zammı gizleme operasyonu yürümüyor

Seçimlerin ardından vatandaşa canhıraş feryatlar attıracak bir zam fırtınası bekleniyor. Nelere zam gelecek? Hepsini anlatacağız, ama önce akaryakıttan başlayalım. Önce […]
07:5111 Mayıs 2018
Akaryakıtta  zammı gizleme operasyonu yürümüyor
Seçimlerin ardından vatandaşa canhıraş feryatlar attıracak bir zam fırtınası bekleniyor. Nelere zam gelecek? Hepsini anlatacağız, ama önce akaryakıttan başlayalım. Önce […]

Seçimlerin ardından vatandaşa canhıraş feryatlar attıracak bir zam fırtınası bekleniyor. Nelere zam gelecek? Hepsini anlatacağız, ama önce akaryakıttan başlayalım. Önce EPKD “bayileri ikna ederek” otomatik fiyatlama mekanizmasını iğfal etti ve zammı önledi. Sonra, PUİS artık akaryakıt zammı haberlerini sitesinde yayınlamama kararı aldı.

Ama minare kılıfa sığmıyor. BP’ye göre, akaryakıta 20-25 kuruş  zam gelecek.  Hürriyet yazarı Uğur Gürses de Cuma günü köşe yazısında “enflasyonu halı altına süpürme” operasyonunu detaylandırdı.

 

EPDK:  İkna ettik

 

Seçim öncesi açıkladığı ‘ekonomi paketleriyle’ halka seçim rüşveti vermekle eleştirilen AKP Hükümetinin, benzin fiyatlarının artmaması için şirketlere baskı yaptığı iddia edildi. Petrol İşverenleri Sendikası (PÜİS) ise artık benzin zamlarını önceden açıklamayacağını duyurdu.

 

Dünya gazetesinde Selçuk Altun imzalı habere göre EPDK, akaryakıt dağıtıcısı firmalarla görüşerek petrol fiyatlarındaki artışın akaryakıt fiyatlarına yansıtılmasını engelledi. Brent petrolün varil fiyatı önceki gün 77 doların üzerine çıkarak 2014 yılı kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dolar kuru ise 4.40 liraya dayandı ve tarihi rekor kırdı.

 

BP:  20- 25 krş   zam her an kapıda

 

Habertürk’ün aktardığına göre Thomsen, akaryakıt fiyatlarında zam beklenirken 10 kuruşluk indirime gidilmesi hakkındaki sorular üzerine şunları söyledi:

 

“Kur yükseldikçe biz de yükseltiyoruz fiyatları. Bu indirimden sonra 20-25 kuruşluk bir artış bekliyoruz. Tüpraş fiyat artışı yaptıkça biz de yapmak zorundayız. Dün kur rekor seviyeye vardı. Biz her kur artışında fiyat artırımına gitmiyoruz. Dediğim gibi Tüpraş artış yaptıkça biz de yapıyoruz.”

 

Uğur Gürses yazdı:  Halı altın süpürme operasyonu

 

Orta vadede Brent tipi ham petrol fiyatları ile içeride akaryakıt pompa fiyatları arasında yüzde 5’lik bir bant içinde oynayan farkın açıldığı, yüzde 15’in üzerinde olduğu gözleniyor. “Otomatik fiyatlama mekanizması” böyle bir bant içinde, uluslararası fiyatlardaki değişimi çok gecikmeden pompa fiyatlarına yansıtıyordu. Ne oldu ise 17 Nisan günü MHP lideri Bahçeli tarafından telaffuz edilen erken seçim önerisi ve sonra alınan kararla birlikte uluslararası fiyatlarla akaryakıt fiyatları arasındaki farkın açılmaya başladığı görülüyor. 29 Mart’tan 9 Mayıs’a gelindiğinde şöyle bir tablo var; Brent petrol fiyatları yüzde 10.7 artışla varili 76.4 dolara gelirken, içeride benzin ve motorinin pompa fiyatları sırasıyla yüzde 1.5 ve yüzde 4.5 artmış durumda. Oysa bir sorunumuz var; dolar kuru bu sürede yüzde 7.4 arttı. Brent tipi ham petrolün bir litresinin TL karşılığı yüzde 18.9 artmış durumda iken, içeride akaryakıt fiyatlarının yüzde 1.5-4.5 oranındaki artışta kalması olanaksız. Bunu tek olanaklı kılan şey ise şu; “durun zam yapmayın” demekle. Kaba hesapla yüzde 10-15’lik bir fark önünde sonunda kapatılacak.

 

Böyle yapınca enflasyonun, enflasyon bekleyişlerinin “düşük tutulması” bir tarafa, tam tersine altı oyuluyor. Bugün ertelenen zamların seçim sonrasında kartopu gibi geleceği bir sır değil. Enflasyon böyle kontrol altına alınacaksa bir kısım seçmenin gözünü boyayabilir ama ekonomiye ve fiyat oluşumlarına, güvene daha büyük hasar verir. “Enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler” halı altına süpürülüp biriktirmek olmasa gerek.

 

 

Uğur Gürses makalesinde çok ilginç detaylar var. Okumak için tıklayın.

Yorumlar

Son güncelleme: 07:5111 Mayıs 2018
Paylaş Tweet