Dövizin ateşi niye yükseldi?

Güne 3.805’den başlayan dolar/TL TSİ 18:40’da 3.8383’e yükseldi. 0.5 dolar ve 0.5 Euro’dan oluşan Döviz Sepeti günü %0.7 kayıpla kapatmaya […]
19:1612 Mart 2018
Dövizin ateşi niye yükseldi?
Güne 3.805’den başlayan dolar/TL TSİ 18:40’da 3.8383’e yükseldi. 0.5 dolar ve 0.5 Euro’dan oluşan Döviz Sepeti günü %0.7 kayıpla kapatmaya […]

Güne 3.805’den başlayan dolar/TL TSİ 18:40’da 3.8383’e yükseldi. 0.5 dolar ve 0.5 Euro’dan oluşan Döviz Sepeti günü %0.7 kayıpla kapatmaya hazırlanırken, TL dolara karşı günün en kötü performansını gösteren Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasa = GOP) para birimi. Küresel piyasalarda Dolar Endeksi’nin 90 direncini yukarı kırması riskli olarak tanımlanan Güney Afrika randı, Rus rublesi ve TL gibi para birimlerinde bir miktar satış getirse de, TL’deki hareketin dalga boyu, içsel nedenlere odaklanmamız gerektiğini düşündürüyor. Ocak’ta cari açığını yıllık 50 milyar doları aşması ve BDDK Başkanı Akben’in mevduat faizine üst   sınır getirileceğine dair duyumları yalanlaması döviz pazarında kaygının nedenlerini teşkil ediyor.

 

Goldman Sachs Cari açıkta genişlemeden endişeli

Türkiye’nin halen büyük GOÜ  arasında en yüksek cari açık/GSYİH oranına sahip olması Pazartesi açıklanan  verilerde 2014’den bu yana zirvenin yakalanmasını daha da anlamlı kılıyor. Ödemeler dengesi istatistiklerinin açıklanması sonrasında bir rapor yayınlayan Goldman Sachs araştırmacıları finansmanın portföy girişlerine bel bağlaması ve cari açığın genişlemesiyle Türkiye’nin dış dengesizliklerinin bir kez daha ekonomik istikrar kaygısı yarattığını belirtti.

Reuters’e konuşan Capital Economics kıdemli GOÜ ekonomisti William Jackson:  “Cari açık gözle görülür ölçüde genişlerken, dış ticaret açığı en son 2011 ve 2013 yıllarında gözlediğimiz düzeylere yükseldi” dedi. Jackson’a göre her iki dönemin sonunda da TL sert değer kayıpları yaşamıştı. “Şimdilik yatırımcılar Türk ekonomisine   güveni yitirmediler, ama bu güven sürecek mi, sanmam” diye ekledi Jackson.

 

Morgan Stanley de GOP para ve tahvil pazarında daha temkinli bir duruşa geçerken, TL cinsiden DİBS önerisini de “TUT”a çekti. Moody’s bu sabah da büyük Türk şirketlerinin F/X kredi notunu düşürmüştü.

 

Akben’den garip bir açıklama

Piyasaları telaşlandıran ikinci başlık, Cemil Ertem’in sert çıkışıyla gündeme gelen faize müdahale meselesi olabilir. AKP hükümetinin bu ay 2009 sonrası zirveye yükselen kredi faizlerini düşürmek için harekete geçmesi bekleniyor, ama yöntem bilinmiyor.

Bu ortamda, milli kredi derecelendirme kuruluşunun kurulacağı müjdesini veren BDDK Başkanı Akben, şunları  ekledi:  “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, mevduat faizlerine tavan uygulaması getirilmesine ilişkin “Öyle bir çalışma şu anda yok” dedi.

 

Bu açıklama bazı yatırımcıların ilerde faizlere tavan getirileceği hususunda kaygıya kapılmasına neden olmuş olabilir.

 

Cari açığın finansmanı mı kaygı yarattı?

İş Bankası raporuna göre, Ocak’ta cari açık bir ölçüde bankaların yurt dışı mevduatı geri getirmesi ile karşılanırken, taze kredi temini çok zayıf kaldı:

“Özellikle bankaların yurt dışı döviz  mevduatlarını 4,3 milyar USD azaltmaları ve bankacılık dışı sektörlerin gerek kısa gerekse uzun vadede kredi kullanması diğer yatırımlar kalemindeki girişte etkili oldu. Bu dönemde kısa vadeli ticari kredilerdeki yükseliş de cari açığın finansmanında rol oynadı. Ocak ayı itibarıyla bankaların 12 aylık kümülatif uzun vadeli borç çevirme oranı %101 olurken, diğer sektörler için bu oran %116 oldu”.

Bankalar 1 milyar dolar da F/X tahvil ihraç ettiler, fakat dış borçlanmanın cari açığın çok altında kaldığı görüldü.

 

Uzmanlar ne diyor?

 

Dünya  Gazetesi piyasa kapanışında F/X uzmanları ile görüştü, yorumlar şöyle:

Işık FX’den Yusuf Kavak, dolar/TL paritesinde 3.8440-3.8490 üst bandının kırılması halinde, TL açısından negatif bölgeye girilebileceğini ve yeni bir yükseliş trendinden bahsedilebileceğini kaydetti. Kavak, bugün açıklanan cari açık verisine dikkat çekerek, “Beklentinin üzerinde açık verilmesinin yanı sıra, geçtiğimiz haftaki enflasyon verilerinde olduğu gibi bu tip önemli ekonomik göstergelerdeki bozulmanın kalıcılık göstermesi, kur üzerinde satış baskısına neden olmakta” diye konuştu.

 

“Dolar/TL’de 3.85 seviyesine dikkat”

QNB Finans Yatırım’dan Serdar Pazı ise, dolar/TL’de 3,85’in önemli olduğunu, aşılırsa yukarı hareketin ivme kazanabileceğini söyledi. Pazı, 3.85 seviyesine yaklaşıldığını vurgulayarak, “Hareketin gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel ancak bir miktar daha kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Yorumlar

Son güncelleme: 19:1612 Mart 2018
Paylaş Tweet