Alman koalisyonu haberi Euro’yu zirveye taşıdı

Angela Merkel'in lideri olduğu CDU ve Sosyal Demokratlar'ın(SPD), resmi koalisyon görüşmelerine ilişkin taslak üzerinde anlaşmaya vardığı belirtildi
14:2612 Ocak 2018
Alman koalisyonu haberi Euro’yu zirveye taşıdı
Angela Merkel'in lideri olduğu CDU ve Sosyal Demokratlar'ın(SPD), resmi koalisyon görüşmelerine ilişkin taslak üzerinde anlaşmaya vardığı belirtildi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in lideri olduğu CDU ve Sosyal Demokratlar’ın(SPD), resmi koalisyon görüşmelerine ilişkin taslak üzerinde anlaşmaya vardığı belirtildi.

Taslakta, tarafların Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerinde herhangi bir faslın kapanmasını ve yeni bir faslın açılmasını istemediklerine dair bir madde de yer aldı.

Bu adımla aylardır süren siyasi belirsizliğin sona erdirilmesine yönelik beklentiler güçlendi.

Bu anlaşma, Almanya’nın uluslararası ilişkilerdeki rolünü zayıflatan ve Merkel’in ne süreyle görevde kalacağına dair soru işaretleri yaratan belirsizliği kaldırarak önümüzdeki haftalarda ayrıntılı görüşmeler yapılmasını önünü açtı.

Habere kurun tepkisi

Haberin ardından güçlenen Euro, Dolar karşısında son üç yılın zirvesine çıktı.

Gün başında 1.2050 seviyesinde seyreden euro/dolar paritesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU ile Sosyal Demokratlar arasındaki koalisyon görüşmelerinde ön anlaşmaya varıldığı haberinin ardından hızla yükseldi.

Euro/dolar paritesi, haberin ardından 1.2137’ye kadar yükseldi. Parite, TSİ 13.49’da 1.2123 seviyesinde yer aldı.

Euro/TL paritesi de yukarı yönlü hareketiyle şu dakikalarda 4.56 seviyesinde işlem görüyor.

Çin’den gelen haberler ve dün açıklanan ABD verilerinin beklentiyi karşılamaması haftaya yükselişle başlayan doları zayıflattı. Hafta başında 92,30 civarına yükselen dolar endeksi şu sıralarda 91,15 seviyesinde yer alıyor. Dolardaki kayıp paritenin rekor yolculuğuna destek oldu.

Öte yandan euro, Türk Lirası karşısında da yükseliş gösterdi. Dolar/TL aynı saatte yüzde 0,33 düşüşle 3.7590 civarında alıcı bulurken, euro/TL yüzde 0,32 artışla 4.5580 oldu.

Yorumlar

Son güncelleme: 14:2612 Ocak 2018
Paylaş Tweet