Veriler öncesi ve sonrası ABD piyasaları

ABD piyasaları açıklanan işsizlik maaşı başvuruları ve ÜFE verileri sonrası yükselişini korumaya çalışıyor
17:5911 Ocak 2018
Veriler öncesi ve sonrası ABD piyasaları
ABD piyasaları açıklanan işsizlik maaşı başvuruları ve ÜFE verileri sonrası yükselişini korumaya çalışıyor

Bugün açıklanan veriler öncesi ABD piyasaları güne yükselişlerle başladı. Yatırımcıların bir gözü verilerde ve aynı zamanda Çarşamba günü negatif kapanışın ardından gelen kazanç raporlarındaydı.

Arka arkaya açıklanan işsizlik başvuruları ve ÜFE verileri öncesi kar satışlarıyla bir miktar gerileyen Dow Jones şu dakikalarda yine artıda seyrediyor.

Özellikle ÜFE verisinin fiyatlamalar üzerinde belirgin bir etki yaratmadığını yarın açıklanacak TÜFE verisinin beklendiğini söyleyebiliriz.

İşsizlik maaşı başvuruları 4 ayın zirvesinde

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 6 Ocak’ta sona eren haftada 11 bin kişi artarak 261 binle yaklaşık 4 ayın zirvesinde

Beklenti 245 bindi. Devam eden başvurular 35 bin kişi azalarak 1.87 milyon olurken 4 haftalık ortalama başvurular 9 bin artışla 250 bin 750’ye yükseldi. Bu, Ekim’in başından beri görülen en yüksek seviye oldu.

Bu yükselişe rağmen başvurular 300 bin seviyesinin altında kalarak tarihi düşük seviyelerde seyretmeye devam ediyor, bu da sağlıklı istihdam piyasası görünümüyle uyumlu.

ÜFE 2016’dan bu yana ilk kez geriledi

ABD’de ÜFE Aralık’ta aylık bazda %0.1 düştü, yıllık bazda %2.6 arttı

Beklenti aylık %0.2, yıllık %3 artıştı. ÜFE böylece aylık bazda bir yıldan fazla sürede ilk kez düştü. Bu, Ağustos 2016’dan beri ilk düşüş olarak kayda geçti. ÜFE geçen ay %0.4 oranında artmıştı.

Gıda ve enerji dışı ÜFE aylık %0.1 gerilerken yıllık %2.3 arttı.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ÜFE verisinde ilişkin yorumunda “Alt kalemler itibariyle; genel mal enflasyonunda değişim görülmezken, gıda maliyetlerinin %0,7, hizmet maliyetlerinin ise %0,2 gerilediği görülmektedir. Özellikle temel mal ve hizmetlerdeki eğilimin yavaşlamış olması bakımından, enflasyon baskılarını olumsuz etkileyecek ayrıntılar olarak değerlendirmek lazım. Haliyle, yarın açıklanacak TÜFE enflasyonu da benzer şekilde zayıflığa işaret ederse, o zaman enflasyonun yükseleceğine dair soru işaretleri artacaktır. Neyse vergi indirimi var da, beklentileri idare ediyor biraz.” dedi.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 18:0411 Ocak 2018
Paylaş Tweet