Çin haberi geldi olan TL’ye oldu!

Çin'in portföyündeki ABD tahvillerinin ağırlığını azaltabileceği, hâttâ tahvil almayabileceği şeklindeki bir açıklama bir anda bütün dünya piyasalarını sarstı. en çok etkilenenlerden biri de Türk Lirası oldu. Peki bundan sonra piyasalarda neler olabilir?
15:2310 Ocak 2018
Çin haberi geldi olan TL’ye oldu!
Çin'in portföyündeki ABD tahvillerinin ağırlığını azaltabileceği, hâttâ tahvil almayabileceği şeklindeki bir açıklama bir anda bütün dünya piyasalarını sarstı. en çok etkilenenlerden biri de Türk Lirası oldu. Peki bundan sonra piyasalarda neler olabilir?

Bugün Bloomberg kaynaklı bir haber dünya piyasalarını salladı. Haberin oldukça belirsiz tutulan kaynağına göre “Çinli yetkililer, ABD hazine tahvili piyasasının diğer varlıklara göre daha az cazip hale geldiğini ve ABD ile süregelen ticari gerginliğin ABD tahvillerinde alımı yavaşlatmak ya da durdurmak için bir neden sağlayabileceğini düşünüyor.”

Bunun ilk etkisi elbette ABD tahvilleri üzerinde oldu ve özellikle 10 yıllık ABD Devlet Tahvillerinde (Treasuries) gelen satış dalgası sonucu faiz oranları/getiriler (yield) ani ve hızlı bir artış gösterdi.

Bunun bir diğer etkisi ise ABD Doları’nın gerilemesi oldu. Dolar Endeksi 92’li seviyelerden 91,60’lı seviyelere geriledi. Buna karşılık en önemli zararı görenler arasında ne yazık ki dolardan çok Türk Lirası oldu.

Dolar/TL haberden hemen sonra bir ara 3,80’i aşarak 3,8032’yi gördü. TL’nin dolar karşısındaki günlük kaybı yüzde 0,90’a ulaştı. Halbuki dolar kuru 2017’nin son haftasından bu yana 3,80’in altındaydı ve geçen hafta 3,7313 görülmüştü.

Tahmin edileceği gibi Euro/TL kuru daha da hızlı sıçradı. Doların tersine uluslararası piyasalarda haberden o derece olumsuz etkileneceği düşünülmeyen Euro Euro/TL de 4,56’yı görerek  % 1,35 değer kaybına ulaştı.

3.1 trilyon dolar ile dünyanın en büyük döviz rezervine sahip ülke olan Çin bu döviz rezervini büyük oranda ABD devlet tahvillerinde tutuyor. Çin bu rezervleri nereye yatıracağını belirleyen yatırım stratejisini düzenli olarak değerlendiriyor.  Son zamanlarda özellikle Trump yönetiminde Çin ile ABD arasında ticari konularda daima var olan gerginlik biraz daha yükselmişti. En son olarak Trump yönetimi açıkladığı yeni Güvenlik konsepti’nde de Çin’i yine hedef olarak göstermişti. Buna karşılık Çin’in elinde bulunan ABD varlıklarını, daha öncesinde de jeopolitik gerginliklerde bir koz olarak gündeme getirdiği biliniyor.

ABD Hazine’sinin verilerine göre geçen sene ocakta Çin Anakara’sının tuttuğu ABD Hazine tahvilleri 1 trilyon 51 milyar dolar iken ekim 2017’de, 1 trilyon 189 milyara çıkmıştı. (Bu rakamlara Hong Kong’da tutulan  ocaktaki 186 ve ekimdeki 192 milyar dahil değil.)

Yıllar içinde Çin'in tuttuğu ABD devlet kağıtları

ŞİMDİLİK ETKİ SINIRLI ÇÜNKÜ

Her ne kadar ABD tahvil getirilerinde ani bir sıçrama yaşandıysa da ABD Doları’nda  ABD için olumsuz bir gelişme olarak görülen bu haber aynı şiddette bir etki –şimdilik- yaratmadı. Bunun bir sebebi, henüz Bloomberg’in haberinde haberin dayandığı kaynakların belirsiz oluşu. Diğer bir sebebi ise  Çin’in bu yatırım stratejisi çalışmalarındaki kararların hükümete tavsiye iteliğinde oluşu ve ille de uygulanacakları anlamına gelmeyişi. Son olarak Çin’in bu haberi şimdilik ABD’ye bir karşı tehdit olarak ortaya attığı görüşü ve iki ülke arasında daha önce de bu tür gerginliklerin yaşanmasına rağmen ciddi bir kriz çıkmayışı.

GERGİNLİK BORSALARA DA SİRAYET EDEBİLİR

Her ne kadar Çin haberi pek çok piyasayı daha şimdiden olumsuz etkilese de ABD Doları gibi dünya borsalarını da henüz çok fazla vurmadı. Ancak kimi yorumculara göre, ABD 10 Yıllık Getirileri haberin hemen arkasından çıktıkları 2,59 rakamını da aşıp 2,63 seviyelerini kırarsa (Haber öncesi 2,54-55 arasında iken aniden fırladığı göz önüne alındığında bu rakama ulaşması çok da zor değil) bu noktadaki getiriler bütün hisse senedi piyasalarını olumsuz olarak etkileyebilir. (Bkz. “Treasurys Tumble, Futures Slide On Report China “To Slow Or Halt” Treasury Purchases”, Zerohedge)

Hisse senedi piyasalarında da en kötü etkilenen borsalardan biri İstanbul Borsası oldu. Türkiye’de tıpkı TL gibi BİST-100 de haberin ardından hızlı değer kaybetti. son 1 ayda % 9 civarında değer kazanarak 117 bini aşıp, dünyada öne çıkan borsalardan biri olan BİST bugün haberin ardından ilk saat içinde yaklaşık % 1,5 değer kaybederek 113 binli seviyelere geriledi. Türkiye’de 10 yıllık devlet tahvillerinin faizleri de bu haberden sonra 10 baz puan kadar arttı.

BÜTÜN BUNLAR DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI AMA…

ABD ile Çin arasında özellikle ABD’nin Çin’e karşı verdiği büyük dış ticaret açığı dolayısıyla gerilimler daha önce de yaşanmıştı. Özellikle ABD’de Reagan ve Baba/Oğul Bushlar gibi Cumhuriyetçi başkanların ilk dönemleri bu gibi gerilimler açısından en kolay zamanlar. Trump da seçim kampanyasını ABD dışındaki Amerikan (fabrika) yatırımlarını yeniden ülkeye çekeceğini vadetmişti. Bu yatırımların en büyük kısmı Çin’de bulunuyor. Daha her başkanın açıklamakla yükümlü olduğu Yeni Güvenlik Konsepti’ni açıklamış, o belgede Çin’i, Rusya’nın da önünde “baş rakip” ilan etmişti. Son olarak 28 Aralıktarihinde Kuzey Kore ile olan gerilimlerde Çin’i de suçlamış hâttâ Çin’in K. Kore’ye, yaptırımları ihlal ederek petrol sağlarken “suçüstü yakalandığı” suçlamasında bulunmuştu.

 

İLGİLİ HABERABD en büyük tahvil alıcısı Çin'i cezbetmekte zorlanıyorABD en büyük tahvil alıcısı Çin’i cezbetmekte zorlanıyor

 

Yorumlar

Son güncelleme: 16:3610 Ocak 2018
Paylaş Tweet