Çin elindeki kozu ABD’ye hatırlatmak için mi hamle yaptı?

Bu sabahın en çok konuşulan haberlerinden biri dün TL'yi de zor durumda bırakan Çin haberinin yalan olduğu açıklamaları oldu
12:5511 Ocak 2018
Çin elindeki kozu ABD’ye hatırlatmak için mi hamle yaptı?
Bu sabahın en çok konuşulan haberlerinden biri dün TL'yi de zor durumda bırakan Çin haberinin yalan olduğu açıklamaları oldu

Çin’in, ABD Hazine tahvili alımlarını durdurabileceği iddiasıyla hareketlenen piyasalar, söz konusu haberin “uydurma olabileceği” açıklamasıyla bir miktar toparlandı.

Bloomberg News’in dün geçtiği ve isimsiz kaynaklara dayandırılan haberde; Çin’in, “ABD Hazine tahvillerini daha az cazip bulduğu ve alımlarında yavaşlatma ya da durdurmaya gidebileceği” ifade edildi.

Çin, Ekim 2017 itibarıyla 1.2 trilyon dolar değerinde ABD Hazine tahviliyle Amerikan devlet tahvillerinin en büyük yabancı sahibi.

Söz konusu haberle birlikte ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 2.59’a çıktı ve 10 ayın zirvesini gördü. ABD tahvil getirilerindeki yükselişin gelişmekte olan piyasalarda riskten kaçışı tetiklemesiyle bu ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Öte yandan haberin etkisi küresel pay piyasalarında da hissedildi.

İLGİLİ HABERÇin haberi geldi olan TL’ye oldu!Çin haberi geldi olan TL’ye oldu!

İLGİLİ HABERABD en büyük tahvil alıcısı Çin'i cezbetmekte zorlanıyorABD en büyük tahvil alıcısı Çin’i cezbetmekte zorlanıyor

Çin’den haber “uydurma” açıklaması

Ancak, Çin Devlet Döviz İdaresi, haberin hatalı bilgilere dayalı ve “uydurma” olabileceğini açıkladı; ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi 2.53’e geriledi. Haberin yalanlanmasına karşın küresel pay piyasalarında, Trump’ın NAFTA’dan çekilme niyetinin yeniden gündeme gelmesiyle karışık bir görünüm hakim.

“Haberi Çin sızdırdı”

Uzmanlar, piyasalarda yaratılan mini fırtınayı ABD ile Çin arasındaki ekonomik rekabetin bir parçası olarak görüyor. ABD’ye elinde tuttuğu 1.2 trilyon dolarlık kozu hatırlatan Çin, mesaj yerini bulunca “kendi sızdırdığı haberi” yalanladı.

Konuya ilişkin dunya.com’un sorularını yanıtlayan stratejist Orkun Gödek, Fed’in ilk faiz artışından bu yana ABD tahvil faizlerinde yükseliş beklendiğini, bunun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Gödek,

“Piyasalarda düzeltme baskısı vardı, Çin katalizör oldu, trend bozulması yok” dedi.
Gödek, önceki gün ABD Hazine ihalesinin başarılı geçtiğini ve güçlü talep geldiğini hatırlatarak, “Tahvil başarısız olsa belki kuşkulanırdık ama öyle olmadı” yorumunu yaptı.

“Haberin sızdırıldığını düşünüyorum. Bir politika ayarı olarak görülebilir. Yoksa 1.2 trilyon dolarlık portföyü boşaltmak kolay değil” diyen Gödek, 11 Eylül saldırıları ile ilgili geçen yılki dava sürecinde Suudi Arabistan için de benzer haberlerin gündeme geldiğini anımsattı.

Çin karıştırdı, Çin yatıştırdı…

KapitalFX’ten Enver Erkan da, “Çin’in elindeki ABD tahvilleri 1.2 trilyon dolar tutarında. Böylesine devasa bir pozisyonu boşaltmak kolay değil. Ancak faizin yükselmesini, yani tahvillerin değer kaybetmesini bekliyorsa kısa vadeli ABD Hazine bonolarında bir miktar satış yapması normal bir hareket olur” diye konuştu.

Erkan yorumunda “Dünkü haberin USD’ye küresel çapta değer kaybettirmesinin nedeni ise; 3,1 trilyon USD FX rezervine sahip Çin’in rezervlerinde USD ağırlığını diğer para birimlerine aktarması endişelerini artırması idi. USD bilindiği gibi dünyanın en büyük rezerv parası ve başka bir para biriminin USD’nin elinden bir numaralı rezerv para konumunu alması beklenen bir şey değil. Hem ekonomik büyüklük, hem dünyanın en derin ve likit piyasalarına sahip olması, hem de piyasa dostu ekonomik yaklaşımı (serbest ekonomi) ve demokratik yapısı çerçevesinde; bu özelliklerin hepsine sahip olmayan ve hepsinde ABD’nin arkasında kalan diğer para birimleri bu ünvanı ele geçiremez. IMF tarafından yakın zamanda SDR sepetine dahil edilen CNY’in ise hala belli oranda USD-pegged olması, ekonominin ve piyasanın yeterince liberalize olmaması ve Çin’in demokratik olmayan yönetim ve hukuk yapısı çerçevesinde rezerv para olması bu şartlarla çok zor. Dolayısıyla USD’ye bu kadar ihtiyaç varken, Çin ne USD’den ne de UST’den çıkamaz.” sözlerine de yer verdi.

Yorumlar

Son güncelleme: 12:5511 Ocak 2018
Paylaş Tweet