Çetinkaya niye Erdoğan’a gitti?

Güçlenen dolar, yükselen ABD faizleri, bu akşam açıklanması beklenen Hakan Atilla cezası üstüne Erdoğan’ın Londra’da faiz ve TCMB bağımsızlığıyla ilgili […]
15:1416 Mayıs 2018
Çetinkaya niye Erdoğan’a gitti?
Güçlenen dolar, yükselen ABD faizleri, bu akşam açıklanması beklenen Hakan Atilla cezası üstüne Erdoğan’ın Londra’da faiz ve TCMB bağımsızlığıyla ilgili […]

Güçlenen dolar, yükselen ABD faizleri, bu akşam açıklanması beklenen Hakan Atilla cezası üstüne Erdoğan’ın Londra’da faiz ve TCMB bağımsızlığıyla ilgili fon yöneticilerini ürküten açıklamaları geldi. TL’de değer kaybı bugün de devam ederek, ekonominin sağlığını tehdit edecek düzeye erişti.

Dolar/TL’nin 4.50 seviyesine yükselmesi sonrasında TCMB’den açıklama geldi. Açıklamada “Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” denildi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya halen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşüyor. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katılacak.

Dolar/TL haber akışı sonrası 4.50’den 4.41’e kadar gerilerken şu sıralarda 4.43 civarında işlem görüyor. Swap piyasası mevcut durumda 200 baz puanlık civarında bir faiz artışı fiyatlıyor.

Ancak, Bloomberg.com göre  Çetinkaya-Erdoğan ve Şimşek zirvesi  parasal sıkılaştırma değil, İran’la ticarette yerli para birimlerinin kullanılması ile ilgili.  Gerçekte neler oluyor?

YORUM

TCMB açıklaması sonrasında Banka’nın faiz konusunda bir aksiyon almayacağını düşünmek çok zor. Bu senaryoda,  sarsılan güven şiddetli sıcak para kaçışı, hatta yerleşiklerin de dövize dönmesi sonucunu tetikleyebilir. Ankara’nın bu denli umursamaz bir davranış sergileyeceğini düşünmekte güçlük çekiyoruz. Bizce Saray zirvesinin ana gündemi faiz artırımının boyutu, ama TCMB’nin bağımsızlığının korunması adına, nazik bir açıklamayla İran görüşüleceği öne sürüldü.

Bizce risk TCMB’nin bugün veya yarın olağanüstü toplantıya gitmemesi değil, yapılacak faiz artırımının piyasaları tatmin etmemesi olur. Yukarda da arzettik, Geç Likidite Penceresi yoluyla en az 200 baz puan sıkılaştırma asgari koşul. O/N veya haftalık repo borç verme faizinin yükseltilmesi, ya da parasal sadeleştirme hususunda  somut ve takvime bağlı bir yol haritası açıklanması da kurdaki stresi azaltır.

Öte yanda, şu anda Ankara’da belirsizlik had safhada ve 200 baz puan faiz artırımının zaten iyice kırılganlaşan ekonomi ve seçmen güvenine vereceği zararın da farkındayız.

Saray zirvesinden karar çıkmaması olasılığını göz ardı etmiyoruz. Bu senaryoda, piyasalar biraz daha TL satar, ama asıl akşam saatlerinde açıklanacak Hakan Atilla ceza kararını bekler. Karar akabinde Türk bankalarıyla ilgili en ufak bir negatif duyum dahi çöküntüye neden olabilir.

Erdoğan Londra’da ne anlattı?

Yatırımcı Türkiye hakkında ne düşünüyor?

Yorumlar

Son güncelleme: 21:0716 Mayıs 2018
Paylaş Tweet