Cemil Ertem’den bankalara sert uyarı:  Ayağınızı denk alın

Cemil Ertem son açıklamalarında bank sisteminin kendine çekidüzen vermesi gerektiğini belirtti
14:309 Mart 2018
Cemil Ertem’den bankalara sert uyarı:  Ayağınızı denk alın
Cemil Ertem son açıklamalarında bank sisteminin kendine çekidüzen vermesi gerektiğini belirtti

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem TRT’de katıldığı canlı yayında  bankalara ihtar çekti. Köşk’ün sabrının tükendiğini ifade eden Ertem, “Bankalar kendi geleceği için de adımlar atmalılar. Banka sisteminin kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini düşünüyorum, başta kamu bankaları olmak üzere. Bankalar piyasa gereklerine göre davranırsa, faizler düşer” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Afrika ziyareti sonrası uçakta gazetecilere Mart ayında kredi faizlerini düşürecek önlemlerin hayata geçeceğini açıklamıştı.

Hem Erdoğan hem de Ertem bankaların çok fazla kar ettiği ve daha ucuz kredi vererek “sürümden kazanması” gerektiği görüşünde

Krediler iyice yavaşladı

BDDK-TCMB tarafından yayınlanan haftalık verilere göre, kamu bankaları dışında kredi hacmi sürekli olarak düşüyor. Ekonominin güçlü kredi büyümesi olmadan ivmesini korumasının güç olduğu düşünülüyor.

 

Cemil Ertem’den sert uyarılar

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem bankaların da sanayiciler kadar kar etmesi ve faiz konusunda herkesin ayağını denk alması gerektiğini söyledi.

TRT’de konuşan Ertem, büyük şirketlerin refinansman işine de BDDK’nın bakması gerektiğini söyledi. Bir grup milyarlarca dolar yatırımlarını 12 ay vadeli finanse etmiş, bankalar bunu gözü kapalı yapmış. Buna BDDK’nın da bakması lazım.

Ertem, “Bankalar kendi geleceği için de adımlar atmalılar. Banka sisteminin kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini düşünüyorum, başta kamu bankaları olmak üzere. Bankalar piyasa gereklerine göre davranırsa, faizler düşer” dedi.

Ertem, bankalarda oligopol yapı yerine piyasa çerçevesinde hareket edecek bir yapı üzerinde çalışıldığını söyledi. Ertem, “Ben Kredi Garanti Fonu Başkanı olsam ticari kredi faizleri yüksek olan bankanın limitini düşürürdüm.” dedi.

Cemil Ertem aynı röportajında Trump’ın vergi kararına da değindi.

İLGİLİ HABERAnkara'dan ABD'nin vergi yasasına yönelik açıklamalarAnkara’dan ABD’nin vergi yasasına yönelik açıklamalar

Krediler nasıl hızlandırılabilir?

SABAH yazarı Okan Müderrisoğlu Ankara’da bahsi geçen bir takım önlemleri hafta içinde köşesine taşıdı:

Peki, “Tespitler tamam da pratikte ne yapılabilir?” sorusuna cevap arayacak olursak…

Kamu ve bazı özel bankalarının katılımı ile TOBB’un da rol alması sağlanarak özel sektörü soluklandıracak özellikli kredi programları başlatılabilir.

KOBİ’ler için “can suyu” paketi oluşturulabilir. Ki hazırlıkları da var.

Cari açığı azaltacak ve yerli üretimi teşvik edecek şekilde, maliyeti avantajlı krediler kullandırılabilir.

Savunma sanayii ayrıca masaya yatırılarak, hedef odaklı kredilendirme yapılabilir.

İnşaat sektöründeki dinamizm, sosyal konut yapımını destekleme ön şartı ile sürdürülebilir. Yani, belirli bir maliyete kadar konutlar, orta vadeli, düşük faizli kredilerle finanse edilebilir.

Aslında, Kredi Garanti Fonu, banka karşılıkları dahil formül üretilebilecek pek çok başlık söz konusu…

Yorumlar

Son güncelleme: 14:339 Mart 2018
Paylaş Tweet