Barış Soydan:   Şirket karları arttı da, ücretler niye yerinde saydı?

T24.com.tr yazarı Barış Soydan uzun süredir bizim de kafamızı meşgul eden bir soruyu sordu:  Ekonomi patlama yaparken, reel ücretlerin de […]
11:1912 Mart 2018
Barış Soydan:   Şirket karları arttı da, ücretler niye yerinde saydı?
T24.com.tr yazarı Barış Soydan uzun süredir bizim de kafamızı meşgul eden bir soruyu sordu:  Ekonomi patlama yaparken, reel ücretlerin de […]

T24.com.tr yazarı Barış Soydan uzun süredir bizim de kafamızı meşgul eden bir soruyu sordu:  Ekonomi patlama yaparken, reel ücretlerin de yükselmesi gerekmez mi? Ama, TUIK verilerine göre reel ücret artışı yıllık %1’de de az!

 

Barış Soydan ne yazdı?

 

Borsa bilançolarıyla Korn Ferry’nin “Ücret ve Yan Haklar” araştırmasını yan yana okuyunca ortaya şöyle bir manzara çıkıyor: Büyük şirketlerin ciroları geçen yıl sahiden de büyümüş. (Borsa bilançoları daha çok büyük, tanınmış şirketlerin durumunu yansıttığı için küçüklerin durumunu bilemiyoruz. Onların durumu büyük olasılıkla hiç parlak değil.) Ama büyükler kazandıkları parayı şirket kasasına koymuş.

 

Burada ekonomi adabına, tabiri caizse “kapitalizmin raconu”na ters bir durum var. Ciro ve karlılıktaki artış eğer çalışan sayısında büyük bir değişim yapılmadan sağlandıysa bu, verimlilikte artış yaşandığı anlamına gelir. Verimlilikteki artışın bir kısmının çalışanlarla paylaşılması gerekmez mi?

 

Korn Ferry’nin araştırması, bunun olmadığını gösteriyor.

 

Bunun sebebi (veya sebeplerinden biri), OHAL’de grev yapmanın neredeyse imkansız hale gelmesi olmasın?

 

Aklıma gelen bir soru daha var: Ortalama çalışan ücreti yüzde 11 artarken, üst düzey yöneticilerin yıllık kazançları ne kadar arttı acaba?

 

Türkiye’de üst düzey yönetici ücretleri sır perdesinin arkasında gizlendiği için bu sorunun yanıtını da bilemiyoruz. (Oysa dünyanın birçok yerinde şirketler üst düzey yöneticilere verdiği ücretleri açıklamak zorunda.

 

Barış Soydan’ın cevabının tümünü  okumak için tıklayın

 

 

TUIK:  Saatlik işgücü maliyeti endeksi %13,7 arttı

 

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi 2017 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %13,7, 2017 yılında ise bir önceki yıla göre %12,3 arttı. Endeks; sanayi sektöründe %12,7, inşaat sektöründe %14,4 ve hizmet sektöründe %14,2 arttı.

 

 

Hatırlatalım, 2017 yılı sonunda TÜFE %11.9 artış kaydetti.

Yorumlar

Son güncelleme: 11:1912 Mart 2018
Paylaş Tweet