Alman ekonomisi son 6 yılın en hızlı büyümesini yakaladı

Her ne kadar beklentilerin biraz altında kalsa da Alman ekonomisi 2017'de son 6 yılın en hızlı büyümesini yakaladı
13:1611 Ocak 2018
Alman ekonomisi son 6 yılın en hızlı büyümesini yakaladı
Her ne kadar beklentilerin biraz altında kalsa da Alman ekonomisi 2017'de son 6 yılın en hızlı büyümesini yakaladı

Almanya ekonomisi, analist beklentilerinin hafif altında kalsa da 2017’de altı yılın en hızlı büyümesini kaydetti. Uzmanlar yeni yıla güvenle başlandığını belirtiyorlar.

Federal İstatistik Ofisi’nin Perşembe günü Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Almanya GSYİH’sinin 2017 yılında yüzde 2.2’lik bir artış kaydettiği belirtildi. Bu rakam, 2016’da yüzde 1.9’luk artış seviyesindeydi.

Bloomberg’in yaptığı ankete katılan ekonomislerin medyan beklentisi, yüzde 2.3’lük büyüme yönündeydi.

Ayrıca, ülkede bütçe fazlası, 2017 yılında GSYİH’nin yüzde 1.2’sine genişleyerek rekor seviyeye ulaştı.

2018’de Alman ekonomisinin karşılaşabileceği zorluklar

CNNTürk’e konuşan DekaBank Başekonomisti Dr. Ulrich Kater, bu yıla ilişkin aşırı temkinli beklentilerin, siyasi faktörlerin olası olumsuz etkileri karşısında gösterilen abartılı kaygılardan kaynaklandığını ifade ederek, “Ancak siyasi belirsizlik seviyesinin yüksek kalmasına karşın hem ekonomi hem de finansal piyasalar, yüz yüze kaldığı birçok riske karşı şimdi daha sağlam. Sonuç olarak, hem şirketler hem de tüketiciler, yeni yıla güvenle adım atıyorlar.” diye konuştu.

Ulrich Kater, Alman ekonomisinde 2018’e ilişkin görülebilecek zorluklara değinirken, “İleriye bakarsak, akılda tutulması gereken hayati bir unsur, düşük faiz oranları ile gelecek yılların geçecek olmasıdır. Merkez bankalarının gevşek para politikalarından uzun zamandır beklenen çıkış, bu görünümü değiştirmedi.” ifadelerini kullandı. Yeni yılda merkez bankalarının para politikası duruşlarını değiştirebileceğine işaret eden Kater, şunları kaydetti:

“2018’de para politikası dönüşünde hayati bir kilometre taşına ulaşılacak. Merkez bankalarının dünya genelinde bilançolarını 2018 yılından itibaren azaltmasıyla birlikte para politikasının normalleşmesi seyri hafifçe devam edecektir. 2018’de bu daha inişli çıkışlı bir yıla neden olabilir. Bununla birlikte, getirilerde sürekli bir artış olmayacaktır.”

Hükümet kurulamamasının yarattığı belirsizlik ortamı

Almanya’da geçen yıl 24 Eylül’de düzenlenen genel seçimin üzerinden 108 gün geçmesine rağmen hala hükümet kurulamadı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez hükümet kurma süresinin bu kadar uzadığı bir dönemde Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) dördüncü kez ön görüşme yapmak üzere bugün bir araya geliyor.

Almanya’daki parlamenter sistemde tek başına iktidara gelmek hemen hemen imkansız olduğu için ülke, koalisyon hükümetlerine adeta mahkum.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:1611 Ocak 2018
Paylaş Tweet