Gizem Öztok Altınsaç

Piyasa enflasyon rakamlarını sevmedi…

3 Ağustos 2017

Piyasa pek de sevmedi bu enflasyon rakamlarını. Her ne kadar manşet yıllık enflasyon önceki %10.90’dan %9.80’e gerilese de, yıllık çekirdek rakamlarında hem C hem D endekslerinde bir önceki aya kıyasla 40 baz puanlık bozulma mevcut. Bu olumsuz. Öte yandan hizmet ve mal enflasyonu şeklinde baktığımızda, hizmet enflasyonunda da yıllık baz da yükseliş mevcut. Hizmet enflasyonu yıllık %9.20’den %9.40’a yükseliyor. Dolayısıyla enflasyonun alt detayları piyasayı olumsuz etkilemiş gibi. Faiz ve TL’deki enflasyon ardından görülen tedirgin seyir de ortada.

Gidişat nasıl olur? Ağustos’ta da bir miktar ılımlı bir rakam gördükten sonra yılın son çeyreğinde Eylül ike beraber yeniden çift haneye değiyoruz. Kasım civarı %11’lere değme riskimiz mevcut. Aralık ile beraber ise düşüş başlıyor ve yılı muhtemelen %10’un bir miktar altında bir enflasyon ile tamamlıyor olacağız.

İlk çeyrekte ise malum Ocak 2017’de enflasyon çok yüksek gelmişti. Olumlu baz etkisi var ve enflasyon, şu anki koşullar TRY tarafında aynı kalırsa, düşmeye başlıyor; 1Ç18’de %7.5-8 bandında bir yıllık enflasyon olası.

Bu resmi ne değiştirir? Her ne kadar $/TRY ılımlı seyrediyor olsa da sepette (0,5$+ 0.5€) oldukça yüksek seviyelerdeyiz 3.87 gibi. $/TRY bu yılın başlarında 3.90’ları aştığında sepet kur 4.00 seviyelerine yakındı €/$ paritesi de 1.05’ler civarındaydı. Dolayısıyla şu an $/TRY’de görülen ılımlı seyir €/$’ın 1.20’ye yaklaşmasından doların aşırı değer kaybından kaynaklanıyır. Fakat toplamda TRY’de değer kaybı süreci devam ediyor. Özellikle €/TRY’de. Enflasyon tarafında bu bir irsk. İthal ürünlerin bir kısmı (enerji gibi) dolarla gerçekleşse de, bir kısım beyaz eşya otomotiv gibi kalemler euro bazlı. Dolayısıyla enflasyondaki kur geçişkenliği halen bir risk ve görünüm çok da rahat değil. Bunu da akıllarda bulundurmakta fayda var.

TCMB ne yapar? Hali hazırda Aralık’a kadar para politikasında sıkı duruşun devam edeceği piyasada netleşmiş durumda. Normal şartlar altında 2018 ilk çeyrekte enflasyon belirgin şekilde düşüyorken bir gevşeme olası. Fakat o aşamada da hem TRY’nin seyri önemli hem de maliye politikamızın bütçenin gidişatı takip edilecek.

TRY’nin seyri için; 2018 muhtemelen gelişmiş ekonomilerde faizlerin yönünün kısmen yukarı olduğu ve FED tarafında bilanço küçülmesi çoktan başladığı görece dolar lehine bir dönem olabilir. Öte yandan işle dolar aleyhine bile olsa TRY’nin şuanki gibi sepet bazında deger kaybettiğini görebiliriz. Bu enflasyon için risk.

Bütçeye gelince, ekonomiye verilen desteğin bu yılla sınırla kalması çok makul gözükmüyor. 2018’de de benzer sürecin devamı beklenmeli.

Özetle para politikası yalnızca enflasyon ile hareket edebilecek o dönemi geride bırakmış durumda. Bütçedeki bozulmanın da enflasyonist olduğunu hatırlayalım.

Yorumlar

Yazarın Diğer Yazıları