Kordsa’nın 100 milyon dolarlık yeni yatırımı stratejik önem taşıyor

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa 100 milyon dolara Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini satın alıyor
17:036 Aralık 2017
Kordsa’nın 100 milyon dolarlık yeni yatırımı stratejik önem taşıyor
Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa 100 milyon dolara Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini satın alıyor

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa dünyanın önde gelen endüstriyel naylon ve polyester iplik, lastik kord bezi ve tek kord üreticisi olarak biliniyor.

Kordsa ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini yaklaşık 100 milyon dolara satın alıyor.

Bu satın almaya ilişkin Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen’in Dünya gazetesine verdiği röportajda  “Bu yeni adım, Kordsa’nın başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olmasını sağlayacak. Sabancı Topluluğu olarak inovasyon odaklı büyüme stratejimize büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu yatırım; teknolojiye ulaşmak ve bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak için önemli bir fırsat olacak, sanayi şirketlerimizi açık inovasyon anlayışımız çerçevesinde teknoloji ihraç eder konuma getirecektir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da “Türkiye’nin Sabancı’sı” olma sorumluluğumuzla, hem Topluluğumuzun hem de ülkemizin global rekabetteki konumunu güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz.” yorumunu yaptı.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan da “Kompozit teknolojilerinde al ve büyüt stratejimiz ile gerçekleştirdiğimiz bu yatırım ile lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların artık kanat ve gövdelerini de güçlendireceğiz. Satın alma sürecinin tamamlanmasını takiben Philadelphia ve Los Angeles’ta yer alan FDI ve TPI şirketlerinin bünyemize katılmasıyla Kordsa, dört kıtada 10 tesiste operasyonlarını sürdürecek. Kordsa olarak tüm gücümüzle hayatı güçlendirmeye ve emin adımlarla büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Yorumlar

Son güncelleme: 17:036 Aralık 2017
Paylaş Tweet