AVM’lerde ciro artışı zayıf

Ciro artışı ile milli gelir büyümesi arasındaki tutarsızlık ilgi çekici değil mi?
10:537 Aralık 2017
AVM’lerde  ciro artışı zayıf
Ciro artışı ile milli gelir büyümesi arasındaki tutarsızlık ilgi çekici değil mi?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ve Akademetre Research tarafından gerçekleştirilen Ekim ayı AVM ciro endeksine ilişkin istatistikler yayımlandı. Yayımlanan veriler doğrultusunda ulaşılan bilgilere göre Ekim ayında yükseliş gösteren endeks, geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran %16,2 oranında yükseldi ve 237 puan oldu. Açıklanan veriler ile birlikte alışveriş merkezlerinde kiralanabilir alanlarda metrekare başı ciroları Ekim ayından itibaren İstanbul’da 1.055 liraya yükselirken, Anadolu’da 803 lira olarak kaydedildi. Türkiye genelinde ise rakamlar 904 lira ortalamasını buldu. Kategori bazında yaşanan ciro artışlarına bakıldığı zaman ise yapı market, ev tekstili, hediyelik eşya, kişisel bakım gibi alanlarda geçen senenin aynı dönemine göre %18,3 oranında bir artış görüldü.

Teknoloji kategorisi ciroları %17,1 oldu

Geçen seneye oranla alışveriş merkezlerinde teknoloji kategorisindeki cirolar %17,1 olurken, giyim kategorisinde cirolar %17’ye ulaştı. İçecek kategorisi ciroları %13,1 olurken, ayakkabıda %11,1 oldu. Bu yıla ait Ekim ayı verilerinde, geçen senenin aynı dönemine göre ziyaret sayısında %1 oranında bir düşüş görüldü. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü tarafından yapılan değerlendirmelerde ise Ekim ayında başlayan ve yılın sonuna kadar sürecek olan dönemde alışveriş merkezlerinin en yoğun bir şekilde ziyaret edildiği dönem olduğuna dikkat çekerek, mevcut ciro artışında bu beklentinin daha da artacağını öngördükleri belirtildi.

Para Analiz yorumu

Ekim sonunda TÜFE %12, Yİ-ÜFE ise  %17 olmuştu.  AVM’lerin ciro artışını TÜFE’ye göre enflasyondan arındırsak dahi yıllık bazda reel olarak sadece %4 genişleme görürüz. Araştırma ile ilgili basın duyurusunda metrekare başına verimliliğin arttığı bildirilse de,  ciro artışının ne kadarının yeni AVM’den geldiği açıklanmamış, dolayısı ile geçen yıl bu ayda var olan dükkanlar ne kadar ciro yaptı, hesaplamak mümkün değil.

Eğer dükkan sahipleri dövize endeksli kira ödüyorsa, bu ciro artışı ile kar edemeyecekleri kesin. Ek olarak, metrekare bazında önemli alan kapsayan ve müşteri çeken yiyecek-içecek, ayakkabı ve hipermarket kesitlerinde cirolar enflasyonla başabaş, ya da altın da kalıyor.

Öte yanda, yılın büyük bölümünde enflasyonun gerisinde kalan cironun yeniden reel bazda artıya geçmesi umut verici ve yoğun alışveriş hacmi üreten Kasım-Aralık aylarında daha iyisi beklenebilir.

En son olarak şu soruyu sormak lazım:  Ekonominin 3Ç’de %10 büyüyeceği söyleniyor. Yılın tümünde ise büyüme %6’yı aşar deniyor.  Geleneksel perakende kanallarının daralıp alışverişin AVM’lere aktığı bir çağda, ciro artışı ile milli gelir büyümesi arasındaki tutarsızlık ilgi çekici değil mi?

Yorumlar

Son güncelleme: 11:007 Aralık 2017
Paylaş Tweet