Kur konusunda en kötüsünü geride bırakabildik mi?

Uzmanlar Dolar/TL konusunda ne diyorlar? En kötüsü geride kaldı mı? Yoksa başka şoklara hazırlıklı mı olmalıyız?
13:357 Aralık 2017
Kur konusunda en kötüsünü geride bırakabildik mi?
Uzmanlar Dolar/TL konusunda ne diyorlar? En kötüsü geride kaldı mı? Yoksa başka şoklara hazırlıklı mı olmalıyız?

TCMB’den faiz artırım beklentileri ve başta ABD’de devam eden dava kaynaklı olmak üzere Türkiye’ye yönelik risk algısının azalmasıyla hafta başından bu yana aşağı yönlü bir eğilim izleyen USD/TRY kuru dün ve bugün alıcılı fiyatlanıyor. Dün 3,86 üzerine atak gösteren kur, bugün günün ilk yarsında en yüksek 3,8712 seviyesini gördü.

14 Aralık’ta yapılacak PPK toplantısında, TCMB’nin GPL’de 100 bp faiz artışına gitmesi bekleniyor ve fiyatlamaların büyük oranda yapıldığı görülüyor.

Dolar Endeksi, geçen haftaki sınırlı yükselişinin ardından bu hafta daha pozitif fiyatlanıyor ve endeks 93,70 seviyesine yükselirken gelişen ülke varlıklarında yatay seyir var.

Yurtiçinde bugün saat 14.30’da TCMB’nin haftalık verileri ve saat 17.30’da Kasım ayı Hazine nakit dengesi açıklanacak. Yurtdışında ise saat 10.00’da Almanya sanayi üretimi, saat 13.00’te Euro bölgesi GSYH, saat 16.30’da ise ABD işsizlik maaş başvuruları açıklanacak.

Uzmanlar kura yönelik ne diyor?

Bankacılar ABD’de devam eden dava sürecinde bir çok gelişmenin yaşandığının ayrıca enflasyonun tepe noktasını görmesi nedeniyle piyasa fiyatlamaları açısından şimdilik “en kötünün geride” kalmış olabileceğini belirtiyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, küresel bazda doların yatırımcıların risk iştahının ve ABD vergi reformuna ilişkin iyimserliğin yeniden arttığı işaretlerinden aldığı destek ile değerlendiğini söyleyerek, “Buna karşılık, içeride kurun yüzünü biraz daha TL ile direkt alakalı olan gelişmelere çevirdiğini ve içeriye dair beklenti ve haber akışlarını fiyatlama eğilimi gösterdiğini söyleyebiliriz. TL’nin beş günlük rallisi kur 3.84 seviyesine kadar geriledikten sonra duraksadı” dedi ve şöyle devam etti:
“Hafta başından beri TL’de görülen pozitif ayrışma yoğunlukla TCMB’nin GLP’de kayda değer bir faiz artışı yapacağı beklentisinin yansıması. Kurda 3.84 bandı destek, 3.84–3.91 ana bandı içinde 3.87’nin günlük bir ara direnç.”

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbarahim Aksoy ise gelecek hafta yapılacak bir faiz artışının bundan sonraki etkisinin jeopolitik riskler ve bu artışın önemli ölçüde fiyatlanmış olması nedeniyle sınırlı olabileceğini öngördü.

Alnus Yatırım “Dolar/TL, 3,8330 desteği üzerinde tutunmakta istekli. Türkiye tahvil faizlerindeki düşüş kısmen yavaşladı ve hatta dün yükseliş izledik. Bu da TL üzerindeki baskının yeniden güçlendiğine işaret ediyor. 3,8330 – 3,8470 daha önceki ana destekler arasında. Hatırlayalım; enflasyonda %12,98 ile zirvelerdeyiz.” yorumunu yaptı.

Işık FX günlük yorumlarında “Ortadoğu ekseninde yaşanan son gelişmeler ve ABD tarafından gelebilecek haber akışları ise fiyatlamalara etki etme olasılığından ötürü takibimizde olacak. Teknik olarak kur’da 3.8385 altı kalıcılıkta 3.8210 desteğini takip edebiliriz. 3.8210 seviyesinin de aşağı yönlü geçilmesi ise geçici de olsa 3.8000 psikolojik sınırının altında fiyatlamalar görmemize neden olabilir. Öte yandan olası alım ağırlıklı işlemlerle 3.8490 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde ise 3.8550, 3.8685 ve 3.8780 dirençleri izlenebilir. Bu tarafta da yeniden yukarı yönlü ivmelenme için 3.9000 üzeri kalıcılığı önemsemekteyiz.” öngörüsüne yer verdi.

İntegral Yatırım “TL varlıklardaki iyimser seyir sürüyor. Küresel piyasalarda, Dolar endeksinin 93.50 seviyesinin üzerine yükselmesi gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ediyor. Dolayısıyla, USD/TL kuru geri çekilmekte zorlanıyor. ABD vergi paketine yönelik iyimser havanın Doları desteklediği bu ortamda Doların seyri kur açısından önemli olacaktır. TL varlıklarda oynaklık hala yüksek dolayısıyla olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta yarar var. USD/TL kuru, bu sabah 3.85 seviyesinin üzerindeki seyrini koruyor. Kur için 3.8440 bölgesi destek noktası olarak takip ediliyor. Kur, bu destek noktasının altına doğru hamlesinde zayıf kalırsa yukarı yönde gitme iştahını korumak isteyebilir. Kurda, yukarı yönde tepkilerde 3.85-3.90 aralığını izlemekte yarar var. Sert bir yükseliş için 3.90 üzeri kapanışların görülmesi gerekebilir.” tahminini paylaştı.

Öte yandan ABD’nin İran’a yaptırımlarının ihlal edilmesi hakkında Halkbank HALKB.IS yetkilisi Hakan Atilla’nın yargılandığı New York’ta görülen dava da piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

Ancak bankacıların söylemiyle davada henüz “endişe verici nitelikte somut bir sonuç” çıkmaması nedeniyle piyasalardaki satış baskısı hafiflemiş hatta terse dönmüş durumda.

12 aylık beklentiler nasıl şekilleniyor?

Reuters’ın finans stratejistlerinin katılımıyla düzenlediği araştırmaya göre, ABD’deki vergi kesintilerinin dolar üzerinde olumlu etki yaratacağı yönündeki yaygın kanıya rağmen, birçok stratejist doların uzun vadede güç kaybedeceğini ifade etti.

Birçok stratejist, doların 12 aylık dönemde euro karşısında gerileyeceği tahmininde bulundu. ABD’de vergi kesintilerinin de dolar üzerindeki etkisinin belirsiz olduğu ifade edildi.

BBVA stratejisti Roberto Cobo Garcia, “Mali reformların kabul edilmesinin etkisi düşünüldüğünde, analizler en iyi ihtimalle bunun kısa vadede çok sınırlı bir pozitif etkisi olacağını gösteriyor” dedi.

ING Finans Piyasaları da, 12 aylık dönemde dolar/euro paritesinin 1,30 doları bulabileceğini belirtti.

Dolar, bu yıl 6 büyük para birimi karşısında önemli oranda değer kaybetti ve son 14 yılın en kötü takvim yılı performansını sergiledi.

ABD’de geçen hafta Senato’da onaylanan vergi reformu, kurumlar vergisinin yüzde 35’ten yüzde 20’ye indirilmesini öngörüyor. Ancak reformun on yıllık sürede bütçe açığını 1 trilyon doların üzerine taşıyacağı da ifade ediliyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 13:357 Aralık 2017
Paylaş Tweet