Bu hamle doların dünyada değer kaybetmesini sağlayabilir

Fed Boston başkanının doların küresel güçlenmesini dizginlemek için bir önerisi var
11:2810 Ocak 2017
Bu hamle doların dünyada değer kaybetmesini sağlayabilir
Fed Boston başkanının doların küresel güçlenmesini dizginlemek için bir önerisi var

Dolar Türkiye’de rekor kırarken, dünyada da güçlü konumunu devam ettiriyor. Bazı ekonomistler güçlü doların ABD ihracatına ve dolayısıyla ekonomisine zarar vereceği endişesi taşıyor.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren bunun önlenmesi için Fed’in 4.5 trilyon dolarlık bilançosunu azaltması gerektiğini savunuyor.

Reuters’a konuşan Rosengren, “Parasal sıkılaşmanın yalnızca kısa vadeli faiz oranlarına değil muhtemelen uzun vadeli faiz oranları için de faydaları vardır” dedi.

Rosengren geçtiğimiz ay oybirliğiyle faizlerin 25 baz puan artırılarak yüzde 0.5 ile yüzde 0.75 aralığına taşınması sırasında Fed yetkililerinden birisiydi. Kararın ardından bir basın toplantısı gerçekleştiren Fed Başkanı Janet Yellen, faizlerin bir şok durumunda Fed’in indirimine izin vereceği seviyeye kadar yükseltilmediği sürece bilançonun da azaltılmayacağını belirtmişti. Fed’in geçtiğimiz yıllar boyunca aldığı tahvillerle oluşan bilançosundaki şişkinlik, küresel finans krizine önlem olarak alınan ve parasal genişleme olarak bilinen önlemlerin arasında yer alıyordu.

Fed, zamanında aldığı ve vadesi dolan tahvillerden elde ettiği getirileri, bilançonun azalmasının önüne geçebilmek için daha fazla tahvil almakta kullanıyor. Yellen, faiz artışlarının yoluna girdiği zaman Fed’in bu yatırımlarının da azalacağını söyledi. Rosengren’in açıklamaları, bilançonun daha yakın bir zamanda küçültülmesini destekliyor olabileceği ihtimalini doğuruyor. “Bunu düşünmemiz lazım” diyen Rosengren, “Bunun nedenlerinden bir tanesi uzun vadeli faizlerden kısa vadeli faizlere oranla daha az kur etkisi göreceğinizdir ve dolayısıyla bu da sıkılaştırmanın kısmen bilançonun azaltılması ve tamamen kısa vadeli faizler üzerinde kullanılması argümanını doğuruyor” dedi

 

Yorumlar

Son güncelleme: 11:3510 Ocak 2017
Paylaş Tweet