Zarrab ifadesinde 6. gün: “Herkesin bir fiyatı vardır”

Mehmet Hakan Atilla davası New York'ta devam ediyor. Zarrab'ın ifadesinde 6. gün devam ediyor, çapraz sorgu sürüyor
22:446 Aralık 2017
Zarrab ifadesinde 6. gün: “Herkesin bir fiyatı vardır”
Mehmet Hakan Atilla davası New York'ta devam ediyor. Zarrab'ın ifadesinde 6. gün devam ediyor, çapraz sorgu sürüyor

Zarrab’ın ifadesinin 6.günü görülüyor. Mehmet Hakan Atilla davasında Zarrab her gün yeni flaş açıklamalarla gündemin tepe noktasında kalmayı başarıyor.

Zarrab’ın dün başlanan çapraz sorgusu bugün de devam ediyor.

“Hakan Atilla tutuklandığında çok şaşırdığınızı söylemişsiniz.” diye soran Atilla’nın avukatına Zarrab’ın ‘Evet’ yanıtını verdiği aktarıldı.

Zarrab’ın, asla Hamaney’le görüşmediğini söylediği ve “Ayrıca hiçbir zaman [İran Cumhurbaşkanı] Sayın [Mahmut] Ahmedinejad’la da görüşmedim, hanımefendi” dediği iddia ediliyor.

Avukatlar cephesinden gelen ses kayıtları dinlenmeye başlandı

Avukat Fleming’in, Yargıç Berman’a, “Sayın Yargıç, sanırım bugün ses kayıtlarını düzenlemiş bulunuyoruz.” dediği iddia edildi. Sözü edilen kayıtlar dünkü duruşmada dinletilmemişti.

Mahkeme salonunda, savunmaya ait bir ses kaydı çalındığı ifade ediliyor. Ses kaydının, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Zarrab ve Atilla’nın yaptığı bir toplantının ardından, Zarrab ve Aslan’ın yaptığı bir telefon konuşmasına ait olduğu belirtiliyor.

Bu arada Zarrab’a “Atilla’nın ofisine hiç gitmediniz, değil mi?” diye sorulduğu iddia edildi. Zarrab ise “Hayır efendim, binanın hangi katında olduğunu bile bilmiyorum” diye yanıtladı.

Duruşmayı takip eden ABD’li gazetecilerin sosyal medyadaki aktarımlarına göre duruşmadaki gelişmeler şöyle:

Savunmaya ait bir diğer ses kaydı oynatıldı. Savunma avukatı Fleming, Zarrab ve Halkbank çalışanları arasındaki saygı anlayışına dikkat çekerek, “Çalışanlar size her zaman saygılı davrandı değil mi?” diye sordu. Zarrab bu soruya, “Halkbank personeli, çalışanları her durumda bana karşı her zaman saygılıydılar ve ben de onlara saygılı davrandım” yanıtını verdi.

Halkbank’ta sadece üst kademe ne yaptığımızdan haberdardı

Fleming, Zarrab’ın Halkbank’ın kadın bir çalışanına telefon görüşmesinde yaptıkları işle ilgili yalan söylediğini aktardı. Zarrab, çalışanı yanlış yönlendirdiğini kabul etti. “Alt kademelerde çalışanlar ne yaptığımızı asla bilmiyordu” diyen Zarrab, doğrudan sorguda da bunu ifade etmişti.

Zarrab: “Tabii ki bunun Iran Ulusal Petrol Şirketi’ne ait işlemler olduğuna dair detayları açıklamıyordum. Zaten telefonda açık açık konuşmuyorduk. Halkbank çalışanı Mehtap Hanım konudan haberdar değildi; yalnızca üst kademe biliyordu.”

Levent Balkan ile daha yakın bir ilişkisi vardı

Zarrab ve Levent Balkan arasındaki bir telefon görüşmesinin ses kaydı oynatıldı. Fleming, Zarrab’ın telefonların dinlenilmesinden endişe duyarak, bir noktada Balkan’a “Bunu yüz yüze konuşalım” dediğini aktardı. Fakat, Fleming, Zarrab’ın Hakan Atilla’yla daha farklı konuştuğunu söyledi.

Mahkemeyi izleyen gazetecilerden Pete Brush, kanıtların Reza Zarrab’ın, Halkbankası eski genel müdür yardımcısı Levent Balkan ile daha yakın bir ilişkisi olduğuna işaret ettiğini söylüyor. Brush, Balkan’ın da davada sanık olduğunu ancak gözaltında bulunmadığını hatırlatıyor ve bütün bunların Atilla’nın bu ilişkilerin ne kadar dışında olduğunu göstermek için yapıldığı yorumu da bulunuyor.

Ebru Gündeş ile Zarrab’ın medyada çıkan haberleri soruldu

Fleming’den Zarrab’a soru: “Türkiye’de ünlü bir pop şarkıcısıyla evliydiniz, bu doğru mu?” Zarrab: “Doğru hanımefendi. ” Fleming: “Pop şarkıcısı olan eşinizle sık sık magazin sayfalarındaydınız, doğru mu?”

Zarrab: “Doğru, gazete ve dergilerde bizimle ilgili yayınlanmış haberler bulunuyordu.”

Zarrab: “Medyada bizimle ilgili yayınlanan haberlerin yüzde 99’u abartılı ve yalan haberlerdi.” dedi.

Rüşvet almazsa Rolex kol saati vermen lazım

Duruşma yeni ses kayıtlarının dinletilmesiyle devam etti. Kayıtlarda Zarrab ile Rüçhan Bayar arasında 1 Mart 2013 tarihinde yapılmış bir görüşmeye ilişkin ses kaydı da dinletildi. Bayar kayıtta Zarrab’a “Biri para veya rüşvet almazsa bile, ona bir kol saati vermen lazım” diyor ve saatin Rolex marka olduğunu söylüyor. Zarrab konuşmayı doğruladı.

Atilla’nın avukatının Zarrab’ın bir görüşmede “Herkesin bir fiyatı vardır” dediğini belirtmesi üzerine, Zarrab kendini şöyle savundu: “Rüşvet almaya meyli olan herkesin bir fiyatı vardır” dedi.

Çikinova nedir?

Dinletilen yeni bir kayıtta Zarrab ile adamı Happani’nin konuşurken kullandıkları ‘Çikinova’ kodunu Zarrab şöyle açıkladı: “Çikinova, gerçek olmayan, gerçek malların olmadığı ticari işler için çalışanlarımız arasında kullandığımız bir terimdi.”

Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Flemming’in soruları üzerine Zarrab, 10 Nisan 2013’te eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı’na hayali gıda ticareti mekanizması konusunda yalan söylediğini kabul etti.

Duruşmayı takip eden gazeteci Pete Brush, “Anlaşılan o ki Atilla gıda ticareti mekanizmasının sahte olduğunun farkında değildi. Savunma makamı açısından oldukça olumlu bir andı” yorumunu yapıyor.

Duruşmaya ara verildi.

Avukatlar Atilla’nın rolünün kısıtlı olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar

Duruşmaya yeniden başlandığında avukatlar daha önce de üstünde durduğu konuya döndü: Zarrab ile Atilla’nın temasının bulunmaması

Avukat, Atilla’nın rolünün marjinal ve besin zincirinin alt sıralarında bulunduğunu kanıtlamaya çalışıyor

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 23:476 Aralık 2017
Paylaş Tweet