YÖK Başkanı yeni sınav sistemini açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin değişiklikleri açıkladı
11:2312 Ekim 2017
YÖK Başkanı yeni sınav sistemini açıkladı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin değişiklikleri açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin değişiklikleri açıkladı.

Sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacak.

Sınavın 5 haftasonundan, 1 haftasonuna indirildiğini belirten Saraç, “Daha yalın daha anlaşılır ve kolay yönetilebilir bir sistem getirdik” dedi.

18 puan türünde azaltmaya gidildiğini açıklayan Saraç, her bir puan türünde Türkçe ve Matematik katkısı olacağını ancak bu vurgunun diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmediğini söyledi. Milli eğitim müfredatı esas alınacaktır.

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak. Adaylar ilk oturumda temel yeterlilik testini yapacaklar. İlk testte Türkçe’yi doğru kavrama, temel matematik yetenekleri, okuduğunu anlama ölçülecek. İlk oturumda 40 Türkçe, 40 matematik sorusu olacak. Sınav cumartesi günü yapılacak.

İlk oturumdan sonra öğle arası verilecek.

Öğleden sonra yapılacak ikinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacak. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adayların sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecek.

Sınav sürelerinde daha önceki uygulamalar dikkate alınacak. İlk oturum ikinci oturumdan daha kısa olacak.

Baraj puanlarda bir değişiklik yapılmayacak.

Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Önlisans yerleştirmede temel yeterlilik puanı esas alınacak. Lisans yerleştirmede temel yeterliliğin etkisi yüzde 40 olacak. Meslek lisesi mezunlarına alan odaklı ek puan uygulaması devam edecek.

Yorumlar

Son güncelleme: 11:2912 Ekim 2017
Paylaş Tweet