Paris saldırısı Fransa seçimlerine güvenlik kaygısı ekledi

Paris'in merkezinde dün meydana gelen silahlı saldırı üzerine, ilk turu 23 Nisan'a yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için adayların sürdürdüğü kampanyalar, güvenlik kaygılarının gölgesinde kaldı
09:4421 Nisan 2017
Paris saldırısı Fransa seçimlerine güvenlik kaygısı ekledi
Paris'in merkezinde dün meydana gelen silahlı saldırı üzerine, ilk turu 23 Nisan'a yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için adayların sürdürdüğü kampanyalar, güvenlik kaygılarının gölgesinde kaldı

Fransa’nın başkenti Paris’in merkezinde dün meydana gelen ve bir polisin öldürüldüğü iki polisin de yaralandığı silahlı saldırı üzerine, ilk turu 23 Nisan’a yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için adayların sürdürdüğü kampanyalar, güvenlik kaygılarının gölgesinde kaldı.

Saldırganın polis tarafından vurularak öldürüldüğü eylemi İslam Devleti örgütü, kendisine bağlı Amak ajansı yoluyla üstlendi.

İLGİLİ HABERPublicis CEO'su Fransa seçimlerindeki Publicis CEO’su Fransa seçimlerindeki “en kötü senaryo”yu açıkladı

Adaylardan bazıları olayın ardından, Cumartesi günü sona erecek olan seçim kampanyalarının durdurulması konusunda farklı görüşler belirttiler.

Muhafazakar aday François Fillon France 2 televizyonunda yaptığı açıklamada, “Bu bağlamda seçim kampanyasına devam etmenin hiçbir nedeni kalmıyor. Polisle dayanışmamızı göstermeliyiz dedi. Fillon, seçilecek cumhurbaşkanının “İslamcı totaliterlik” ile mücadeleye öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

Aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon da adayların şiddet karşısında pes etmemelerini istedi. Melenchon, “Daha kesin bilgilerin açıklanmasını beklerken vatandaşlar olarak görevimizi yerine getirmeliyiz. Panik yok, demokratik süreci aksatmamalıyız” dedi.

Fransa’ya mülteci girişini durdurmak isteyen aşırı sağcı Ulusal Cephe liderli Le Pen, saldırı olayını neden göstererek, “İslamcı teröre alışmamalıyız. Artık saflıktan vazgeçelim. Çocuklarımıza, onları koruyamayan bir ülke bırakamayız” dedi.

Macron da olaydan sonra yaptığı ilk açıklamada, cumhurbaşkanının ilk görevinin halkı korumak olduğunu söyledi.

Anketler, merkez eğilimli politikacı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen’in Pazar günü yapılacak seçimde ilk iki sırayı alacaklarını ve 7 Mayıs’taki ikinci turda yarışacaklarını gösteriyor. Bu sonuç Fransa’nın geleneksel merkez sağ ve merkez sol rekabetini değiştirecek. Dün açıklanan Harris Interactive anketi, Macron’un Le Pen ile arasını açarak yüzde 24,5 oranına ulaştığını, Le Pen’in desteğinin ise biraz zayıflayarak yüzde 21’e indiğini gösteriyor.

İLGİLİ HABERBu haftanın riski Fransız seçimleriBu haftanın riski Fransız seçimleri

Yorumlar

Son güncelleme: 09:4421 Nisan 2017
Paylaş Tweet