OPEC kısıyor ABD artırıyor, petrolde arz fazlası sorunu çözülecek mi?

Petrol fiyatları düşmeye devam ediyor, OPEC arz kesintisini devam ettirecek ABD'nin ise arzı artıyor fiyatların nerede dengeleneceği konusundaki beklentiler konuşuluyor
17:516 Aralık 2017
OPEC kısıyor ABD artırıyor, petrolde arz fazlası sorunu çözülecek mi?
Petrol fiyatları düşmeye devam ediyor, OPEC arz kesintisini devam ettirecek ABD'nin ise arzı artıyor fiyatların nerede dengeleneceği konusundaki beklentiler konuşuluyor

OPEC petrol arzına yönelik kesintilerin devam etmesi kararını aldı ancak ABD cephesinde arzın artması ve zaten bu karara yönelik beklentilerin önceden fiyatlara yansımış olduğunun belirtilmesi gibi etkilerle fiyatlarda keskin bir değişiklik yaşanmadı. Petrol fiyatları daha da yükselir mi yoksa zaten piyasada doygunluk hissediliyor mu sorusuna Alnus Yatırım Araştırma Uzmanı Vahap Taştan son analizlerinde değindi.

Arz fazlası sorunu çözülecek ama ABD bunu geciktiriyor

Taştan ” Petrol piyasasının üçüncü çeyrekteki üç ana gündemi ne oldu hatırlayalım: Daha sonra detaylandıracağım ama başlık olarak baktığımızda 1) ABD’de kasırgaların rafineri ve sondaj faaliyetlerini olumsuz etkilemesi 2) Yukarı yönlü güncellenen büyüme rakamları ile birlikte küresel petrol talebinin artacağı beklentisi 3) OPEC – Rusya işbirliğinde üretim kesintisinin devam etmesi ve bu kesintiye Libya ve Nijerya’nın da dahil olması.” şeklinde özetledi.

Analizinin devamında “Öncelikle artık OPEC tartışmasını bir kenara bırakalım. Fiyatlara Kasım ayı başından bu yana yeterince dahil oldu. Bir çok analizde ve raporda OPEC iyimserliği cümlesini n defa okuduk. Talepteki ılımlı artışın bir miktar ivme kazandığının da altını çizelim. O halde ana konu bizim için ABD. ABD’de petrol üretiminin geldiği seviyeler ve artacağı beklentisinin yakın zamanda fiyatlara yeniden dahil olacağı, piyasanın gündeminin yeniden ABD’ye kayacağı beklentisini öne çıkarabiliriz. Bu da öncesinde OPEC iyimserliği ya da artan talep beklentisi ile yükselen petrol fiyatları için bir yorulma anlamına gelebilir.

“İki başlık, şu anki fikrimi destekleyecek konumda. İlki daha önce de benzerini gördüğümüz; ticari olmayan (yani spekülatif amaçla işlem yapan) kurumların elinde tuttuğu petrol long kontratların rekor düzeyde olması. (Ki bunu iki gerekçeye bağlayabiliriz: Birincisi piyasa OPEC’in arz fazlası sorununu çözeceğine özellikle inanıyor, ikincisi ise piyasada doygunluk var ve alıcı gelmiyor.) İkincisi ise yukarıdan çıkarılacak sonuç: OPEC arz keserken, ABD artırıyor. Arz fazlası sorunu çözülecek fakat ABD bunu geciktiriyor.” yorumlarını paylaştı.

Moody’s petrol fiyatı beklentisini değiştirmezken, Goldman Sachs beklentisini artırdı

Moody’s, OPEC üyesi ve üyesi olmayan üreticilerin petrol arz kısıntısı anlaşmasını 2018 sonuna kadar uzatma kararı almalarına rağmen orta vade için 40-60 dolar/varil olan petrol fiyat tahminlerini değiştirmediklerini bildirdi.

Son dönemdeki yüksek petrol fiyatlarının global ekonomik büyüme tahminleri, üretim kısıtlamaları ve artan jeopolitik risklerden destek aldığını savunan Moody’s, yüksek fiyatlar nedeniyle tüketimin azalması olasılığının da aralarında olduğu aşağı yönlü risklerin devam ettiğini de vurguladı.

Goldman Sachs dün yayınladığı raporda 2018 için Brent petrolü fiyat tahminini 58,0 dolar/varilden 62,0 dolar/varile, Batı Teksas petrolü için fiyat tahminini 55 dolar/varilden 57,50 dolar/varile çıkardığını duyurdu.

Yapılan değerlendirmede, “Riskler devam ediyor ve bu risklerin 2018’de yukarı yönlü olmalarını bekliyoruz. Çünkü, talep bizim iyimser tahminlerimizi aşıyor” ifadelerine yer verildi.

Petrol fiyatları bu hafta nasıl hareket etti

Geçen hafta Viyana’da yapılan OPEC toplantısında 2018 sonuna kadar arz kesintilerine devam edilmesi kararı alınmıştı. Perşembe günkü bu karar sonrasında  Cuma günü 62,69 dolardan güne başlayan ve en yüksek 64,30 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 63,59 dolardan açılmıştı.

Bu haftaya ise Brent petrolün varili, saat 08.55 itibarıyla yüzde 0,33’lük azalışla 63,38 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili ise 57,98 dolardan alıcı bularak başladı.

Bugün ise düşüşünü sürdüren petrol fiyatlarında şu sıralarda Brent petrolün 62.2 dolar, WTI fiyatının ise 56.8 dolar seviyesinde seyrettiğini görmekteyiz.

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 17:516 Aralık 2017
Paylaş Tweet