Önemli yapısal reformlar yolda

Mehmet Şimşek bugünkü konuşmasında yakında önemli yapısal reformların yapılabileceği sinyallerini verirken, "Şimdi hem algıyı hem gerçekliği değiştirmek için reform dönemi" dedi
12:406 Aralık 2017
Önemli yapısal reformlar yolda
Mehmet Şimşek bugünkü konuşmasında yakında önemli yapısal reformların yapılabileceği sinyallerini verirken, "Şimdi hem algıyı hem gerçekliği değiştirmek için reform dönemi" dedi

Şimşek, Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye Finans Forumu”nun açılışındaki konuşmasında finans piyasaları açısından oynaklığın yüksek olduğu bir dönemden geçildiğine işaret ederek, bu durumun temellerine inmek gerektiğini söyledi.

Türkiye şoklara dayanıklı

“Şoklara dayanıklılık önemli. 2000’li yılların başında yapılan reformlarla temeller epey sağlamlaşmış ama şu an enflasyon, işsizlik, cari açık gibi temel sorunların olduğu, bütün bunlara rağmen uzun vadeli geleceği parlak olduğu bir ekonomiden bahsediyoruz. Yapısal reformlarla şoklara karşı dayanıklılığı çok daha artırabileceğimiz dönemdeyiz. Türkiye’de piyasalar strese, şoklara tepki veriyor.” dedi.

“Son 15 yılda birçok dış şok yaşadı ülkemiz. Küresel finans krizi herkesi etkiledi, etkileri hala kısmen devam ediyor denilebilir. Euro Bölgesi borç krizi bizi Brezilya’dan, Çin’den, Endonezya’dan çok daha fazla etkiledi çünkü AB bizim en büyük ticaret ortağımız. Ortadoğu’daki jeopolitik gerginlikler, ki etkileri hala devam ediyor, Türkiye’yi aşağı çeken bir faktör. Özellikle DEAŞ gibi barbar bir terör örgütünün yükselişi, hem yakın coğrafyayı, hem Türkiye’yi doğrudan, dolaylı önemli ölçüde etkiledi.”

Türkiye’de “Batı bizi anlamıyor” diye bir perspektif var

“Batı perspektifi ile, ‘Türkiye hukuk devletinden uzaklaşıyor.’ algısının yansımaları var. Türkiye’nin ise ‘Batı bizi anlamıyor, yeterince dayanışma göstermiyor, bizim terör tehdidine yönelik kaygılarımızı paylaşmıyor, işbirliği yapmıyor, çifte standart uyguluyor.’ diye bir perspektifi var.” diyen Şimşek, tüm bunların algıyı ve gerçekliği şekillendirdiğini anlattı.

Gerekirse bankacılık sektörünü destekleriz

Mehmet Şimşek, konuşmasında ABD’de devam eden davaya ilişkin de “Bugün itibarıyla bir bankamız hariç hiçbir banka hakkında ABD Hazinesi’nin başlattığı bir bilgi talebi dahi yok. Sadece bir bankamızla ilgili ki o konuda da açıklama yapıldı, bir bilgi talebi var. Davanın bir parçası olarak soruşturmaya dönüşebilir. Bugün itibarıyla bilinen kamu bankası dışında talep yok. Bankacılık sektörü ülkemiz için çok kritik. Bu yaşanacak belirsizliğin etkisi bankaların kendi basiretsizliklerinden kaynaklanmıyor. Sistem normal işini yapıyor. Bu belirsizlik etkilerse biz gereken desteği mevcut yasal çerçevede sağlarız.” ifadelerini kullandı.

Hane halkında olduğu gibi ciddi bir sınırlamaya gidilecek

“25 bin şirketimizin Döviz yükümlülüğü var. Bu 25 bin şirketimizin 23 bininin Döviz yükümlülüğü 15 milyon dolar ve altında. Bunlar nispeten küçük, kısmen orta ölçekli şirketler. 23 bin şirketin açık pozisyondaki payı yüzde 16 civarı. 2 bin büyük firmanın ise payı yüzde 84 civarı. Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız. Bu küçük ve kısmen orta ölçeklilere biz doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz.

Niyetimiz şu; hane halkına aldığımız tedbire benzer bir tedbir alacağız. Birkaç istisna olacak. Örneğin; makine teçhizat ithalatı için istisna olacak. Kamu özel sektör iş birliği ile yapılan bir takım projeleri var, orada bir takım istisnalar olacak ama genel anlamda biz hane halkında olduğu gibi ciddi bir sınırlamaya gideceğiz.”

Şimdi reform dönemi

Şimşek, reformları yapmak için, zamanlama, kaynak, irade gerekliliğinin yanı sıra iç ve dış şok ve gerilimle enerjinin harcanmasının reformlarda güçlü ivme kazanmaya engel olabildiğini belirtti.

Geçen sene gerçekleşen hain darbe girişiminin zirve olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Şimdi hem algıyı hem gerçekliği değiştirmek için reform dönemi.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Son güncelleme: 12:406 Aralık 2017
Paylaş Tweet