MHP’li milletvekilinden dikkat çekici çıkış: Fikri hür, vicdanı hürüz

Anayasa değişikliğine ilişkin MHP'den önemli bir çıkış
16:009 Ocak 2017
MHP’li milletvekilinden dikkat çekici çıkış: Fikri hür, vicdanı hürüz
Anayasa değişikliğine ilişkin MHP'den önemli bir çıkış

TBMM, başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği görüşmelerine odaklanırken, MHP Hatay Milletvekili Necmettin Ahrazoğlu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin oylama için partiye herhangi bir talimat vermediğini belirtti.

AKP’nin MHP ile uzlaşı ile hazırlayarak 316 vekilin imzası ile TBMM’ye sunduğu 18 maddelik teklifin Genel Kurul görüşmelerine bugün başlanacak. Görüşmeler öncesinde Meclis kulisleri AKP ve MHP’den fire olup olmayacağına odaklanmış durumda. Teklifin referanduma götürülebilmesi için en az 330 milletvekilinin oyu gerekirken, AKP’nin Meclis’te oy kullanma imkanına sahip 316, MHP’nin ise 39 milletvekili bulunuyor.

MHP’de şimdiye kadar Nuri Okutan, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok, Kadir Koçdemir ve Atila Kaya anayasa oylamasında ‘hayır’ oyu vereceğini açıkladı. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor ile MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, TBMM’de Genel Kurul’da Cuma akşamı kabul edilmesi beklenilen ancak toplantı yeter sayısı bulunamadığı için ele alınamayan torba yasa tasarısı için düzenledikleri basın toplantısında anayasa oylamasına ilişkin soruları yanıtladı.

Tor, MHP’nin “fikri hür, vicdanı hür” milletvekillerinin bulunduğu bir parti olduğunu söyleyerek, anayasa değişikliği oylamalarında grup kararı alınamadığını hatırlattı. Ahrazoğlu ise Bahçeli’nin geçen haftaki grup toplantısında kendi oyuna ilişkin yaptığı açıklamayı hatırlatarak, “Sayın Bahçeli’nin açıklamasına bakınız, dedi ki ‘benim bir oyum var, o da evet olacak.’ Ama kendisinin bize bir talimatı olmamıştır. Bekleyelim görelim” dedi. Bahçeli, geçen haftaki grup toplantısı çıkışında bir gazetecinin, parti içinden bazı milletvekillerinin anayasa değişikliği konusunda eleştirileri olduğunu hatırlatınca, “Siyasi partiler grup kararı alma durumunda değildir. Genel Kurul’a geldiğinde de oradaki değerlendirmelerde katkı sağlayacak bir tek ‘evet’ oyum vardır, onu da vereceğim. Verdiğim ‘evet’ oyunu referandumda da aynen tekrarlayacağım” demişti.

MHP’DE ERKEN SEÇİM BASKISI

Öte yandan MHP’li iki vekil anayasa değişikliğinin TBMM’den geçmemesi durumunda erken seçime gidileceği yönünde AKP ve MHP’nin üst düzey yetkililerinden yapılan açıklamaların üzerlerinde baskı oluşturup oluşturmadığı sorusunu da yanıtladı. Tor ve Ahrazoğlu erken seçim endişesi taşımadıklarını kaydetti. MHP’li üst düzey bir yetkili geçen hafta Reuters’a yaptığı açıklamada “Paketin geçmemesi durumunda olası seçimin ülkeyi daha kaotik hale götüreceğini biliyoruz. Bizden büyük fire olmayacak. Paket geçecek. Bizde ‘hayır’ oyu kullanacak arkadaşların çoğunun da Meclis’e girememe yönünde ciddi endişe içinde olmaları gerekir. Anayasa teklifinin seçim tarihi olarak 2019’u öngördüğü unutulmamalı” diye konuşmuştu.

Yorumlar

Son güncelleme: 16:009 Ocak 2017
Paylaş Tweet