Maliye Bakanı Ağbal’dan cesur açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ABD'de devam eden davanın neden olabileceği risklerin büyük olmadığını söyledi
13:067 Aralık 2017
Maliye Bakanı Ağbal’dan cesur açıklama
Maliye Bakanı Naci Ağbal, ABD'de devam eden davanın neden olabileceği risklerin büyük olmadığını söyledi

Ağbal, “Bankacılık sistemimiz bakımından sonuç doğuracak gelişmeler karşısında üzerimize düşecek görevi yapar, gerekli tedbirleri alırız. ABD’deki davadan oluşabilecek risklerin o kadar büyük olmadığını da önceki dava ve soruşturmalara bakarak söyleyebiliriz” diye konuştu.

Kurun seviyesinden ziyade oynaklığı önemli

Döviz piyasasında yaşanan gelişmelere de değinen Ağbal, kurun seviyesinden ziyade önemli olanın oynaklık olduğunu, oynaklığı düşürmek için her türlü adımı atmakta kararlı olduklarını söyledi.

Üçüncü çeyrekte %10’un üzerinde büyüme

Ağbal, büyümeye ilişkin şunları kaydetti: Bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 10 üzeri, dördüncü çeyrekte daha ılımlı bir büyüme göreceğiz; 2018’de bu yıl yakaladığımız momentumu beklenmedik bir şok olmadığı sürece devam ettireceğiz.

AB’nin resmi raporunda gri liste yok

Vergi cennetleri listesine dair açıklamada bulunan Ağbal, “Türkiye’nin vergi cenneti listesinde gri listeye alınması söz konusu olmadığı gibi (AB’nin) yayınlanan resmi raporunda gri liste yok” dedi.

Kurumsal vergisi düzenlemesi ilk fırsatta aşağı çekilecek

Ağbal, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Faiz yatırım ve üretim kararları üzerinde önemli bir faktör; TCMB para politikasında gerekli adımları atacak, maliye politikası da buna destek verecek bir politika seti uygulamaya koyacak. Kamu ekonomi politikaları üzerinden enflasyonu artıracak her türlü tavır ve davranıştan kaçınacağız. Fiyat artışları, vergi ayarlamaları para politikasının ortaya koyduğu hedeflerle uyumlu olacak”

Maliye Bakanı Ağbal ayrıca, kurumlar vergisi ile ilgili düzenlemenin geçici olduğunu, ilk fırsatta aşağı çekeceklerini kaydetti.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:067 Aralık 2017
Paylaş Tweet