Dolar/TL 3,80’lere geriledi; İşte sebepler!

Enflasyon oranı beklenenden yüksek çıktı, iç ve dış siyasi ortam özellikle Zarrab davasından dolayı gergin. Buna rağmen geçen hafta 4 TL'yi zorlayan Dolar/TL kuru bugün bir ara 3,84'e kadar düştü. Peki niye? İşte sebepleri
13:105 Aralık 2017
Dolar/TL 3,80’lere geriledi; İşte sebepler!
Enflasyon oranı beklenenden yüksek çıktı, iç ve dış siyasi ortam özellikle Zarrab davasından dolayı gergin. Buna rağmen geçen hafta 4 TL'yi zorlayan Dolar/TL kuru bugün bir ara 3,84'e kadar düştü. Peki niye? İşte sebepleri

Dolar/TL salı sabah saatlerinde 3.85 seviyesinin altına geriledi. Bir ara 3,84’lü seviyeleri gören ABD Doları, öğlen sularında tekrar 3,87’ye doğru hareketlendi. Akşam saatlerinde bu kez yeniden 3,84’lü rakama geriledi. Geçen hafta 4 seviyelerine gelip gelmeyeceği endişe konusu olan dolar/tl kurunun bir gün içinde 3,902lı rakamlardan yeniden 3,80’lere gerilemesinin sebepleri piyasada tartışılıyor.

Özellikle dün açıklanan kasım ayı enflasyon rakamlarının beklentinin epeyce üzerinde çıkması aslında TL’nin değeri açısından olumsuz olmasına rağmen , yani teorik olarak dövizin yükselmesi beklenebilecekken bu düşüş nasıl oldu? İşin ilginç tarafı da bu. Yüksek enflasyon objektif açıdan döviz kurunu yükseltici bir etki yaratırken, beklentiler açısından Türkiye’nin bugünlerinde tam tersi bir etki yarattı. Peki nasıl?

PPK beklentisi

14 aralıkta Para Politikası Kurulu (PPK) toplanıyor. Döviz kurunun yükselişi için bir tedbir alması bekleniyor. Her ne kadar bugün TCMB, enflasyon hedefini açıkladığı 2018 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası raporunda “Ana fonlama aracının haftalık repo olmasının hedeflendiği”ni belirtse de. Bunun faizini yani aslında resmî “politika faizi”ni arttıracağını kimse beklemiyor. Öyleyse ne yapabilir? Piyasanın beklentisi Geç Likidite Penceresi’nin (GLP) faiz oranını arttırması yönünde. Çünkü TCMB uzun süredir neredeyse bankaları/piyasayı sadece bu orandan fonluyor. Önce haftalık repo fonlamasını iptal etti, sonra gecelik işlemleri kısıtladı. Ortalama fonlama faizi ise yüksele yüksele GLP tavanı olan 12,25’e çok yaklaştı, en sonunda da tamamen buraya dayandı. (Bkz. TCMB’nin aşağıdaki günlük fonlama grafiği) Bu durumda politika faizi işlevsiz kaldığına göre tek çare GLP’nin faizinin yükseltilmesi. Bu şekilde TCMB’nin piyasayı fonladığı “ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti” dayandığı tavandan yeniden yukarıya doğru yükseltilebilir.

Nitekim ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, TCMB’nin bugünkü raporunun hemen ardından yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Aralık ayı toplantısında Geç Likidite Penceresi (GLP) faizinde 100 baz puanlık artırıma gitmesini beklediğini belirtti.

Sadece o da değil Morgan Stanley de, Türkiye’de pazartesi günü açıklanan enflasyon rakamlarının ardından TCMB’nin Aralık ayı toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şirket, açıklamasına bakılırsa, TCMB’nin 14 aralıktaki toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artışı yapmasını bekliyor.

Bütün bunlar TCMB’nin önümüzdeki günlerde fiilen faiz yükselteceğini, TL’yi kısacağını en güçlü beklenti haline getirdi. Bu da beklenti etkisiyle TL’nin güçlenmesini sağladı. Ayrıca yurt dışında Salı günü ABD Doları’nın zayıflaması da etkili oldu.

Dolar, ABD’deki vergi reformunun Senato’dan geçmesinin getirdiği iyimserlikle pazartesi günü yükseldi, ancak piyasalarda dikkatlerin salı günü vergi reformu sürecindeki bir sonraki adıma çevrilmesiyle geri çekildi.

Erdoğan’ın “geri adımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceki konuşmasındaki “yurtdışına para kaçıranlar” sözüne açıklama getirmesi, Türk Lirası’nın pazartesi günü dolar karşısında hızla güçlenerek kurun 3.90 seviyesinin altına, 3.8629’a kadar gerilemesinde etkili olan bir başka etken. Bilindiği gibi Erdoğan önce paralarını yurtdışına götüren işadamlarının vatana ihanet ettiğini söylemişti. Erdoğan, “Bazı haberler alıyorum bazı sinyaller alıyorum bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretleri olduğunu duyuyorum. Ve burada sesleniyorum. Önce kabinemize sesleniyorum. Bunların hiçbirine çıkış için izin vermemelisiniz” diye konuşmuştu.

Ancak bu kez piyasada “acaba sermaye kontrolleri mi getirilecek” endişesi doğmuştu. Bunun üzerine döviz biraz hareketlenirken bakanlar açıklama yaparak serbest kur ve sermaye sisteminin devam edeceğini vurguladı. Güvence yeterli olmayınca Erdoğan da bir açıklama yaparak “Benim sermaye hareketlerini sınırlandırılmasıyla ilgili bir talebim ya da talimatım olmadı. Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. Herkes parasını yurt dışına çıkarabilir.” demişti.

Bütün bunlar kısa dönemli beklentilerde TL’yi kuvvetlendirse de yüksek enflasyon ve dış açık ve iç dış gerginlik ve endişeler gibi “nesnel” problemler ortada hâlâ duruyor. Ve bu da TL’nin Türkiye’nin zayıf topuğu olduğu yönündeki yorumları da besliyor. Öyle görünüyor ki TL, bir süre daha volatil, dalgalı ve bir miktar da endişeli bir seyir izlemekten kolayca kurtulamayacak.

TCMB Enflasyon Hedefleri ve Gerçekleşmeler % (Resmî enflasyon hedeflemesi dönemi)

 

Yorumlar

Son güncelleme: 20:565 Aralık 2017
Paylaş Tweet