Çin ekonomik verilerinde yavaşlama

Çin ekonomik verileri Ekim ayında beklentileri yakalayamadı, veri sonrası tahvillerde rekor seviyeler görüldü
14:1414 Kasım 2017
Çin ekonomik verilerinde yavaşlama
Çin ekonomik verileri Ekim ayında beklentileri yakalayamadı, veri sonrası tahvillerde rekor seviyeler görüldü

Çin’de ekonomik faaliyet Ekim ayında gücünü bir miktar azalttı. Kredi riskini yönetmek için yürütülen kampanya etkisini gösterdi ve Komünist Parti büyüme hedeflerini yakalama konusunda daha az sıkı bir tutum gösterdiğinin sinyalini verdi.

Sanayi üretimi ve perakende satışlar beklentileri  yakalayamadı

Çin’de sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.2 artarak yüzde 6.3’lük tahminin hafif altında kaldı. Veri, Eylül ayında yüzde 6.6 artış göstermişti.

Perakende satışlar ise aynı dönemde yüzde 10 artarak (yılın en yavaşı) yüzde 10.5’lik tahminin altında kaldı. Veri, bir önceki ay yüzde 10.3 artış kaydetmişti.

Kırsal kesim hariç sabit varlık yatırımları yüzde 7.3 yükselerek ekonomist tahminlerini karşıladı.

Çin’de hazine tahvilleri Salı günkü işlemlerde düşüşünü sürdürerek, Pekin’in kaldıraç azaltma kampanyasına ilişkin endişeleri gösterdi. 10 yıllıkların faizi 2014 yılından beri ilk kez yüzde 4’ü gördü.

Veriler sonrası 10 yıllık tahvil faizleri %4’ü gördü

Çin’de hazine tahvillerindeki satış dalgası önemli bir dönüm noktasını geçti. Çin’de hazine tahvilleri salı günkü işlemlerde düşüşünü sürdürerek, Pekin’in kaldıraç azaltma kampanyasına ilişkin endişeleri gösterdi.

10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi üç yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez yüzde 4 seviyesini aştı. Analistlere göre Çin tahvillerinde kayıplar hızlanmaya hazırlanıyor.

Çin’de 10 yıl vadelilerin faizi Salı günkü işlemlerde 4 baz puandan fazla artış kaydederek yüzde 4.01 seviyesini aştı.

Çin tahvil faizlerindeki yükseliş, büyümenin ılımlı olduğunu ve borçlanmanın yavaşladığını işaret eden bu haftanın Çin verilerine karşın Ekim başından bu yana 39 baz puana ulaştı. Yüzde 4 psikolojik seviyesinin aşılmasıyla birlikte para yöneticileri daha fazla yükseliş olabileceği konusunda endişeli.

Şangay’daki ANZ piyasa ekonomisti David Qu, “Yüzde 4 seviyesinin aşılmasının algı üzerinde önemli bir negatif etkisi olacaktır. Kısa vadede tahvillerde kapsamlı ve hızlı bir düşüş görme ihtimali var.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 14:1714 Kasım 2017
Paylaş Tweet