Cari açık beklentilerin üzerinde gerçekleşti

Cari işlemler açığı Eylül'de 4 milyar 527 milyon dolar olarak  gerçekleşti, Foreks anketinde beklenti ise açığın 4,18 milyar dolar olacağı yönündeydi
12:5213 Kasım 2017
Cari açık beklentilerin üzerinde gerçekleşti
Cari işlemler açığı Eylül'de 4 milyar 527 milyon dolar olarak  gerçekleşti, Foreks anketinde beklenti ise açığın 4,18 milyar dolar olacağı yönündeydi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Ağustos ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre, cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ağustos ayına göre 171 milyon dolar azalarak 1 milyar 237 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 36 milyar 972 milyon dolar oldu. Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 689 milyon dolar artarak 4 milyar 279 milyon dolara yükselmesine rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 637 milyon dolar artarak 3 milyar 511 milyon dolar giriş kaydetmesi etkili oldu.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 658 milyon dolar tutarında artarak 2 milyar 997 milyon dolara yükseldi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 112 milyon dolar azalarak 591 milyon dolar oldu. İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 136 milyon dolar artarak 206 milyon dolara yükseldi. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 505 milyon dolar azalarak 657 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Portföy yatırımları 2 milyar 237 milyon dolar tutarında net giriş kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 520 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1 milyar 16 milyon dolar net alım yaptığı görüldü. Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar, 354 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi. Diğer yatırımlarda 133 milyon dolar tutarında net giriş gerçekleşti.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 68 milyon dolar, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları da 376 milyon dolar net azalış kaydetti. Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 117 milyon dolar ve 192 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 1 milyar 80 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde 3 milyar 401 milyon dolar artış gözlendi.

Konuya ilişkin İntegral Yatırım değerlendirmesini paylaştı. “Bu verilerle yıllıklandırılmış cari açığımız 36.333 milyon dolar seviyesinden 39.267 milyon dolara yükselmiş görünüyor. Bu rakam yılsonunda 37 – 38 milyon dolar olarak tahmin ettiğimiz cari açık beklentimizin üzerinde gelmiş oldu. Yıllık veride de dış ticaretin baskısı görülüyor. Yılın ilk dokuz ayında oluşan cari açık ise 31.109 milyon dolar düzeyine ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 24.482 milyon dolar seviyesindeydi.”

Portföy girişleri güçlü şekilde devam ediyor

“Finansman tarafında eylül ayı doğrudan yatırımlar temmuz ayına kıyasla bir miktar zayıflamış görünüyor. Ancak doğrudan yatırımlar kalemi zaten oldukça düşük seviyelerde seyretmekte. Portföy yatırımları ise geçen aya kıyasla güçlenmiş durumda. Eylül ayında portföy girişleri 3.430 milyon $ olurken, doğrudan yatırımlar 544 $ milyon giriş almışız. Diğer yatırımlarda 194 milyon $ çıkış olmuş. Bankalar kullandıkları kredi oranından daha az ödeme yaptıkları dikkat çekiyor. Fonlamanın hemen hemen hepsi sıcak para akışıyla gelmiş görünüyor. Başka deyişle finansman tablosunda önemli bir değişim yok.”

Turizm gelirlerinde yavaşlama

“Eylül ayında turizm gelirleri yıllık bazda 16.974 milyon $ olduğu görülüyor. Aylık bazda baktığımızda ise geçen aya kıyasla gelirlerde azalma var. Geçen ay 3.703 milyon $ olan turizm gelirleri eylül ayında 3.147 milyon $’a geriledi. Mevsimsellik etkisiyle birlikte turizmin katsında azalma gerçekleşmiş. Veride turizmin azalan etkisi hissediliyor.”

Altın ithalatı devam ediyor

“Parasal olmayan altın ithalatı eylül ayında artış kaydetti. Altın ithalatının yüksek kaydedilmeye devam etmesi, , parasal olmayan altın ticaretinin gerek dış ticaret dengesini gerekse cari dengeyi bozmaya devam ettiği söylenebilir.”

Sıcak para finansmanı devam ederken, rezervlere katkı sürüyor

“Sonuç olarak veri dış ticaret açığının öncülüğünde gerçekleşmiş görünüyor. Diğer yandan turizm gelirlerindeki azalma ve hizmetler dengesinin ağustos ayına kıyasla azalması cari açığı yukarı çekti. Mevsimsellik etkisinin ve yüksek enerji maliyetlerinin de cari dengenin yükselmesinde etkili olduğunu düşünmekteyiz.

Cari açığın finansmanı konusunda portföy yatırımları yine ön plana çıkmış durumda. 4.527 milyon $ olan cari açığın, 544 milyon $’ı doğrudan yatırımlardan, 3.430 milyon $’ı portföy yatırımlarından giriş ile finanse edilirken, Diğer yatırımlardan 194 milyon $ çıkış olmuş. Buna 1.675 milyon $ net hata noksan kaleminden gelen gelirde eklendiğinde 929 milyon $ fazla ortaya çıkmış, bu miktarı da TCMB rezervlerine eklemişiz.”

Yorumlar

Son güncelleme: 12:5213 Kasım 2017
Paylaş Tweet