Trump: IŞİD’i Obama yönetimi yarattı

Donald Trump'ın tüm açıklamaları
19:2111 Ocak 2017
Trump: IŞİD’i Obama yönetimi yarattı
Donald Trump'ın tüm açıklamaları

ABD seçilmiş başkanı Donald Trump ilk kez basının karşısında çıktı.

İşte Canlı Blog’ta anlık olarak yayınladığımız açıklamaları:


20:16

Trump’ın konuşması sona erdi.


20:07

Yeniden istihbarat ve medyaya yükleniyor. İstihbarat ait olduğu iddia edilen belgeler üzerine Trump, bunun istihbarat için utanç verici olduğunu söylerken “Nazi Almanya’sına benziyor” dedi.

Buzfeed tarafından tamamı yayınlanan belgeler için”çöp” tanımı yaptı.

Yeniden hacklenme konusuna değinen Trump, “ABD’yi herkes hacledi. Rusya ve Çin herkesi hackledi.” diye konuştu.


20:05

Meksika hükümetini seviyorum, harikalar. Ticarette avantaj sağladıkları için onları suçlamıyorum


20:03

Yurt dışında yatırım yapmak isteyen firmalara bir göz dağı daha: “Yurt dışında fabrika açmak istiyorsanız büyük bir sınır vergisi ödeyeceksiniz. Ülke içinde olduğu sürece fabrika taşımak sorun değil. Ancak ABD’den ayrılmaya karar verirlerse büyük bir vergi gelecek.


20:00

Obama’nın getirdiği sağlık reformu ya da başka sağlık reformunu Trump ağır şekilde eleştiriyor. “Obamacare tam bir felaketti” diyen Trump, uygulamanın pahalı olduğunu ve kademeli olarak kaldıracaklarını belirtti.


19:53

Trump kabinesini övüyor: Akıllı insanlara ihtiyacımız var. Bu hükümete bunları bir araya getiriyor. Bundan gurur duyuyorum.


19:43

Trump’a neden vergi ödemelerini açıklamadığı soruldu. “Vergi ödemelerimi açıklamıyorum çünkü zaten denetim altında. Bu konuya muhabirlerden başka kimse ilgi göstermiyor” derken, iki oğlunun şirketlerini profesyonel şekilde yöneteceğini ifade etti. Söz alan avukatı ise Trump’ın kesin olarak kendini ticari faaliyetlerinden izole ettiğini belirtti. Avukat başkanlığı döneminde hiç bir yabancı iş anlaşmasının yapılmayacağını da kaydetti.


19:39

Rusya’nın seçimleri etkilemek için hacker kullandığına inanıyorum. Bu çok kötü ve olmamalıydı.


19: 35

Rusya ile bir anlaşmam yok. Bir emlakçı olarak bir kredi anlaşmam da yok. Herhangi bir ticari bağlantım yok.


19:33

Bu yönetim (Obama yönetimi) IŞİD’i yarattı. Bir yönetim boşluğu doğdu ve bunu IŞİD doldurdu. Rusya ile ilişkilerimiz iyi olmalı. IŞİD ile onlar da mücadele ediyor.


19:24

Ve otomotivciler. Daha yurt dışına yatırım yapan otomotiv firmalarını eleştiren Trump şimdi teşekkür ediyor. Meksika yatırımını iptal eden Ford ve Chrysler’e teşekkür eden Trump, General Motors’un da bu şirketleri takip edeceğine inandığını belirtti.

İLGİLİ HABERÖnce Trump, şimdi Le Pen: Neden otomotiv firmalarını geri çağırıyorlar?Önce Trump, şimdi Le Pen: Neden otomotiv firmalarını geri çağırıyorlar?


19:21

Trump konuşmasına medyaya yüklenerek başladı. Son günlerde Rusya ile Trump ilişkilerine yönelik çıkan haberleri tamamen hayal ürünü olarak tanımlayan Trump bu kurumları profesyonel olmamakla suçladı.


19:20

Trump’ın konuşması başladı. Toplantıya 250 gazeteci katılıyor. Gündemin ağırlıklı olarak Rusya olması bekleniyor. ABD medyası Putin’in elinde Trump’ın özel hayatına yönelik şantaj içeren bilgilerin olduğu iddialarını haberleştiriyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 20:2011 Ocak 2017
Paylaş Tweet