Bir bu eksikti! FBI’dan F. Gülen’i zorla kaçırma soruşturması

Trump’ın eski danışmanının Gülen’in Türkiye’ye iadesindeki rolü soruşturuluyor. Trump’ın eski Danışmanı Mike Flynn ve oğluna Gülen’in Türkiye’ye zorla iadesi karşılığında milyonlarca ödeneceğine dair iddialar gündemde
17:3610 Kasım 2017
Bir bu eksikti! FBI’dan F. Gülen’i zorla kaçırma soruşturması
Trump’ın eski danışmanının Gülen’in Türkiye’ye iadesindeki rolü soruşturuluyor. Trump’ın eski Danışmanı Mike Flynn ve oğluna Gülen’in Türkiye’ye zorla iadesi karşılığında milyonlarca ödeneceğine dair iddialar gündemde

Wall Street Journal’ın haberine göre; Özel Danışman Robert Mueller’in eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn’i ABD’de yaşayan bir Müslüman din adamını milyonlarca dolar karşılığında Türkiye’ye teslim etmeyi içeren bir plan iddiasıyla soruşturduğu, soruşturmaya yakın kişilerce söyleniyor.

Amerikalı danışmana Gülen’in zorla iadesi için milyonlar teklif edilmiş

Söz konusu teklif kapsamında, Flynn’in Türk temsilcileriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi sahibi olanlara göre Flynn ve oğlu Michael Flynn Jr.’ye Fethullah Gülen’i Türk hükümetine teslim etmek için 15 milyon dolar ödenecekti. Gülen’in iadesi için Amerika’ya baskı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu din adamını siyasi bir düşman olarak görüyor.

Federal Soruşturma Bürosu ajanlarının Aralık ayı ortasında New York’taki ’21’ Kulübünde, Flynn ve Türk hükümeti temsilcilerinin Gülen’in iadesini tartıştıkları hakkında en az dört kişiye sorular sorulduğu FBI tutanaklarına ait bilgi sahibi kişilerce belirtildi. FBI ile görüşen bir kişiden edinilen bilgiye göre, tartışmalarda Gülen’in özel bir jetle İmralı’ya taşınma ihtimalinin konuşulduğu iddia ediliyor.

Soruşturmanın Mueller’in 2016 seçimindeki Trump’ın kampanya danışmanları ve Rusya girişimlerine yönelik soruşturmasının bir parçası olarak ele alındığı konuya yakın kişilerce belirtildi. Mueller’in bir sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Söz konusu teklifi açıklayan kişiler Aralık toplantısına katılmadıklarını ve Flynn veya onun yardımcılarından konuyla ilgili doğrudan bir bilgi almadıklarını söylediler. Görüşmelere ve FBI soruşturması konusunda bilgisi olanlara göre; Mueller’in Gülen’in iadesi iddiasıyla ilgili soruşturmasının ne kadar ilerlemiş olduğu veya konu olan paranın el değiştirip değiştirmediğine dair bir açıklık bulunmadığı belirtiliyor.

Mike Flynn ve Michael Flynn Jr.’ın avukatları konuyla ilgili açıklama yapmadılar.

Mike Flynn’in lobi faaliyetleri araştırılıyor

Başkanın ulusal güvenlik danışmanı olarak Trump yönetimine girmeden önce Mike Flynn, Gülen konusunu da içeren ABD’deki Türk çıkarları adına lobi faaliyetleri yürütüyordu. Wall Street Journal’ın daha önceki bir haberinde belirttiğine göre, Flynn’in Türkiye ve Rusya ile olan mali bağlarını uygunsuz şekilde gizlediği ve cumhurbaşkanının danışmanı olarak verdiği kararlarda bu ilişkilerinin bir rol oynayıp oynamadığı yönündeki iddialar üzerine şu anda askeri, kongre ve ceza soruşturmaları yürütülüyor.

Mike Flynn hakkında iddia edilen tartışmalara aşina olan birisi, Flynn’in Pennsylvania’da yaşayan Gülen’in yasal olarak iadesi konusunun ilerlemesi için Beyaz Saray’daki nüfuzunu kullanmaya hazırlandığını söyledi.

Eski CIA direktörü de görüşmelerden birinde yer almış

Wall Street Journal’ın bir başka haberinde yer verildiği üzere, bahsedilen Aralık ayı görüşmelerinin Eylül’de gerçekleşmiş başka bir toplantının devamı olduğu ve Eylül görüşmesinde eski CIA Direktörü James Woolsey’in de yer aldığı yazılmıştı. Woolsey Eylül görüşmeleri konusunda dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı ortak bir arkadaşları aracılığıyla uyardığını ve toplantıda duyduklarından sonra Mike Flynn’in şirketinden gelen danışmanlık ücretini de geri çevirdiğini söyledi.

Flynn Intel Group’a 530.000 dolarlık danışmanlık ücreti

Federal kayıtlar Flynn Intel Group şirketine, esas olarak Türkiye Cumhuriyetine fayda sağlayabilecek danışmanlık çalışması için 530.000 dolarlık ücret ödendiğini gösteriyor.

Şu an devam eden Federal soruşturmada Türkiye adına yapılan bu danışmanlık çalışmasının Yabancı Ajanlar Kayıt Yasası’na uygunluğunun araştırıldığı konuya yakın kişilerce belirtildi.

Yorumlar

Son güncelleme: 22:1410 Kasım 2017
Paylaş Tweet