Bakan Kurtulmuş: Bitcoin konusunda henüz resmi bir tavrımız yok

Bakan Kurtulmuş, Merkez Bankası ve İstanbul Borsasının, Bitcoin piyasasını yakından takip eden çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti
16:376 Aralık 2017
Bakan Kurtulmuş: Bitcoin konusunda henüz resmi bir tavrımız yok
Bakan Kurtulmuş, Merkez Bankası ve İstanbul Borsasının, Bitcoin piyasasını yakından takip eden çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Dijital para Bitcoin’i bazı ülkelerin desteklediğini, bazı ülkelerin yasakladığına işaret eden Kurtulmuş, dünyada Bitcoin ile ilgili şüphelerin, tereddütlerin henüz giderilemediğini belirtti.

Kurtulmuş, Merkez Bankası ve İstanbul Borsasının, Bitcoin piyasasını yakından takip eden çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Bizim de henüz resmi olarak bir tavrımız ortada değildir. Kimi ülkeler bitcoini kurtarıcı olarak görüyor, kimi ülkeler bunu şeytanlaştırıyor. Bunları biz de yakından takip ediyoruz” ifadesini kullandı.

Bitcoin ve rakipleri rekora doymuyor

Bitcoin fiyatı rekora devam ederken en yakın rakiplerindeki değer artışı da dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Bitcoin’in en yakın rakibi Ethereum fiyatları, yılbaşından bu yana dünya finans piyasaları içerisinde eşine çok az rastlanır bir fiyat performansı gösterdi. Yılbaşından bu yana 56 kat artarak geçtiğimiz günlerde 513 dolara ulaştı.

Pazar günü 1.45 dolar seviyelerinden işlem gören IOTA adındaki kripto para birimi, soluksuz bir şekilde yükselişe geçerek iki günde 3.21 dolara kadar tırmandı.

IOTA’daki yükseliş yüzde 120 olarak kaydedilirken, piyasa değeri 8 milyar doları aştı. IOTA’da yaşanan yükselişle birlikte işlem hacmi de patladı ve son 24 saatte 1.13 milyar dolarlık işlem gerçekleşti.

Rakipleri de performanslarıyla kendilerinden söz ettirirken, Bitcoin bugün tarihinde ilk kez 12 bin dolar sınırını geçerek yeni tarihi zirvesine ulaştı. Kripto para biriminin piyasa değeri de 200 milyar doları aştı.

Deneysel olarak başlatılan Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmamasına rağmen, ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Bitcoin ‘sanal’ olması çekincelere neden olurken 1 Aralık’ta alının iki önemli karar ile bu para birimi artık sanal dünyadan çıkarak gerçek dünyaya da ciddi bir şekilde adım atmış oldu.

Yorumlar

Son güncelleme: 16:376 Aralık 2017
Paylaş Tweet