ABD verileri endişelerin gölgesinde kaldı

ABD verileri Trump'ın Kudüs açıklamaları ve hükümetin kapanma olasılığına yönelik endişelerin gölgesinde kaldı
23:336 Aralık 2017
ABD verileri endişelerin gölgesinde kaldı
ABD verileri Trump'ın Kudüs açıklamaları ve hükümetin kapanma olasılığına yönelik endişelerin gölgesinde kaldı

Bugün açıklanan özel sektör istihdam ve tarım dışı verimlilik verileri sonrası ABD piyasaları yatay sayılabilecek bir hareketle güne devam ediyor. Verilere dayanan belirgin bir hareket görülmedi. Gelen kısıtlı satışların çoğunluğunun teknoloji hisseleri kaynaklı olduğunu söylemek mümkün.

Uzun vadeli trend ile uyumlu bir istihdam artışı var

ADP Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Kasım’da 190 bin arttı

Beklenti de 190 bindi. Ekim ayında 235 bin olarak açıklanan rakam ise revize edilmedi. İmalat sektörü 40 bin yeni istihdamla yılın en iyi artışını kaydederken hizmet sektörüne bağlı alanlarda ise istihdam 155 bin arttı.

Fed yetkilileri istihdam verilerini yakından gözlemliyor. Yetkililer ekonominin tam istihdama yaklaştığını belirtirken ABD Merkez Bankası’nın bu ayki toplantısında faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Ülkede cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi izlenecek. İstihdamın 195 bin artması, işsizlik oranının 17 yılın en düşük seviyesi olan %4.1’de kalması bekleniyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan “Firmaların büyüklüğü açısından incelediğimizde ise; küçük, orta ve büyük ölçekli firmalarda homojen bir dağılım olduğu görülüyor. İstihdam artışındaki güçlü seyir bakımından olumlu bir veri olarak görünüyor. Tabii gözler Cuma günü NFP ve AHE’de olacak. Bir önceki dönemin ve 12 aylık ortalamanın gerisinde kalsa da, uzun vadeli trendle uyumlu bir istihdam artışı var. Piyasa ADP’den NFP çıkarımı yapmayı sever, ancak korelasyon son dönemlerde çok zayıf. Bu yüzden ADP’ye fazla anlam yüklemeyi doğru bulmuyorum. Görselde de ADP – NFP makası da son dönemde bayağı açık görünüyor. Cuma günkü resmi veriyi görmekte fayda var.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım dışı verimlilik verisi son 3 yılın en yüksek artışını gösterdi

ABD’de tarım dışı verimlilik yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,0 arttı. Birim emek maliyeti ise aynı dönemde yüzde 0,2 artış beklentisinin aksine yüzde 0,2 azaldı.

ABD Çalışma Bakanlığının güncellediği verilere göre, yılın 3. çeyreğine yönelik tarım dışı istihdam verimliliği yüzde 3 artış kaydetti. Önceki okumaya kıyasla değişmeyen veriye ilişkin beklenti ise yüzde 3,3 artış yönündeydi.

3. çeyrek tarım dışı verimlilik verisi, beklentinin altında kalmasına karşın son 3 yılın en yüksek artışı olarak kayıtlara geçti.

Bu arada, raporda temmuz-eylül dönemindeki üretim artışının yüzde 3,8’den yüzde 4,1’e yükseltildiği bildirildi. Benzer şekilde, çalışma saatinin de 0,3 puan artışla yüzde 1,1’e revize edilmesi verimliliğin sabit kalmasına neden oldu.

Öte yandan, ABD Merkez Bankasının takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan birim emek maliyetindeki değişim yüzde 0,5 artıştan yüzde 0,2 düşüşe revize edildi. Veriye ilişkin piyasa beklentisi yüzde 0,2 artış yönündeydi.

Trump’ın son açıklamaları

ABD’de geçici bütçenin süresinin Cuma dolacak olması ve anlaşma sağlanamaması halinde hükümetin kapanma olasılığı gündem içerisinde verilerin önüne geçti. Ancak fiyatlamada büyük bir etkisi görülmedi.

Ek olarak Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması flaş bir haber olarak şu sıralar dikkat çekiyor. Fakat şu dakikalarda henüz bu politik gerginliğin dolar veya borsa endeksleri üzerinde büyük bir etkisi hissedilmiyor.

Trump’ın açıklamalarının hemen sonrasında hem Türkiye hükümeti hem de AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin endişelerini dile getirdiler.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 23:356 Aralık 2017
Paylaş Tweet