AB Komisyonu’ndan Euro kullanmak isteyen ülkelere kolaylık

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis katılım sağlamak isteyen ülkelerin belirtilen reformları ve ön hazırlıkları tamamlaması durumunda yardımcı olacaklarını belirtti
22:376 Aralık 2017
AB Komisyonu’ndan Euro kullanmak isteyen ülkelere kolaylık
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis katılım sağlamak isteyen ülkelerin belirtilen reformları ve ön hazırlıkları tamamlaması durumunda yardımcı olacaklarını belirtti

Avrupa Komisyonu’nun 6 aralık Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamalarda, Euro Bölgesi’nde yaşanan entegrasyonu destekleyecek ve Euro’yu kullanmak isteyen ülkelere yardımcı olacak yeni düzenlemeler yaptıklarına dikkat çekti.

Avrupa Komisyonu aldığı kararlar doğrultusunda Euro’nun değerini arttırma amaçlı yapılan çalışmalarla, Euro’yu kullanmak isteyen ülkelerin sayısının arttırılması üzerine kararlar almaya başladığını belirtti.

Euro kullanmak isteyen bir çok ülke var

Euro kullanmak isteyen ülkeler ile ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, katılım sağlamak isteyen ülkelerin belirtilen reformları ve ön hazırlıkları tamamlaması durumunda yardımcı olacaklarını belirtti.

Birçok ülkenin euro para birimine geçmek istediğinin vurgusunu yapan Avrupa Komisyonu, yaptıkları çalışmalardan bahsederken, talep eden ülkeler üzerine bir planlama yapıldığını belirtti. Euro için alınacak kararların hazırlık aşamasında olduğunu belirten Dombrovskis, önerileri çalışmalarına başlanıldığını belirtti.

Yapılan reform ve hazırlıkların ardından euro kullanacak ülkelerin sayısının artacağını belirten Dombrovskis, üye sayısının artmasının Euro’nun global anlamda değer kazanacağını vurguladı. Yapılan toplantılarda Euro’ya geçmek isteyen ülkelerle ilgili komisyonun bu duruma sıcak baktığını belirten Dombrovskis, AB’ye kayıtlı ülkelerden Euro’ya geçme taleplerinin olmadığını bu şekilde bir zorunluluğunda yer almadığını belirtti.

Euro’ya geçilmesi için son başvuru tarihi gibi bir durumun olmadığını, geçiş yapmak isteyen ülkelerin taleplerini sunmalarının yeterli olduğunu ifade etti. Bulgaristan gibi geçiş yapmak isteyen ülkelere komisyon olarak ellerinden gelen yardımı ve desteği vereceklerini belirtti.

Euro kullanan ülkelere bakacak olursak AB’ye üye ülkelerden 19’u kullanırken; Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan euro bölgesinde yer alıyor.

Euro bölgesi para havuzu oluşturulması önerisi

AB Komisyonu’nun 15 Aralık tarihinde gerçekleştireceği AB liderler zirvesine sunmaya hazırladığı öneride, bütün AB ülkelerinin ortak para kullanarak bütünleşmesini hedefleyen teklifler bulunuyor. Buna göre komisyon, Euro Bölgesi ülkelerin ekonomik krizlere karşı dayanıklı olmasına, yatırımlarının desteklenmesine ve parasal birliğe uyum sağlayacak ülkelerin yapısal reformları için mali teşvik sağlanması adına Euro Bölgesi para havuzu oluşturulması önerisinde bulundu.

Alınan tedbirlerin AB üyesi ülkelerin ekonomisini daha güçlü ve istikrarlı olmasına yardımcı olacağına ve kriz yönetim kapasitesini güçlendireceğine dikkat çeken AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, güçlenmek için Euro Bölgesi’nin açık ve anlaşılır olmasının gerekliliğini söyledi.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 22:376 Aralık 2017
Paylaş Tweet