AB Kara Liste’yi açıkladı, Türkiye ‘Gri’ kısımda

Türkiye'nin vergi düzenlemeleri konusunda işbirliği yapma isteği Kara Liste'ye alınmasına engel oldu, Türkiye açıklanan Gri Liste'de yer aldı
14:016 Aralık 2017
AB Kara Liste’yi açıkladı, Türkiye ‘Gri’ kısımda
Türkiye'nin vergi düzenlemeleri konusunda işbirliği yapma isteği Kara Liste'ye alınmasına engel oldu, Türkiye açıklanan Gri Liste'de yer aldı

Geçtiğimiz haftalarda AB’nin Türkiye’yi vergi cennetleri konusunda Kara Liste’ye alacağına dair haberler gündeme gelmişti.

Ancak vergi düzenlemeleri yapılacağına dair yapılan açıklamalar ve Türkiye’nin “belirtilen bütün konuları netleştirdiğinin” AB tarafından dile getirilmesi üzerine Kara Liste baskısı neredeyse ortadan kalkmıştı.

İLGİLİ HABERTürkiye vergi cennetlerinin kara listesine mi girecek?Türkiye vergi cennetlerinin kara listesine mi girecek?

Beklenen “kara liste”deki ülke isimleri AB tarafından açıklandı.

Avrupa Birliği (AB), vergi uygulamaları konusunda işbirliğine yanaşmayan 17 ülkeyi kara listeye aldı. Vergi uygulamalarında değişiklik yapma sözü veren 47 ülke ise gri listede yer aldı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.

Financial Times’ın haberine göre, dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan AB üyesi ülkelerin maliye bakanları, vergi cennetleriyle ilgili kara liste konusunda uzlaşmaya vardı.

AB Komisyonu’nun Maliyeden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, kara listede, aylarca süren görüşmelere rağmen vergi yasalarındaki boşlukları kapatmayan 17 ülkenin bulunduğunu belirtti. Ancak bu ülke ve bölgelere yönelik bir yaptırım öngörülmediği ifade edildi.

Ancak bu ülke ve bölgelere yönelik bir yaptırım öngörülmüyor. Almanya Maliye Bakanı Peter Altmaier, “Ülkelerin işbirliği yapması yönünde harekete geçmesi için bu listede yer almak yeterli olmalı” diye konuştu. Altmaier, “Bu daha yolun başı ve eğer yaptırımların gerekli olduğu ortaya çıkarsa, ucu açık olarak bu konuda görüşmeler yapacağız” dedi.

Vergi politikalarında düzenleme sözü veren ülkeler gri listeye alındı

Kara listede, Amerikan Samoası, Bahreyn, Barbados, Grenada, Guam, Güney Kore, Makao, Marshall Adaları, Moğolistan, Namibya, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad ve Tobago, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Vergi politikaları AB standartlarına uymayan ancak gereken yasal düzenlemeleri yapma sözü veren 47 ülke ise gri listede yer aldı. Bu listede Türkiye’nin yanı sıra İsviçre, Sırbistan, Liechtenstein gibi ülkeler bulunuyor.

AB önümüzdeki dönemde bu ülkelerdeki vergi yasaları konusundaki değişiklikleri takip etmeyi planlıyor.

AB uzun süredir vergi uygulamaları tereddüt yaratan ülkelerle ilgili bir çalışma başlatmıştı. Dünyada çok sayıda tanınmış ismin off-shore yatırımlarını ifşa eden Panama ve Cennet Belgeleri’nin yayınlamasının ardından bu konudaki tartışmalar alevlendi. AB bu yılın başında yaklaşık 90 ülke ile temasa geçti. Bu ülkelerin çoğunun AB ile işbirliğine sıcak baktığı belirtildi.

Yorumlar

Son güncelleme: 14:016 Aralık 2017
Paylaş Tweet