2017 büyümesi %5.5’un üzerinde olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomide yakaladığımız büyük bir ivme var" diyerek büyüme konusundaki değerlendirmelerini paylaştı
17:156 Aralık 2017
2017 büyümesi %5.5’un üzerinde olacak
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomide yakaladığımız büyük bir ivme var" diyerek büyüme konusundaki değerlendirmelerini paylaştı

Türkiye Finans Forumu’nda konuşan Ağbal, Türkiye’nin 3. çeyrekte yüzde 10’un üzerinde büyüyeceğini belirtti. Türkiye’nin 2017 yılında yüzde 5,5’lik tahminin üzerinde büyüyeceğini de ekledi.

Yapısal sorunlar var ama Türkiye ekonomisi olağanüstü büyüdü

Bakan Ağbal’ın açıklamalarında öne çıkan satırbaşları şunlar oldu: “Ekonomide yakaladığımız büyük bir ivme var gururla söylüyoruz içeride ve dışarıda. Kendi yapısal sorunlarımız var ama Türkiye ekonomisi son 15 yılda olağanüstü büyüme performansı sergiledi ve bu bizi ileriye taşıdı. Kişi başı milli gelirin artışı da büyüme performansından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini paylaştı.

Sözlerine “Türkiye ekonomisinin gerek içeriden gerek dışarıdan gelen şoklara karşı ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyan bir gösterge büyümesi. Derecelendirme kuruluşları yüzde 2-3 arasında büyüme tahmininde bulunuyordu. Türkiye’nin bankaları için karlılıkta 2017 geriye gidiş olarak ifade ediliyordu. Gerek büyüme performansı gerek bankacılık sektörü 2017 yılı olumlu bir performansın ortaya konulduğu bir dönem oldu. Yüzde10’un üzerinde büyüme performansı kaydedecek üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisi.” şeklinde devam etti.

Büyüme tahminlerinin güçlendiği döneme geçtik

Ağbal “2017’de gösterilen performansa baktığımızda 2016’da yaşanan darbe girişimi jeopolitik riskler bir tarafa Türkiye ekonomisi temellerinin sağlam olduğunu göstermesi bakımından önemli bir sınavdan başarıyla çıktı. Beklentilerin karamsar olduğu dönemden büyüme tahminlerini güncellediği döneme geçtik.” dedi.

Bakan Ağbal “Beklentilerin karamsar olduğu dönemden büyüme tahminlerini güncellediği döneme geçtik. Büyüme gücünü gösterdi, bizim geleceğe umutlu bakmamamız için hiçbir sebep yok. Bir takım beklemediğimiz gelişmeler olabilir ama ekonominin çarklarını işletecek bir potansiyelimiz var. Bu önemli bir şey. İşletmelerin yatırımcıların büyük bir girişimcilik gücü var. Siyasetin hükümetin güçlü olması şok nereden gelirse gelsin hızlı tedbir almayı beraberinde getiriyor. Siyasi istikrar olmasa hükümetler güçlü olmasa bu tür durumlar karşısında karar alabilirler mi?” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Son güncelleme: 17:156 Aralık 2017
Paylaş Tweet