Yellen, Draghi, Carney ve Kuroda aynı panelde, neler konuşuldu?

4 büyük Merkez Bankası başkanı AMB'nin İletişim Konferansı'nda bir araya geldi
16:2714 Kasım 2017
Yellen, Draghi, Carney ve Kuroda aynı panelde, neler konuşuldu?
4 büyük Merkez Bankası başkanı AMB'nin İletişim Konferansı'nda bir araya geldi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Frankfurt’ta AMB konferansında, Fed Başkanı Janet Yellen, İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda ile birlikte katıldığı bir konferansta, “Sözlü yönlendirme (forward guidance) artık, başka her şey gibi, tam bir para politikası aracı haline geldi” dedi.

Draghi, “AMB sözlü yönlendirmeyi kullanmaya başladığı zaman, amaç proaktif değil, korumacı olmasıydı. Ve bunu başardı. O dönemde herkesin beklentilerinin ve herkesin değerlendirmesinin aksini başardı. O dönemde, miktarsal olarak ya da zaman bakımından iyi belirlenmemiş böylesine geniş bir sözlü yönlendirmenin, onu etkisiz kılacağı söyleniyordu” dedi.

Draghi, “Başarısı kanıtlanmış bir para politikası aracını neden bir kenara bırakalım ki” şeklinde konuştu.

AMB Başkanı, “Sözlü yönlendirmenin değişik kısımlarının (bir tarafta faiz ve diğer tarafta varlık alımları) sinerji içinde hareket edeceği ve böylelikle her birinin diğerinin etkisini çoğaltabileceği bir çerçeve formüle ettik” dedi.

Draghi değerlendirmesinde ileriye dönük yönlendirme politikalarının başarılı olduğunu ifade etti.

Fed Başkanı Janet Yellen Avrupa Merkez Bankası’nın Frankfurt’ta düzenlenen panelinde konuşma yaptı.

Yellen çok sayıda ABD Merkez Bankası yetkilisinin kamu ile iletişiminin kafa karıştırıcı olabildiğini ancak görüş çeşitliliğinin FOMC’nin güçlü taraflarından biri olduğunu dile getirdi.

Yellen Fed’in her ileriye dönük yönlendirmesinin ekonomik görünüme bağlı olması gerektiğini vurguladı. Başkan ayrıca piyasaları bilanço planlarına hazırlamanın da önemli olduğunu ifade etti.

Yellen,  “Fed için uygun politika patikası orta vadeli ekonomik görünüme yönelik beklentilere bağlı. Fed’in uygun politika beklentileri görünüme bağlı olarak evrilir. Fed her zaman politika kararlarının koşullara bağlı olduğunu vurgulamaya çalışır” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankalarının kamu ve piyasalar ile nasıl iletişim kurması gerektiğine odaklanan panelin katılımcıları arasında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Cerney ve Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda da vardı.

BoJ Başkanı Kuroda güçlü destekleyici politikaları sürdüreceklerini söylerken, “Yıllar içinde petrol fiyatlarının sert düşüşünün ardından enflasyon beklentileri bir parça yükseldi” diye konuştu.

Carney ise merkez bankasının iletişim gerçekleştirdiği kitlenin bankanın sorumlu olduğu kamuoyu olduğunu vurguladı. Carney iletişimin başarısı için farklı kanalların kullanılması gerektiğini belirtti.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 16:2714 Kasım 2017
Paylaş Tweet