Randdaki baskıyı TL de hissediyor

Güney Afrika Hazine Müsteşarlığı'ndan arka arkaya gelen istifa haberlerinin rand üzerinde yarattığı baskıyı TL'de hissedebiliyoruz
10:4314 Kasım 2017
Randdaki baskıyı TL de hissediyor
Güney Afrika Hazine Müsteşarlığı'ndan arka arkaya gelen istifa haberlerinin rand üzerinde yarattığı baskıyı TL'de hissedebiliyoruz

Güney Afrika’nın para birimi ve devlet tahvilleri Pazartesi sabahı ağır baskı altına girdi. Ulusal Hazine Bütçe dairesi başkanının istifası, cumhurbaşkanının destekçilerinin Hazine’ye tartışmalı harcamaları önleme yönünde müdahale ettiği endişelerini yarattı.

Hükümetin gösterge 10 yıllık yerel para birimi borçlanma faizi yüzde 13.4 puanı (0.13 puan) artarak %9.485’e yükseldi. Bu istifa haberinden sonra, faizler 2016 ortalarında faizin fırlamasından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Daha yüksek faizler daha düşük fiyatları yansıttı. Rand, aynı zamanda sabahın erken saatlerinde Londra’da % 1.1 civarında zayıflarken, dolar başına 14.5150 seviyesine geriledi.

Güney Afrika varlıklarının üzerindeki baskısı giderek artıyor

Financial Times’ın haberine göre; Ulusal Hazine yaptığı açıklamada, Michael Sachs’un “kamu sektörüne farklı yollarla hizmet etmek” için bölümden ayrılacağını söyledi. Hükümetin son bütçe politikası açıklamalarının ekonominin zayıflığını vurgulaması ve hükümetin bütçe açığının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyümesini beklediğini belirtmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda Güney Afrika varlıkları zaten baskı altına girmişti.

Ancak yerel basında çıkan haberlere göre, Başkanlık Divanı bütçe planları üzerindeki etkisini artırarak bütçeyi genişletme çabası gösterdiğini bildirmişti. Bu müdahalelerin Sachs’ın istifasına neden olduğu konuşuluyor.

Hazine yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı’nın “mali konsolidasyona odaklanan ve yoksulları korurken ülkenin ekonomik zorluklarına dikkat eden bir bütçeye” bağlı kalmaya devam edeceği konusunda halkın içinin rahat olmasını istediğini belirtti.

“Bütçe sisteminin şeffaflığını korumamız gerektiğinin farkındayız”

Uluslararası alanda saygı gören Pravin Gordhan’ın Mart ayında maliye bakanı olarak yerine geçen Malusi Gigaba şunları söyledi:

“Hem Parti genel sekreteri hem de ben bütçe sisteminin ve sürecinin bütünlüğünü ve şeffaflığını korumamız gerektiğinin farkındayız. Ve tüm vergi ve harcama karar süreçlerinin Hazine ile Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmeye devam edilmesini sağlayacağız. İlk demokratik hükümetin getirdiği istişare süreçleri de devam edecektir.” dedi.

Kredi derecelendirme kurumları ne karar verecek

Moody’s ve S&P, bu ayın sonlarında Güney Afrika’nın borcuna ilişkin güncellemeleri sunacak ve birçok analist ülkenin kredi notunun en az bir derecelendirme kuruluşu tarafından düşürülmesini bekliyor.

Moody’s geçtiğimiz Haziran ayında yayınladığı raporunda Türkiye ve Güney Afrika’nın gelecek 12 ayda  kredi şartlarında kötüleşme yaşanma beklentisi en yüksek iki ülke olduğunu açıklamıştı. Güney Afrika randı ve Türk lirası arasındaki korelasyonun da oldukça yüksek olması nedeniyle bu piyasanın yatırımcılar tarafından  yakından takip edildiğini söyleyebiliriz.

Türk lirası da dünü rand gibi değer kaybederek kapattı.

Yorumlar

Son güncelleme: 10:4314 Kasım 2017
Paylaş Tweet