Merkez Bankası ‘acil’ faiz artışına gider mi?

Dolar kurundaki sert harekete karşı Merkez Bankası ne yapacak?
13:389 Ocak 2017
Merkez Bankası ‘acil’ faiz artışına gider mi?
Dolar kurundaki sert harekete karşı Merkez Bankası ne yapacak?

Döviz yeni haftaya da rekorlarla başladı.

Dolar kuru 3.76, euro kuru ise 4 seviyesini aşarak yeni zirvelerine ulaştı.

Dövizin yükselişinde küresel olarak güçlü kalması elbette etkili. Ancak ekonomistlere göre Türkiye’deki yüksek siyasi tansiyon ve yükselen enflasyona karşı Merkez Bankası’nın faiz artışı ile karşılık vermekte gecikeceği beklentisi dolardaki yükselişte ana belirleyici.

İşte bu gündemde gözler Merkez Bankası’nın 24 Ocak’ta alacağı faiz kararına çevrildi. Yükselen kura karşı Merkez Bankası faizi artıracak mı, artırmayacak mı? Bu soru tartışıladuruken bazı oyuncular ise piyasanın Merkez Bankası’nı test ettiğini ve 24 Ocak öncesinde olağanüstü bir toplantıya zorladığı yönünde.

ParaAnaliz‘de konuşan Nomura Ekonomisti İnan Demir, piyasaların böyle bir beklentisi olduğu ancak kendisinin beklemediğini belirtiyor. “Piyasanın böyle bir beklentisi var doğru” diyen Demir, “Ama bence Merkez Bankası’nın öncelikli tercihi yine 25-50 baz puan faiz artışı olacaktır. Tabi eğer faiz artışına gidilirse…” diyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekci de olağanüstü toplantı ve faiz artışı beklemiyor. “Herhangi bir önlem görmeyen piyasa kurun üzerine oynuyor” diyen Bürümcekci ParaAnaliz’e, “Pozisyonlar bu yönde. Ancak Merkez Bankası bir seviye göstermemek için döviz satım  ihalesi bile düzenlemiyor. Dolayısıyla 24 Ocak öncesinde olağanüstü bir toplantı ve faiz artışı beklemiyorum. 24 Ocak’ta ise faiz artışı gelecektir. Ancak bunun da boyutunu kestirmek şu anda zor” ifadelerini kullandı.

 

Merkez Bankası Kasım ayı toplantısında politika faizini 50 baz puan artırmış, Aralık toplantısında ise yüzde 8’de sabit bırakmıştı.

Banka, son ‘acil’ faiz artışını Ocak 2014 yılında yapmıştı. Kurlardaki sert yükselişe karşı Merkez Bankası politika faizini 5.5 puan artırarak yüzde 10’a çıkarmıştı.

Analistlere göre Merkez Bankası’ndan güçlü bir faiz artışı gelmediği sürece TL’de değer kaybı devam edecek.

ING Bank EMEA bölgesi döviz ve tahvil strateji birim yöneticisi Petr Krpata, tek seferlik güçlü bir faiz artırımının lirada yüzde 10’luk bir değer kazancını tetikleyebileceği belirtildi. Az miktarda ve kademeli faiz artırımı yaklaşımının liranın düşüşünü durdurma ihtimalinin düşük olduğu belirtilen raporda, bu durumda liradaki yönün aşağı olduğunu belirtti. ING’ye göre böyle bir senaryoda, güçlü faiz artırımı beklentileri artmadan önce dolar/TL’de 3.90 seviyesi test edilecek.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Türkiye’nin reel faizinin artan enflasyon ile beraber gitgide azalması ve negatif pozisyona çevrilmesi piyasa oynaklığının ve kırılganlığının artmasının en önemli sebebidir” diyor ve ekliyor: “Bizim ilk çeyrek hedefimize kur bir haftada ulaştı, bu gidişle 3.85 olan yılsonu hedefimize de ay bitmeden ulaşacak. Mevcut opsiyon sözleşmelerinin durumu 3.75’e kadar bir hareketi desteklemektedir. 3.75’i aşan bir kur hareketinde ise hedefin 3.90 olabileceği yine opsiyon sözleşmeleri görünümünden anlaşılmaktadır.”

İLGİLİ HABERTL’nin düşüşü nereye kadar?TL’nin düşüşü nereye kadar?

 

Yorumlar

Son güncelleme: 09:4510 Ocak 2017
Paylaş Tweet