Güçlü şirket bilançoları piyasalarda yükseliş sağladı

ABD'de güçlü şirket bilançoları ve vergi reformu konularından destek bulan Asya borsaları haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor
08:2621 Nisan 2017
Güçlü şirket bilançoları piyasalarda yükseliş sağladı
ABD'de güçlü şirket bilançoları ve vergi reformu konularından destek bulan Asya borsaları haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor

ABD’de güçlü şirket bilançoları ve vergi reformu konularından destek bulan Asya borsaları haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanırken, euro Paris’te gerçekleşen bir silahlı saldırının ardından hafta sonu Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi üç haftanın zirve seviyelerinden geriledi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0,6 yükselse de haftalık bazda yüzde 0,3 ekside kaldı. Çinli çelik üreticisi şirketlerin hisseleri, ABD’den, Çin ve diğer ucuz çelik ihracatçılarının ABD’ye yaptıkları ihracatlara yönelik bir ticari soruşturmanın başlatılmasına rağmen çoğunlukla yükselirken, ABD’li çelik üreticileri bu haberin ardından yaklaşık yüzde 8 değer kazandılar. Çinli Baoshan Iron and Steel Co. ve Angang Steel yüzde 0,8 yükselirken Beijing Shougang yatay bir seyir izledi. Japonya’da Nikkei endeksi yüzde 0,9 yükselerek haftalık kazancını yüzde 1,4’e çıkarttı. Çin’de ise hisse senetleri yüzde 0,35 arttı. Hong Kong borsası yüzde 0,4 yükseliş gösterdi.

Piyasalar bugün ilerleyen saatlerde Avrupa’dan euro bölgesi Nisan ayı imalat ve hizmet verileri ve İngiltere perakende satış verilerini beklerken, ABD’den de Nisan ayı imalat ve hizmet verilerinin yanında Mart ayı ikinci el konut satışlarını takip edecekler.

Wall Street’te endeksler dün artan birinci çeyrek şirket bilanço beklentileri ile beraber yüzde 0,75 ile yüzde 0,9 arasında artış gösterdi. S&P 500 şirket bilançolarının ilk çeyrekte yüzde 11,1 artmış olması bekleniyor.

Euro, dolar karşısında üç haftanın zirve seviyesinin hemen altında yatay bir seyir izlerken, yatırımcılar bu hafta sonu Fransa’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turunu beklemeye koyuldu. Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketini takip eden dolar endeksi dün ABD’den açıklanan haftalık işsizlik maaş başvuruları ve Atlantik’in orta bölgesinde iş aktivitesi verilerinin yatırımcılar arasında ılımlı ekonomik büyüme ve düşük enflasyon beklentilerini değiştirmemesiyle yatay bir seyir izledi.

Euro, dolar karşısında yatay kalarak 1,0718 dolardan işlem görürken, dün erken saatlerde 1,0778 dolara kadar yükselerek Mart ayından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Mizuho Securities baş stratejisti Masafumi Yamamoto, bu ilk tura girilirken eurodaki hareketlerin sınırlı kalacağını beklediğini ve baz senaryosunun merkez aday Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Marine Le Pen’in ilk turu yakın oy oranıyla önde kapatmaları olduğunu söyledi. Euro, yen karşısında da yatay kalarak 117,10 yenden işlem gördü ve dün yükseldiği 10 Nisan’dan bu yana en yüksek seviye olan 117,81 yen seviyesinin yakınlarında kalmaya devam etti.

Yorumlar

Son güncelleme: 08:2621 Nisan 2017
Paylaş Tweet