Gelişen ülkelerdeki ralli devam edecek

Yatırım gurusu olarak bilinen Mark Mobius son açıklamalarında gelişen ülkelerdeki yükselişin sürmesini beklediğini belirtti
14:476 Aralık 2017
Gelişen ülkelerdeki ralli devam edecek
Yatırım gurusu olarak bilinen Mark Mobius son açıklamalarında gelişen ülkelerdeki yükselişin sürmesini beklediğini belirtti

Türkiye’de Mavi Jeans ve Defacto gibi şirketlerde yatırımı bulunan Franklin Templeton Gelişen Ülkeler Grubu Yönetici Başkanı Mark Mobius, gelişen ülkelerdeki rallinin devam etmesinin olası olduğunu belirtti.

Bloomberg tarafından düzenlenen Year Ahead Asia etkinliğinde konuşan Mobius, bu ülkelerde herhangi bir zaman vermeden gelişen ülkelerde 2007 yılında kaydedilen zirvenin yüzde 20’si üzerinde bir performans gerçekleşeceğini öngördü. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin zaman belirtmedi.

ABD’nin Kuzey Kore’yi vurması gibi jeopolitik risklerin bu ralliyi yolundan çıkarabileceğine dikkat çeken Mobius, doların küresel işlemlerdeki öneminin ise azaldığına vurgu yaptı.

Mobius’a göre Asya’da dinamik pazarlardan birisi Vietnam olacak.

Etkinlikte Mobius, “100 bin dolarınız olsa neye yatırırdınız?” sorusuna cevaben, “Üçte birini platin ve paladyum gibi emtialara, üçte birini Afrika borsalarına, üçte birini de Vietnam’a” diye yanıtladı.

Mobius geçtiğimiz aylarda “Yatırımcılar açıkça çalışabildiği ve ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşabildikleri sürece Türkiye cazibesini koruyacak.” yorumunu yapmış “Hindistan mevcut hızlı büyüme ve reform politikasında ilerlemeye devam ederse gelecek üç-beş yıl içinde büyüme motoru Çin’in yerini alabilir. Piyasaları anlıyorlar ancak bankacılık sistemi penetrasyonu gibi ülkenin hala dokunulmamış alanları var.” şeklinde değerlendirmesini sürdüren açıklamalarının yer aldığı bir röportaj yapmıştı.

Yorumlar

Son güncelleme: 14:476 Aralık 2017
Paylaş Tweet