Euro bölgesinde güçlü momentum korundu

Euro Bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,6 büyüyerek beklentileri yakaladı
17:3414 Kasım 2017
Euro bölgesinde güçlü momentum korundu
Euro Bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,6 büyüyerek beklentileri yakaladı

Euro Bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,6, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %2,5 büyüyerek beklentilere paralel bir büyüme performansı gösterdi.

Konuya ilişkin Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan yorumlarını şöyle paylaştı: “2Q17’de çeyrekten çeyreğe %0,7 ve yıllık bazda %2,3 büyüme kaydetmiş olan Euro Bölgesi ekonomisi, genel büyüme trendi içerisinde olumlu görünümünü korumaktadır. Özellikle çeyreklik dönemsel büyüme standardının bu bağlamda %0,5 bandı içerisine 2017 yılı içerisinde oturmuş olması itibariyle belirgin bir toparlanmadan bahsedilebilir.

Bu nedenle, beklentilere paralel olan verileri geniş perspektiften olumlu olarak yorumluyoruz.

Üye ülkelerden Almanya’nın çeyreklik bazda %0,8, yıllık bazda %2,8 büyüme kaydederek en önemli katkıyı yaptığını söyleyebiliriz. Dönemsel büyüme performansında büyük Avrupa ekonomilerinden Fransa ve İtalya’nın %0,5, İspanya’nın %0,8 büyüme gösterdiği görülmektedir.

Son dönemde istihdam piyasasında iyileşme çerçevesinde işsizlik oranının %8,9 seviyesine gerilemesi ve PMI verilerinin gösterdiği üzre hizmet ve imalat ana sektörlerinde istikrarlı şekilde devam eden büyümenin, büyümedeki performansın sürdürülebilirliği konusunda olumlu sinyaller verdiği bir periyod içindeyiz.

Bu olumlu durum, ECB’nin son toplantısında makroekonomik projeksiyonlara yansımış ve büyüme beklentileri bu yıl ve önümüzdeki yıl için yukarı revize edilmişti. Ekonomideki toparlanmanın devam etmesinin 14 Aralık’taki bir sonraki para politikası kararına sözel yönlendirme olarak yansıması beklenebilir.

Bu kapsamda bugün bu durumun fiyatlarda da yansıma bulduğu görülmektedir. EUR 1,1680 seviyesi üzerine geçtikten sonra yukarı hareketini ivmelendirdi. Bu noktalarda fiyatlamanın devamı halinde EUR 1,1760 seviyesini de hedefleyebilir.

Gelen her türlü veri para politikası duruşu ile ilişkilendirildiğinden aşağı yukarı hareket fazla olacaktır. Ancak EUR’nun yukarıya gittikçe hareketinin momentumu zayıflayacaktır, ECB’nin de toplantılara çok güçlü EUR ile girmek istemediğini biliyoruz.”

Yorumlar

Son güncelleme: 17:3414 Kasım 2017
Paylaş Tweet