Erdoğan: Suriye’de kapımızı çalacaklarına inanıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Rakka'ya yönelik harekat için kararını vermiş olduğunu, ancak bundan sonra Suriye'deki operasyonlarda Türkiye'nin "kapısını çalacaklarına" inandığını söyledi
08:5218 Mayıs 2017
Erdoğan: Suriye’de kapımızı çalacaklarına inanıyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Rakka'ya yönelik harekat için kararını vermiş olduğunu, ancak bundan sonra Suriye'deki operasyonlarda Türkiye'nin "kapısını çalacaklarına" inandığını söyledi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin Suriye’de İslam Devleti ile mücadele kapsamında Rakka’ya yönelik harekatı için kararını vermiş olduğunu, ancak bundan sonra Suriye’deki operasyonlarda Türkiye’nin “kapısını çalacaklarına” inandığını söyledi.

Erdoğan, gazetelerde yer alan haberlere göre ABD’de Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından Türkiye’nin büyükelçilik binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, ABD’nin Rakka’nın İslam Devleti örgütünden geri alınması operasyonu hakkında Erdoğan, “ABD Rakka konusunda kararını vermiş durumda. Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız” dedi.

Erdoğan ABD’nin operasyonu kimlerle yürüteceğini açıkça ifade etmedi. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğan’ın hafta ortasındaki ziyaretinden kısa bir süre önce, Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen Rakka’nın geri alınması için ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin bir parçası olan Suriyeli Kürtlerin başlıca silahlı gücü YPG’ye silah yardımı yapılmasına izin verdi. Türkiye YPG’yi PKK’nın bir uzantısı ve “terör örgütü” olarak niteliyor. ABD ve Suriye’de askeri faaliyet yürüten diğer ülkeler ise bu nitelemeyi kullanmıyorlar.

Erdoğan, YPG’nin Türkiye’ye bir saldırısı olursa Türkiye’nin derhal buna karşılık vereceğini Trump’a ilettiğini belirtti. Erdoğan, “YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız” dedi. Türkiye ABD’nin Suriye’de YPG ve diğer silahlı gruplara verdiği silahların daha sonra kendisine karşı kullanılacağından endişeleniyor.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta askeri olarak varlığını sürdüreceğine işaret eden Erdoğan, bu ülkelerdeki askeri faaliyetlerin gelecek haftaki NATO zirvesinde de ele alınacağını ifade etti. Erdoğan Trump ile tam mutabakat halinde oldukları konuların sorulması üzerine şu cevabı verdi: “Ben Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına da inanıyorum. Şu an Rakka’yı kuşatmışlar. Neler olacağını göreceğiz. Ama bölgede Türkiye arazide mutlaka olacak. Suriye’de de Irak’ta da olacak. Karar mercii olarak da Türkiye işin dışında tutulamaz. Zaten önümüzde NATO zirvesi var. Burada da terör önemli bir gündem maddesi. Bu konular orada da gündeme gelecek.”

Erdoğan ziyaretinde geçen yılki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen’in iadesi görüştüklerini ve Trump’a Gülen ile ilgili soruşturma komitesi kurulması talebini ilettiklerini ifade etti. “Ayrıca… FETÖ ile ilgili süreci konuştuk… FETÖ meselesinde FBI’ın özel bir soruşturma komitesi oluşturmasını, çalışma grubu kurmasını talep ettik” diyen Erdoğan, ABD’nin iadesini istediği İzmir’de tutuklu ABD’li din adamı Andrew Brunson’un Gülen cemaati ile ilişkisinden dolayı yargılandığına vurguladı.

Yorumlar

Son güncelleme: 08:5218 Mayıs 2017
Paylaş Tweet