Hükümet sıfır faizden vazgeçmiyor, piyasa faiz artırımı umuyor

Haftaya bir kez daha 3.87 sınırında başlayan dolar/TL ve %13.55’e erişen 2 yıllık devlet tahvili (DİBS) bileşik getirileri mali piyasalarda […]
11:5213 Kasım 2017
Hükümet sıfır faizden vazgeçmiyor, piyasa faiz artırımı umuyor
Haftaya bir kez daha 3.87 sınırında başlayan dolar/TL ve %13.55’e erişen 2 yıllık devlet tahvili (DİBS) bileşik getirileri mali piyasalarda […]

Haftaya bir kez daha 3.87 sınırında başlayan dolar/TL ve %13.55’e erişen 2 yıllık devlet tahvili (DİBS) bileşik getirileri mali piyasalarda yoğun stres yaşandığı mesajını veriyor.  Nomura Bank faizlerin bu stresi yatıştırmakta yetersiz kaldığını gündeme getirdi. Ama, hükümetin kitabında faiz artırımı yok. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi hafta sonunda Erzincan’da Başkan Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın faizleri sıfırlamak azmini bir kez daha topluma hatırlattı.  Piyasalarla TCMB arasında yaşanan geleneksel inatlaşma bir kez daha yaşanabilir.

 

Zeybekçi ne dedi?

Bakan Zeybekci, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Erzincan’da 13 Şubat Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Erzincan 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi’ne katıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın tebrik mesajları okundu.

 

Bakan Zeybekci konuşmasının devamında şunları söyledi:

 

“Yıl 2001, bu millet yeter söz de karar da milletindir demeden önce şöyle bir hatırlayalım. Bu millet, bu devlet namerde muhtaç olmuştur. Bu ülkeye IMF memuru geldiği zaman bu ülkenin başbakanı bakanları hizaya geçerdi. Bu gün geldiğimiz noktada hani o gün yüz liralık verginin 87 lirası faize gidiyordu peki sorarlar bizim oranın ağzı ile e bizim oğlan siz ne yaptınız diye. Bu gün yüz liralık verginin 10 lirası faize gidiyor, buna bile Recep Tayip Erdoğan razı değil, Binali Yıldırım razı değil onu da sıfıra indirene kadar durmak yok yola devam.”

 

Türkiye’nin dünyanın 17. büyük ekonomisi Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olduğu belirten Bakan Zeybekci, “IMF’nin raporlarına göre satın alma gücüne göre de dünyanın 13. Avrupa’nın 5. ekonomisi olmuş. Böyle canlı kanlı bir Türkiye. Düşünsenize şu an Türkiye’nin yüz liralık vergisinin 87 lirasının faiz olarak alıp gitmek ne kadar tatlı olurdu, onlar için söylüyorum. Ondan ağızlarının suyu akıyor. Bu vatan için bedel ödedik, bu bayrak için bedel ödedik, bağımsızlığımız için bedel ödedik, dinimiz için bedel ödedik, namusumuz için bedel ödedik, demokrasimiz ve milli irademiz için bedel ödedik. Artık bundan gayrı hani var ya birileri ikide bir gelip yönetime el koyduk bu bundan sonra yok.

 

Piyasalar rahatsız

 

Dolar Endeksi’nin gerileyip, Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’ın prim yaptığı bir haftada, satış dalgası SWAP’lardan Borsa’ya kadar tüm TL cinsinden varlıkları etkisi altına aldı.

Çareyi Nomura Bank Türkiye Ekonomisti İnan Demir şöyle dile getirdi:

“Nadir olarak kazançlı getiriler sunan nispeten yüksek Türk faiz oranlarını cazip bulan yabancı yatırımcılar şimdiye kadar Ankara’nın diplomatik ve politik sıkıntılarına büyük oranda kayıtsız kalmıştı. Ancak Türkiye Merkez Bankası’nın dokuz yıllın zirvesine çıkan enflasyonu kontrol altına almak için gerekeni yapmadığına dair endişeler arttıkça yatırımcı denklemlerine siyasi risk de girmeye başladı.

Nomura Bank ekonomisti İnan Demir, “Yatırımcıların bakış açısına göre, faiz oranları sadece iç talebin baskılarını yumuşatma konusunda değil aynı zamanda yüksek siyasi risk primini telafi etmek anlamında da yetersiz kalıyor” diyerek uyardı”.

 

TCMB faiz artırır mı?

 

Mevduat faizlerindeki yükseliş,  TL opsiyon volatilitesindeki artış ve SWAP-CDS maliyetlerinin yükselmesi TCMB’nin faiz kararında önemli rol oynar. TCMB kurda bir şok daha yersek, enflasyonu kontrol altına almanın imkansız olduğunu bildiği için herhalde son gelişmelerden rahatsızdır. Zaten ROM katsayılarını ayarlayıp reeskont kredilerinde TL ile geri ödeme imkanı sağlayarak döviz likiditesini çoğalttı. Ancak, sıradaki adım olan faiz artırımı öncesi hükümetle diyalog şart.

Zeybekçi’nin açıklaması hükümetin psikolojik olarak henüz daha sıkı bir para politikasına hazır olmadığının işaretini veriyor.

TL’nin daha fazla değer kaybetmesi halinde, piyasalar ve TCMB arasında bir kez daha inatlaşma başlayacak.   Geçmişte bu bilek güreşini hep TCMB kaybetti ve 2011 kışından bu yana Türkiye 3 kez şok faiz tedavisine muhtaç edilerek ağır bedeller ödedi.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:3813 Kasım 2017
Paylaş Tweet