Döviz yine rekorda: Dolar 3.79, Euro 4 lirayı geçti

Döviz piyasasında gerginlik devam ediyor
09:5210 Ocak 2017
Döviz yine rekorda: Dolar 3.79, Euro 4 lirayı geçti
Döviz piyasasında gerginlik devam ediyor

Döviz kurları bugüne de rekor düzeyde başladı.

Dolar/TL 3.7920, euro/TL ise 4.0128 seviyesine kadar çıkarak rekor kırdı.

Dolar kuru dün 3.74 seviyesini aşarak yeni yıla da rekor düzeyde başlamıştı.

Analistler, Merkez Bankası müdahalesi gelmediği sürece dövizdeki kırgınlığın devam edeceğini düşünürken 24 Ocak’taki toplantıdan faiz artışı gelebileceğini öngörüyor.

YILBAŞINDAN BU YANA EN ÇOK TL KAYDETTİ

2016’da yüzde 20 değer kaybeden TL 2017’ye de kötü başladı. Yılbaşından bu yana TL dolar karşısında yüzde 6.7 değer kaybederken, dolar karşısında en çok düşen gelişmekte olan para birimi oldu.

kurlar

Ekonomist Haluk Bürümcekci de olağanüstü toplantı ve faiz artışı beklemiyor. “Herhangi bir önlem görmeyen piyasa kurun üzerine oynuyor” diyen Bürümcekci ParaAnaliz’e, “Pozisyonlar bu yönde. Ancak Merkez Bankası bir seviye göstermemek için döviz satım  ihalesi bile düzenlemiyor. Dolayısıyla 24 Ocak öncesinde olağanüstü bir toplantı ve faiz artışı beklemiyorum. 24 Ocak’ta ise faiz artışı gelecektir. Ancak bunun da boyutunu kestirmek şu anda zor” ifadelerini kullandı.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Türkiye’nin reel faizinin artan enflasyon ile beraber gitgide azalması ve negatif pozisyona çevrilmesi piyasa oynaklığının ve kırılganlığının artmasının en önemli sebebidir” diyor ve ekliyor: “Bizim ilk çeyrek hedefimize kur bir haftada ulaştı, bu gidişle 3.85 olan yılsonu hedefimize de ay bitmeden ulaşacak. Mevcut opsiyon sözleşmelerinin durumu 3.75’e kadar bir hareketi desteklemektedir. 3.75’i aşan bir kur hareketinde ise hedefin 3.90 olabileceği yine opsiyon sözleşmeleri görünümünden anlaşılmaktadır.”

Yorumlar

Son güncelleme: 22:4410 Ocak 2017
Paylaş Tweet