Dolar/TL’nin yönü için kritik tarihlere dikkat

Dolar, ABD hükümetinin kapanma olasılığına ilişkin endişelerle bugün yönünü aşağı çevirdi, TL ise bugün 24 gelişen ülke para birimi arasında dolar karşısında en fazla düşen 3. para birimi oldu. Peki uzmanların parite konusundaki öngörüleri nasıl?
13:156 Aralık 2017
Dolar/TL’nin yönü için kritik tarihlere dikkat
Dolar, ABD hükümetinin kapanma olasılığına ilişkin endişelerle bugün yönünü aşağı çevirdi, TL ise bugün 24 gelişen ülke para birimi arasında dolar karşısında en fazla düşen 3. para birimi oldu. Peki uzmanların parite konusundaki öngörüleri nasıl?

Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentileriyle Pazartesi günkü 3.94 seviyesinden kademeli olarak dün 3.84’e kadar gerileyen Dolar/TL yeni güne 3.85 seviyelerinden başladı.

TL bugün 24 gelişen ülke para birimi arasında dolar karşısında en fazla düşen 3. para birimi olurken, yıl başından beri ise en çok düşen para birimi oldu.

13-14 Aralık tarihleri kritik

Ak Yatırım Araştırma Birimi yolladığı bir notta Türk varlıkları açısından yakın zamandaki 2 önemli tarihin 13 Aralık’taki Fed toplantısı ve 14 Aralık’taki Merkez Bankası toplantısı olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın bu toplantıda geç likidite penceresi faizini artırması beklenirken Fed’in de faiz oranlarında artış yapması öngörülüyor.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy Merkez Bankası’nın faiz artışı yapabilme ihtimalinin TL’yi destekleyeceğini, son haftalarda gelişen ülke para birimlerindeki değer kaybının durmasının da TL için pozitif göründüğünü kaydetti.

Aksoy “Fakat ABD-Türkiye ilişkilerine dair gelişmeler ve New York’taki davaya dair gelişmeler önümüzdeki günlerde piyasalar açısından negatif haber akışı ihtimali olduğuna işaret ediyor. Dolar/TL 14 Aralık’taki faiz kararına kadar 3.8120 desteğine kadar geri çekilebilecek olsa da kurda aşağı yönlü hareketlerin açık Döviz pozisyonlarının hedge edilmesi ya da spot piyasada Döviz ihtiyaçlarının kademeli olarak karşılanması için kullanılabileceği görüşündeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Haftanın devamında ABD cephesinden önemli veriler bekleniyor. Bugün özel sektör istihdamı, cuma günü ise tarım dışı istihdam verileri izlenecek.

ABD hükümetinin kapanma olasılığı yılın son günlerinde dolar üzerinde baskı yaratıyor

Dolar, ABD hükümetinin kapanma olasılığına ilişkin endişelerin vergi reformu yasası sürecine ilişkin iyimserliği telafi etmesiyle Çarşamba günü yönünü aşağı çevirdi.

Doların 6 büyük para karşısındaki durumunu gösteren Dolar Endeksi, yüzde 0.1 aşağıda seyretti.

Tokyo’da Mizuho Securities Döviz başstratejisti Masafumi Yamamoto, “Yıl sonuna gelinmeden vergi planı konusunda anlaşmaya varılırsa dolar destek bulacaktır ve küresel yatırımcıların risk iştahı artacaktır, ancak bu zamana dek, piyasalar ‘bekle ve gör’ modunda olacak” şeklinde konuştu.

ABD’de kanun yapıcıların bütçe konusunda Cuma gününe kadar anlaşmaya varamaması durumunda hükümetin kapanma ihtimali artacak.

Dolar/TL için uzmanların günlük değerlendirmeleri

A1 Capital “Yüksek gelen enflasyon verisi ve sermaye çıkışları konusunda hükümet tarafından gelen güvence açıklamaları ardından geri çekilmesine devam eden dolarda yeni güne 3.8412 seviyesinden başladık. 3.98 en yüksek seviye olarak görüldükten sonra yaşanan gelişmelerin ardından doların önce 3.90 ve ardından 3.85 seviyesinin ardına çekilmesi sonrası yeni bant aralığı 3.82/3.85 olurken 3.90 seviyesi kısa vadeli hedef değer görünümüne devam ediyor.”

Işık FX “Hem Türkiye hem de ABD’ye yönelik gelebilecek haber akışları kur üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak bakacak olursak; dün de bahsettiğimiz gibi kritik 3.90 seviyesinin kırılması ile TL lehine hareketler görülmekte. 3.8490 seviyesinin de altına inilin kur için bu bölge altında kalıcılıklarda 3.8210 seviyesi dikkatle takip edilecek. Zira 3.8210 seviyesinin de aşağı yönlü geçilmesi geçici de olsa 3.8000 psikolojik sınırının altında fiyatlamalar görmemize neden olabilir. Öte yandan olası alım ağırlıklı işlemlerle 3.8490 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde ise 3.8550, 3.8685 ve 3.8780 dirençleri izlenebilir.”

Alnus Yatırım ” Dolar/TL, 3,8330 – 3,8470 desteği üzerinde tutunma çabasında. ABD’deki gündem bu sefer Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve bunun da Türkiye – ABD ilişkilerinde belirsizlik yaratması. Bu durum bir miktar TL satış getirebilir fakat henüz faiz ya da CDS cephesinde bu yönde bir fiyatlama yok. Buna karşın 3,8330 – 3,8470 bölgesini ana destek olarak izlemekteyiz.”

İntegral Yatırım “İçeride 10 yıllık ve gösterge tahvillere giriş yaşanması, TCMB’ye yönelik gelecek haftaki toplantısında faiz artırabileceğine yönelik spekülasyonlar zaten 3.96 seviyelerinde yorulmuş olan kurda aşağı yönlü bir düzeltme oluşmasını sağlamış görünüyor. Geldiği noktada 3.8440 seviyelerindeki destek noktası kritik bir öneme sahip olabilir. Bu seviyenin altına gerilemelerde aşağı yönlü eğim hızlanabilir. Zarrab davası devam ederken piyasa etkisinin giderek azaldığını görmekteyiz. Ancak yine de süreç devam ediyor ve çıkacak sonuç önemli olacak. Bugün içeride siyasi akış izlenirken, USDTRY paritesinde 3.8440 desteğini takip ediyoruz. Bu desteğin kırılması durumunda aşağı yönlü eğim hızlanabilir. Bu noktada 3.81 seviyesindeki 50g ortalama önemli destek görevi görebiliriz. Buna karşın satışların 3.8440 seviyesi üzerinde karşılanması durumunda ise bu noktalardan 3.86-3.87 bölgesine doğru tepkiler alabiliriz.”

Kapital FX “TRY’deki olumlu ayrışma çerçevesinde 3,84’e kadar gerileyen kurun bu destek seviyesinden yukarıya doğru hafif tepki aldığı görülmektedir. Teknik olarak 3,84 desteğinin de aşılması halinde satışlar derinleşebilir, ilk teknik yatay destek 3,75 seviyesinde. Ancak iç piyasa biraz daha iyi haber akışı görmek isteyecektir. 3,84 ve 3,91 bölgesinde kurun konsolide olmasını daha olası görüyoruz.

Dolara yönelik 2018 tahmini

ABD Doları, 10 yılı aşkın sürenin en kötü yılını tamamlamaya hazırlanırken, 2018 yılı için dolara yönelik kötümser tahminler artıyor.

Societe Generale sabit getiri stratejisti Kit Juckes, Salı günü yazdığı raporda, “küresel büyümenin daha senkronize ve dengeli hale gelmesiyle birlikte, dolar pahalı gözüküyor” ifadesini kullandı.

TD Securities Inc. Döviz stratejisti Ned Rumpeltin ise Dolar Endeksi’nde 2018 sonuna kadar yüzde 4.5’lik bir düşüş öngöröyür.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:156 Aralık 2017
Paylaş Tweet