Dolar hareketlendi

TCMB Başkan Yardımcısı Kilimci'nin kur riskinin yönetimine yönelik yeni araç açıklamaları kurda hareketliliği artırdı
13:3513 Kasım 2017
Dolar hareketlendi
TCMB Başkan Yardımcısı Kilimci'nin kur riskinin yönetimine yönelik yeni araç açıklamaları kurda hareketliliği artırdı

Haftaya 3.86 seviyelerinde başlayan dolar/TL, eylül ayı cari işlemler verisi sonrası önemli bir değişim göstermedi. Kur, yeni haftaya başlarken 3.85 seviyelerine kadar gevşedi. Ardından yeniden hareketlenen dolar/TL 3.8841 seviyesine kadar çıktı. Kur, saat 12:30 itibariyle 3.8790 seviyesinde yer aldı.

TCMB Başkan Yardımcısı Kilimci’nin, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla bankanın ileriki günlerde yeni bir ürünü uygulamaya koyacağını açıkladı.

Beklenen açıklamalar

Yurtiçi piyasada öğleden sonra 143:0’da Kasım ayı TCMB beklenti anketi izlenecek.

Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in geçen haftaki görüşmesi piyasalarda sınırlı iyimserlik yaratırken, ABD ile ilişkilerin seyrini izlemeye devam edecek olan piyasalara küresel gelişmelerin yön vermesi bekleniyor.

ABD’de vergi indirimlerinin beklentilerden daha geç olabileceğine yönelik beklentileri dolar üzerinde baskı yapmaya devam ediyor. Bu hafta vergi indirimleri ile ilgili beklentiler fiyatlanmaya devam edebilecekken, ABD’de çarşamba günü enflasyonun dolara yön verebileceği belirtiliyor.

Kurumların parite değerlendirmeleri

Alnus Yatırım sabahki raporunda “Dolar/TL’de 3,8330 desteğine doğru ataklar başarısız kalmaya devam ediyor. TL faizlerinde dün geri çekilme görsek de piyasa henüz 3,8330 altına inmek için yeterli ortam yakalayabilmiş değil. Bununla birlikte gelişmiş ülke faizlerinde de yükseliş var. Bu da TL’nin halihazırda negatif ayrıştığı bir ortamda Dolar baskısını da yüksek tutuyor. 3,8330 altına geçmediğimiz sürece geri çekilmeler sınırlı kalabilir.” değerlendirmesini paylaştı.

İntegral Yatırım; “USD/TL kurunda, genel resimde büyük bir değişiklik yok. Kur, 3.85 seviyesinin üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor. Dolar endeksi ise 94.50 çevresinde ısrarcı seyrini korurken bu durumun gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı kurduğunu söylemek mümkün. Türkiye’ye yönelik risk algısında da artış devam ediyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı 213 puan ile Mayıs 2017 tarihindeki seviyelere yükseldi. Bu durumunda, TL varlıklar üzerinde baskı kurduğunu izliyoruz. Dolayısıyla, USD/TL kuru geri çekilmelerde sınırlı kalıyor. Forex piyasalarında, Türkiye’den cari işlemler dengesini takip ediyor olacağız. Verinin, fiyatlamalar üzerinde büyük bir hareket yaratması beklenmeyebilir.

USD/TRY kurunda, 3.85 bölgesini destek noktası olarak takip etmeye devam ediyoruz. Kur bu destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde tepki vermeye devam edebilir. Bu süreçte, 3.85-3.90 aralığını ihlal edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.85 seviyesinin altında 3.80-3.85 aralığı karşımıza çıkıyor.” yorumunu yaptı.

Işık FX değerlendirmesinde; “Geçtiğimiz Cuma Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Beyaz Saray’da biraraya gelmiş ve iki ülke ilişkileri masaya yatırılmıştı. Görüşme sonunda açıklamalar yapan Başbakan Yıldırım, Türk bankalarına yönelik soruşma iddialarının gündeme gelmediğini vurgulamıştı. Bugün yurtiçinde Eylül ayı cari işlemler dengesi açıklanacak. Geçtiğimiz ay(Ağustos) 1 Milyar 240 Milyon Dolar açık verilen datada bu ayki beklenti ise 4 Milyar 130 Milyon Dolarlık açık verileceği yönünde. TCMB tarafından yıl sonu enflasyon tahmininin de açıklanacağı günde, yurtiçinden başkaca veri takip edilmeyecek. ABD tarafından ise 50 Milyar Dolarlık açık verilmesi beklenen federal bütçe dengesi izlenecek. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın Asya-Pasifik gezisi kapsamında yapacağı açıklamaların yanı sıra yurtiçi taraftan gelebilecek haber akışları ve ABD vergi reformuyla alakalı müzakereler de fiyatlamalara konu olabilir. Teknik olarak paritede yukarı yönlü ataklarda ilk olarak 3.8685, 3.8780 ve 3.8830 dirençleri takip edilebilir. Görülebilecek TL lehine hareketlerde ise izleyebileceğimiz ilk önemli destekler 3.8550, 3.8440 ve 3.8330 seviyelerinde bulunmakta.” dedi.

Kapital FX ise “”Majör ekonomik veri veya Fed retoriği bulunmayan geçtiğimiz haftada piyasaların dikkati ABD’deki vergi reformu çalışmalarında oldu ve ortaya konan iki taslaktaki önemli farklılıklar USD’nin gerilemesine ve Hazine tahvillerinin değer kazanmasına neden oldu. Bu hafta bu paketler oylanacak, bunun yanında ABD’de enflasyon ve perakende satışlar gibi önemli veriler ve Fed retorikleri izleniyor. TRY ise diplomatik gelişmeleri izlemeye devam etmektedir, bu bağlamda teknik eğilimde de hernangi bir değişim meydana gelmemiştir. TRY için ana bandı 3,83 – 3,89 olarak görmeye devam ediyoruz. 3,89 üzeri kalıcı hareketlerin adresinin ise 3,95 olması teknik olarak mümkün görünüyor, anlamlı geri çekilmeler için 3,83 desteğini izleyeceğiz.” görüşünü paylaştı.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 13:4713 Kasım 2017
Paylaş Tweet