Yabancıların 24 Ocak beklentisi: Faizler artmalı

Yabancı kurumların faiz beklentileri
09:4011 Ocak 2017
Yabancıların 24 Ocak beklentisi: Faizler artmalı
Yabancı kurumların faiz beklentileri

Döviz kurlarının üst üste rekor kırması üzerine piyasa oyuncularının gözü 24 Ocak’ta Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararına çevrildi.

İşte son beklentileri ve beklentiler:

JP MORGAN: 150-200 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI GEREKİYOR

JP Morgan, küçük bir faiz artışının çok küçük ve çok geç bir hamle olduğunu belirterek, TL’ye istikrar kazandırmak için 150-200 baz puanlık bir faiz artışına gidilmesi gerektiğini kaydetti. Analistler buna rağmen Merkez Bankası’nın agresif bir sıkılaştırmaya isteği olup olmadığı konusunda temkinli olduklarını kaydetti.

NOMURA: 300-400 BAZ PUAN GEREKEBİLİR

ParaAnaliz’e konuşan Nomura Ekonomisti İnan Demir, Merkez Bankası’nın yapacaksa sınırlı bir faiz artışına gideceğini ve bunun 25-50 baz puan düzeyinde olabileceğini belirtti. Ancak Demir’e göre reel faizde istikrar sağlamak için 300-400 baz puan artış gerekebilir.

MERRILL LYNH: 100 BAZ PUAN BEKLİYORUZ

Merill Lynch analistleri 2017 genelinde 100 baz puan artış bekliyor. Faizlerin makul düzeyde olduğunu düşünen analistler yukarı yönlü risklerin ise arttığı uyarısında bulunuyor.

RABOBANK: FAİZLER KAYDA DEĞER ARTIRILMALI

Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys, Türk lirasında istikrar sağlanması ve ekonomide daha fazla zararın oluşmasını engellemek için acilen cesur önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Matys, “halihazırda enflasyonist baskı oluşturan” Türk lirasındaki gerilemenin hızının yavaşlatılması için Merkez Bankası’nın faiz oranlarını “kayda değer” biçimde artırması gerektiğini belirtti.

Matys, Türk lirasındaki zayıflamanın, “Türkiye’yi Başkanlık sistemi yönünde değiştirecek olan” anayasa değişikliği teklifine odaklanan “siyasi belirsizliğe” bağlı olduğunu söyledi.

CAPITAL ECONOMICS: ŞİMDİ YAPMAZSA DAHA BÜYÜĞÜNÜ YAPAR

Capital Economics ekonomisti William Jackson Pazartesi günü yayınlanan raporunda, “Türk lirasındaki son düşüş Para Politikası Kurulu’nunbu ayki toplantısında faiz oranlarının artırılmasını tetiklemek için yeterince büyük görünüyor. Eğer PPK bir hamle yapmazsa, bu durum ancak Merkez Bankası bağımsızlığı hakkındaki endişeleri güçlendirir ve PPK’yı ileri ki dönemlerde daha büyük faiz artırımları yapmaya zorlayabilir” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 17:0711 Ocak 2017
Paylaş Tweet