Uzmanlar Dolar/TL için ne diyor?

Uzmanlar vize krizinin ardından Dolar/TL kurundaki dalgalanmaları ve piyasaları neler beklediğini değerlendirdi
11:049 Ekim 2017
Uzmanlar Dolar/TL için ne diyor?
Uzmanlar vize krizinin ardından Dolar/TL kurundaki dalgalanmaları ve piyasaları neler beklediğini değerlendirdi

ABD ve Türkiye’nin karşılıklı olarak vizeleri askıya almasının ardından piyasalar karıştı. BIST 100 Endeksi güne yüzde 3,66 düşüşle 100.324 puandan başladı. Ancak satışların hızlanmasıyla endeks, yüzde 4,6 kayıpla 99.210 puana kadar geriledi.

İLGİLİ HABERBIST 100’de sert düşüş, VİOP’ta yüzde 2 kayıpBIST 100’de sert düşüş, VİOP’ta yüzde 2 kayıp

Dolar/TL ise Pazartesi ilk işlemlerde düşük likiditenin de etkisiyle 2008’den bu yana en sert yükselişle 3,8533’ü gördü.

Euro/TL de haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde 4,5211 ile rekora tırmandı.

İLGİLİ HABERVize kriziyle TL çakıldı: Euro/TL rekora koştu, Dolar/TL 3,85’i gördüVize kriziyle TL çakıldı: Euro/TL rekora koştu, Dolar/TL 3,85’i gördü

Uzmanlar vize krizinin ardından Dolar/TL kurundaki dalgalanmaları ve piyasaları neler beklediğini değerlendirdi.

MARK CUDMORE: KAYIPLAR PİYASALARA SIÇRAMA YAPACAK KADAR FAZLA

Türk Lirası’ndaki düşüşü Bloomberg’e değerlendiren makro stratejist Mark Cudmore, “Kayıplar piyasalara sıçrama yapacak kadar fazla. Dünyanın her yerindeki yatırımcılar hazırlıklı olmalı” dedi. Yaşanan düşüşün 15 Temmuz darbe girişiminden bu yanaki en sert gerileme olduğunu kaydeden Cudmore, “Lira, döviz sepeti karşısında em zayıf seviyesinde bulunuyor. Bu durum, psikolojik etkinin yanında, Türkiye’nin önemli miktardaki döviz cinsinden yükümlülükleri üzerinde de baskı oluşturuyor” diye konuştu.

UĞUR GÜRSES: KURDA DENGEYE DÖNÜŞ ZOR

Hürriyet yazarı Uğur Gürses “Türkiye’deki piyasalarda finansal açıdan ‘yazın bittiğine’ dair çok emare ortaya çıkmıştı. ABD gibi bir ülkeyle politik-diplomatik krizle; sonbaharı bile görmeden ‘kışa’ adım attık” dedi.

Uğur Gürses “Eğer döviz dengeniz ‘bıçak sırtı’ bir dengede ise bu dengede taşınan potansiyel ‘olay riski’, herhangi bir olayla bunu hemen döviz kuruna yansıtmaya adaydır. İşte ABD’nin Türkiye’deki misyonlarında vize süreçlerini durdurması, Türkiye’nin de buna bire bir karşılık vermesiyle TL’nin sert değer kaybı buna iyi örnek” değerlendirmesinde bulundu.

Gece gelen bu haberin, önce günün ilk piyasa seansının başladığı Yeni Zelanda’dan başlayarak Asya piyasalarına TL’nin dolar karşısında 3.80’e vurmasına yol açtığını, sığ ve likiditesi olmayan, belki işlem de geçmeyen bu kur seviyesinin Türkiye’de piyasa açılışına gelindiğinde 3.70’li seviyeye indiğini belirten Gürses kurda dengeye dönüşün zor olduğunu söylüyor.

ERAL KARAYAZICI: TL’NİN DEĞER KAYBI İLE BAŞLAMASINI NORMAL KABUL ETMELİ

Gedik Portföy, Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, “Senaryo üretilmesi güç bir perde içinde olduğumuz keskin. ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize restleşmesi ne dünyanın sonu ne de sıradan bir vaka. Kuşkusuz önem taşıyor. Türk Lirasının da yeni haftaya bu haber akışına bağlı olarak % 2,5 kadar değer kaybı ile başlamasını normal kabul etmek gerekir” şeklinde görüşünü belirtti. Karayazıcı’ya göre “döviz cephesinde yukarı yönlü hareketin arkası gelmez veya sürer demek zor”.

ENVER ERKAN: DOLAR KURUNDA YÖN YUKARI GÖRÜNÜYOR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “ABD ile vize konusunda yaşanan gelişmeler TL’de sert değer kaybına neden oldu. Japonya ve ABD’deki tatil nedeniyle hacimlerin düşük kalması da hareketin sert olmasında etkiliydi. Öte yandan bu durum TL’de sadece jeopolitik ve Fed kaynaklı risklerin baskısının olmadığını ortaya koyuyor. ABD ile ilişkilerin nasıl ilerleyeceği piyasa üzerinde belirleyici olacaktır ancak kurda yön yukarı görünüyor” yorumunda bulundu.

YAŞAR ERDİNÇ: 3,75’E DOĞRU BİR HAREKET GÖREBİLİRİZ

Yaşar Erdinç Dolar/TL için yaptığı değerlendirmede 3.6820 civarında bir fibonacci desteği olduğunu ve  bu seviyeye geldiğinde tepki yapabileceğini belirtti. Erdinç, “Bu tepki gerçekleşti ve tahmin ettiğimiz gibi 3.73’e geldi ve o seviyede dirençle karşılaştı. Bir süre daha 3.68-3.73 aralığında dalgalandıktan sonra 3.75’e doğru bir hareket görebiliriz. Ama 3.75’in üzerinde kısa vadeli pozisyon açmayı riskli buluyorum” dedi.

“Bir hafta içinde 3.62 civarı ile 3.65 aralığındaki boşluk dolabilir. Fakat dolar artık orta vadeli yükseliş trendine girmiş durumdadır ve ABD’deki Aralık ayı faiz artışı öncesinde 3.40’tan başlayan yukarı hareketin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu hafta çarşamba akşamı FED’in toplantı tutanakları açıklanacak olup, bu durumun da dolarda stres unsuru olabileceğini göz önünde bulundurunuz. Bugün 3.70 etrafında dalgalanan bir Dolar/TL kuru bekliyorum.”

ATİLLA YEŞİLADA: ÖNÜMÜZDEKİ İKİ HAFTA DÖVİZ KURU AÇISINDAN ÇOK KRİTİK

Atilla Yeşilada ise İstanbulAnalytics raporunda şu ifadeleri kullandı:

Sansasyonel başlıklar atmayı sevmeyiz, ama önümüzdeki iki hafta döviz kuru açısından gerçekten çok kritik. Bir yanda yeniden başlayan Dolar Endeksi rallisi ve ABD (gösterge) 10 yıllık tahvil (DİBS) faizlerinde yükseliş, öte yanda en soğukkanlı yatırımcıların dahi göz ardı etmeye zorlandığı politik riskler geçen hafta TL’yi dünyada Dolar’a karşı en çok satılan para birimi ünvanına  kavuşturdu.  Yerlilerin TL’ye güveni düşük, cari açık genişliyor ve TCMB’nin efektif fonlama (günlük) faiz yükseltmesi siyasi açıdan çok riskli. Küresel gelişmeler veya yeni politik şokların TL’ye talebi azaltması durumunda geçen sene etkisi uzun süre hissedilen Aralık-Ocak devaluasyonu türü bir girdaba yakalanmamız olasılığı var.

Küresel gelişmeler bizim açımızdan korkutucu,  ama “konsensus”  yani uzman ve yatırımcıların çoğu halen Gelişmekte Olan Piyasalara (GOP, Ülkeler = GOÜ) güveniyor. Tahminlerimizde riskleri işaretleyeceğiz, fakat yabancıların döviz-tahvil pazarından kaçması ile tetiklenecek bir  sarsıntıya çok az ihtimal veriyoruz.

Başlıca korkumuz Irak Kürtleri, Suriye’de ikinci askeri harekat ve halen sessizliğe bürünen Almanya cephesinden gelecek kötü haberlerin yerlileri yeniden döviz alımına yöneltmesi, yabancıların da alım iştahını azaltması. TL’nin Döviz Sepeti’ne karşı Ekim boyunca değer yitirmesi enflasyonda yeni bir alevlenme başta, bir çok tatsız ekonomik dinamiği tetikleyeceği gibi, AKP’de patlak veren kavgayı da büyütebilir.

Mehmetçik Suriye’nin belki de en tehlikeli vilayeti ona İdlip sınırında vatani görevine hazırlanırken tahmin yapmak kolay değil, ama %30 ihtimalle TL bir kez daha devaluasyon girdabına yakalanacak ve ekonomik-siyasi dengelerin  onarılmasını güç şekilde bozacak.

Yorumlar

Son güncelleme: 11:349 Ekim 2017
Paylaş Tweet