Trump’dan Kuzey Kore’ye: Atışa hazırız

Kuzey Kore-ABD gerilimi hız kesmiyor. ABD Başkanı Donald Trump, ABD ordusunun Kuzey Kore'ye "atışa hazır" olduğunu söyledi, gerilim daha kritik boyuta ilerledi
16:2011 Ağustos 2017
Trump’dan Kuzey Kore’ye: Atışa hazırız
Kuzey Kore-ABD gerilimi hız kesmiyor. ABD Başkanı Donald Trump, ABD ordusunun Kuzey Kore'ye "atışa hazır" olduğunu söyledi, gerilim daha kritik boyuta ilerledi

Kuzey Kore-ABD gerilimi hız kesmiyor. ABD Başkanı Donald Trump, ABD ordusunun Kuzey Kore’ye “atışa hazır” olduğunu söyleyerek gerilimi daha da tırmandırdı.

“ASKERİ ÇÖZÜMLERİMİZ YERİNDE VE ATIŞA HAZIR”

Twitter’dan bir mesaj paylaşan Trump, “Kuzey Kore’nin akılsızca bir hamle yapması ihtimaline karşı askeri çözümlerimiz yerinde ve atışa hazır. Umarım Kim Jong Un başka bir yol bulur!” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore ise Donald Trump’ı, Kore yarımadasını “nükleer savaşın eşiğine getirmekle” suçluyor.

Kuzey Kore yönetimi, ABD’nin Pasifik Okyanusu’ndaki adası Guam açıklarını hedef alacak yeni roket denemeleri yapacağını açıklamıştı.

Gerilim piyasaları sarsmaya devam ediyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, sabah yayınladığı notta, “ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilim arta dursun, piyasalardaki en ciddi yansımayı dün akşam saatlerinde yaşadık. Endekslere gelen satışlar çok sert; Trump’ın daha önceki tehdidinde kullandığı ifadelerin yeterince sert olmadığını söylemesi ve Kuzey Kore’yi bir kez daha tehdit etmesi kayda değer şekilde fiyatlandı. VIX 9 ayın zirvesinde. Bu kapsamda ABD endekslerinde %1’i aşan satışlar görüyoruz.

S&P 500’de %1,45’lik satış, DAX’da %1,15’lik satış endekslerin tekniğini ciddi anlamda bozdu. 2.500 olmasını beklediğimiz S&P 500 tekniği aşağı çevirdi. 2.435 altında bir endeks fiyatlamasında 2.420 ve 2.400 seviyeleri hedef olabilecek uzaklıkta. Özellikle endeksin ana destek bölgesi olan 2.400 – 2.390 bandı çok kritik olacaktır. DAX’daki durum daha kritik; endeks 12K altına geriledi. Endekste momentumun tekrar kazanılacağı seviye 12.300, 11.900’ün altında ise 11.600 seviyesine kadar geri çekilme görülme ihtimali olabilir. Bahsettiğim bölge Şubat ayı seviyeleri…

“ASYA VE PASİFİK FİNANSAL VARLIKLARI CİDDİ REAKSİYON VERİYOR”

Kuzey Kore’nin Pasifik’teki ABD’ye bağlı ada Guam’ı vurma planları; ABD’nin bu adayı bombardıman uçakları için üs olarak kullandığını düşünecek olursak tam bir çılgınlık… Rusya’nın ve Çin’in Kuzey Kore’ye olan yaptırımlar karşısında sessiz kaldığını görüyoruz. Sıcak çatışma ihtimali bu noktada çok az görünüyor. Yani Ağustos ayında bu hareketler kalıcı etki yapmayabilir.Buna karşılık Asya ve Pasifik finansal varlıkları Kore yarımadasının ve Pasifik’in ısınmasına karşı ciddi reaksiyon veriyorlar. Özellikle KOSPI ve KRW bu durumdan negatif etkileniyorlar. Son birkaç gündür EM para birimi grubundaki eğilimi de KRW bozmaktadır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yorumlar

Son güncelleme: 16:3411 Ağustos 2017
Paylaş Tweet