TBB’den “mevduat” kıyaslaması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) raporuna göre, Türkiye'de mevduattaki tasarruf, Avrupa Birliği ortalamasından neredeyse 8 kat geride
13:0110 Ağustos 2017
TBB’den “mevduat” kıyaslaması
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) raporuna göre, Türkiye'de mevduattaki tasarruf, Avrupa Birliği ortalamasından neredeyse 8 kat geride

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye ve AB ülkelerindeki bankacılık sektörünü karşılaştıran bir analiz yayınladı. Rapora göre, Türkiye’de mevduattaki tasarruf, Avrupa Birliği ortalamasından 8 kat geride.

YAKLAŞIK 8 KAT GERİDEYİZ

Business HT’nin derlediği, Türkiye Bankalar Birliği’nin yayınladığı  Temel Ekonomi ve Bankacılık Göstergeleri, Türkiye-AB Ülkeleri başlıklı raporunda, “Avrupa Birliği’nde 2016 yılı itibariyle kişi başına düşen mevduat 43 bin euro düzeyindeyken, Türkiye’de bu rakam sadece 5 bin Euro” değerlendirmesinde bulunuluyor.

Avrupa Birliği içinde Almanya, Fransa gibi daha gelişmiş ülkelere bakıldığında ise bu rakam 52 bin euroya çıkıyor. Birliğin gelişmekte olan ülkelerinde ise kişi başına düşen mevduat rakamı 7 bin euro düzeyinde.

MEVDUATIN MİLLİ GELİRE ORANI…

Mevduatın milli gelire oranında da Türkiye’nin AB ortalamalarından geride kaldığı görülüyor. Buna göre AB genelinde mevduatın GSYH’ye oranı yüzde 149 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 56. AB’nin gelişmiş ülkelerinde ise mevduatın GSYH’ye oranı yüzde 157’lere kadar çıkıyor. Gelişmekte olan ülkelerde kaydedilen oran da yüzde 63 seviyesinde.

Bunların yanında mevduat karşısında kredi konusunda Türkiye’nin AB’den daha iştahlı olduğu da görülüyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin raporuna göre 2016’nın tamamı dikkate alındığında kredi/mevduat oranı Türkiye’de yüzde 119 olurken, AB’de bu oran yüzde 106 seviyesinde.

“SEKTÖR DENGELİ BİR BÜYÜME İÇİNDE”

Araştırmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, araştırmanın, Türkiye’de bankacılık sektörünün, bilanço yapısı, sağlığı ve büyümesi açısından olumlu bir performans sergilediğini belirterek, “AB ülkeleriyle kıyaslandığında, sektörümüz dengeli bir büyüme içinde, bunu destekleyen en önemli gelişme de milli gelir artışı. Büyüme sayesinde AB ile Türkiye arasındaki ölçek farkı azalan bir seyir izliyor, bunun sürdürülebilir olmasını önemsiyoruz. Türkiye’nin yüksek büyüme performansı ve potansiyeline paralel, hala yüksek olan ölçek farkının azalmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Aydın, 2005-2016 döneminde AB ile Türkiye arasında; kişi başına düşen gelir farkının yaklaşık 4 kattan 3 kata, aktifin 19 kattan 9 kata, kredinin 28 kattan 8 kata, mevduatın 15 kattan 9 kata gerilediğine dikkat çekti.

 

Kaynak: BusinessHT

Yorumlar

Son güncelleme: 13:0310 Ağustos 2017
Paylaş Tweet