S&P Türk Bankalarının notunu verdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) Türk bankacılık sektörünü mercek altına aldı
14:3217 Temmuz 2017
S&P Türk Bankalarının notunu verdi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) Türk bankacılık sektörünü mercek altına aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) Türk bankacılık sektörünü inceledi.

S&P’nin risk notlama skalasında, Türk bankaları  -1 ile 10 arasında 10 en kötü not olmak üzere- 6 olarak notlandı.

BusinessHT haberine göre, bu not, kuruluşun 5 Mayıs’ta, Türkiye kredi notu ve görünümünü değiştirmediği ancak büyüme ve enflasyon için daha iyimser bir duruşa geçtiği değerlendirmelerinde yer verilen duyurudakiyle aynı.

“AŞIRI GERİLDİ”

Türkiye’de bankacılık regülasyonları ile denetim ve yönetişimi birçok gelişen ekonomiye göre olumlu bulan S&P, bankacılık sektörünün fonlama pozisyonlarının ise “düşük iç tasarruf ve kısa vadeli dış borçlara yüksek bağımlılık nedeniyle” aşırı gerildiği görüşünde.

“ILIMLI, UYGUN”

Bununla birlikte S&P, “Bankacılık sektörü istikrarlı, riskleri fiyatlama yeteneği uygun.” diyor. S&P Türkiye’de hame halkı ve şirket borçluluğunun da genel olarak ılımlı olduğunu değerlendiriyor.

Bankalar için 2017 ikinci çeyrek bilançoları 26 Temmuz’da Akbank’la başlayacak. Analistler, ilk çeyrekte Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğiyle hızlı artış yaşayan krediler ve buna bağlı gelirlerle karı artan bankaların ikinci çeyrekte kredi-mevduat faizi farklarındaki gerilemeyle önceki çeyreğe göre kar kaybı yaşamasını bekliyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 14:3217 Temmuz 2017
Paylaş Tweet